Jágr ležící, opilé letadlo a zlatá máma. Fotky z olympiád

Podívejte se do fotogalerie, uvidíte olympijské hrdiny popsané v situacích, v nichž je možná neznáte
Zimní olympijské hry se blíží, do jejich zahájení v Soči zbývá měsíc. A naši přehlídku fotografií ze zimních her startujeme zahajovacím ceremoniálem. Takhle ho nachystali pořadatelé v Turíně v roce 2006. Ano, to byla olympiáda, kterou máme spojenou se "zlatou mámou", tedy Kateřinou Neumannovou (ostatně ještě ji v této galerii uvidíte).
Olympiády jsou - jak říkají jejich účastníci - fascinující tím, že se na nich potkají lidé, kteří by se jinak neviděli. V Turíně si takto podávali ruku Pavel Nedvěd a hokejista Kaberle (v pozadí tehdejší manažer národního týmu Zbyněk Kusý).
Žák a jeho učitel. Kdysi v Pittsburghu spoluhráči, na zimní olympiádě kapitáni každý jiného týmu - Jágr českého, Mario Lemieux kanadského.
Fotoreportér Eduard Erben říká, že nejsilnější příběh zimní olympiády zažil v Turíně (dostaneme se k němu). Pro nás ostatní pamětníky může ale být vrcholem vrcholů turnaj v Naganu. Jaromír Jágr tehdy nosil dlouhé vlasy.
Foto: Eduard Erben
Sport Eduard Erben, Sport
7. 1. 2014 10:20
Do začátku zimních olympijských her v Soči zbývá už jenom měsíc. Podívejte se na snímky našeho fotoreportéra Eduarda Erbena (CPA) a jeho vzpomínky na hrdiny předchozích zimních her

Praha/Soči - Hrdiny předchozích zimních olympiád máte možná ještě v živé paměti. Kateřina Neumannová, hokejisté z Nagana a jejich slavný návrat letadlem, Aleš Valenta a jeho vzdušné výkruty a další. Ti všichni udělali radost českým fanouškům.

Do dalšího svátku zbývá pouhý měsíc. 7. února začnou v Soči další zimní hry. Podívejte se na to, jak na předchozí olympiády a jejich hrdiny, které fotografoval, vzpomíná reportér Eduard Erben, účastník mnoha předchozích olympiád.

Možná vidí sportovce, které znáte z obrazovek, z trochu jiného pohledu, nezvykle. Byl jim totiž nablízku, když vyhrávali (nebo prohrávali) svoje životní závody.

Takto tedy nasnímal Eduard Erben olympijské vítěze i poražené. Jací byli, když je fotil? Prohlédněte si následující fotogalerii, stojí za to.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy