Soči jako Barcelona? Hry, formule 1 i fotbalový stánek

Radek Vičík Radek Vičík
30. 1. 2014 16:00
Zimními olympijskými hrami sportovní sláva ruského letoviska Soči zdaleka neskončí.
Chytanou trať městského okruhu v Soči si jako první vyzkoušel domácí jezdec Sergej Sirotkin za volantem Sauberu.
Chytanou trať městského okruhu v Soči si jako první vyzkoušel domácí jezdec Sergej Sirotkin za volantem Sauberu. | Foto: Sauber AG

Soči – Zimními olympijskými hrami sportovní sláva ruského letoviska Soči zdaleka neskončí. Nejen, že se mnohá místní sportoviště promění v multifunkční arény, ale město bude hostit další významné světové akce.

231 dní po vyhasnutí olympijského plamene zaburácejí na nově chystaném městském okruhu motory formule 1. Datum 12. října se zapíše navždy do něj tohoto šampionátu, protože se pojede vůbec první Velká cena Ruska.

Ne, že by boss F1 Bernie Ecclestone netoužil po expanzi do největší země světa už dávno. Ale dokud se do věci nevložila ruská vláda, nebo spíš prezident Vladimir Putin, a nezajistila na stavbu okruhu 195,4 milionů dolarů, bylo Rusko prokletou zemí. Předchozí pokusy, dostat formuli 1 do této země totiž končily fiaskem.

„Jsme globální firma, takže je samozřejmě, že nechceme chybět na tak významném trhu, jakým Rusko určitě je,“ řekl Ecclestone.

Tři krachy a jeden okruh

Už roku 1983 chtěl překonat „železnou oponu“ a v předběžném kalendáři se objevila Grand Prix Sovětského svazu. Nakonec se kvůli byrokratickým průtahům závod nikdy nekonal a premiéru na „Východě“ slavili roku 1996 v Maďarsku.

V roce 2001 přišel Putin s nápadem závodní trati blízko letiště Pulkovo, ale myšlenka nepokročila dál, než k primárním studím.

O dva roky později se měl začít stavět okruh na ostrově Nagatino pod Moskvou. Jenže tamní radní nakonec dali přednost výstavbě golfového hřiště a přístavu pro jachty. Nejvíc to „odnesl“ bývalý šéf stáje Arrows Tom Walkinshaw, který v projektu utopil několik milionů dolarů.

Závodní okruh u Moskvy nakonec opravdu vznikl. Ale nová trať Moscow Raceway situovaná asi 90 km severozápadně od hlavního města zatím pořádala pouze závody MS FIA GT1 a MS superbiků.

Sázka na zkušeného šéfa

Velká premiéra tak čeká na Soči, které má platný kontrakt až do roku 2020. Piloti se mohou těšit na 2,313 km dlouhý okruh, který povede z velké části mezi olympijskými sportovišti.  A ruští fanoušci na svého jezdce, tým Toro Rosso totiž sáhl po teprve 18letém Daniilo Kvjatovi, který se stal loni šampionem seriálu GP3.

To, že to organizátoři ruského závodu myslí s jeho kvalitou opravdu vážně, svědčí i volba lidí do jeho nejvyššího vedení. Šéfem okruhu se koncem roku stal Richard Cregan, bývalý boss Toyoty Motorsport a naposledy šéf okruhu v Abú Zabí.

Užijí si i fotbalisté

Nový život čeká i olympijský stadion Fišt, který se po hrách promění v domácí stánek ruské fotbalové reprezentace včetně kvalitního tréninkového centra. V roce 2018 se Fišt s hledištěm pro 47 659 diváků stane také jedním ze stadionů, na němž se budou hrát zápasy světového šampionátu

 

Právě se děje

Další zprávy