20. 7. 2007 17:21
Smrž měl při kvalifikaci na MS superbiků v Brně problémy s motocyklem
Jakub Smrž ve stáji Team Caracchi Ducati SC
Jakub Smrž ve stáji Team Caracchi Ducati SC | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Nejlepší český jezdec v seriálu mistrovství světa superbiků Jakub Smrž obsadil v první kvalifikaci na nedělní závody na Masarykově okruhu v Brně až sedmnácté místo. Na nejrychlejšího Japonce Norijukiho Hagu ztratil český závodník na ducati 2,394 sekundy.

"Mé oba dnešní tréninky provázely problémy se vstřikováním paliva, chyběla mi rychlost při výjezdech ze zatáček.

Dále čtěte:

Věřím, že se závadu podaří odstranit a v sobotní kvalifikaci bych se měl probojovat do šestnáctky nejlepších," řekl novinářům Smrž, jenž v případě nouze počítá i s výměnou motoru.

Regis Laconi (#55) v péči týmových mechaniků stáje Kawasaki PSG-1 Corse.
Regis Laconi (#55) v péči týmových mechaniků stáje Kawasaki PSG-1 Corse. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Něco podobného mě letos potkalo poprvé. Myslím si, že vedro za tyto problémy nemůže," dodal Smrž, jehož dělily v kvalifikaci jen setiny sekundy od patnáctého Španěla Rubena Xause a šestnáctého Itala Vittoria Iannuzza.

Z dalších českých jezdců skončil na 18. místě Jiří Dražďák. I když se umístil hned za Smržem, je mezi oběma jezdci výkonnostní propast 1,638 sekundy.

Ve slunečním žáru a velkém vedru pokořili v tréninku časovou hranici 2:02 na jeden okruh tři jezdci. S Japoncem Hagou drželi krok zkušený pětatřicetiletý Australan Troy Corser a o rok starší Ital Max Biaggi. Až za touto trojicí se umístil na čtvrtém místě vedoucí jezdec seriálu Brit James Toseland, který zaostal za Hagou o 0,597 sekundy.

V první kvalifikaci před závodem mistrovství světa supersportů si vedl nejlépe vedoucí jezdec seriálu Turek Kenan Sofuoglu. Jako jediný se dostal pod hranici 2:06 v čase na jedno kolo. Oba čeští držitelé divokých karet Radomil Rous a Michal Filla se zatím výrazněji neprosadili.

"Zvykám si na pneumatiky Pirelli. I když mám ve svém výkonu ještě rezervy, tak jsem po dnešku celkem spokojen," poznamenal Rous, jenž dosáhl 28. nejrychlejší čas.

Yukio Kagayama při zastávce během první kvalifikace, v níž zajel nejlepší čas 2:02.990. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podstatně méně spokojen byl Filla, jenž ve třetím okruhu při výjezdu ze zatáčky upadl. "Podjelo mi přední kolo. Nezranil jsem se, ale motorka vlétla do kačírku, kde se ještě jednou otočila a byla nepojízdná. Po prvním volném kole jsem začal nabírat rychlost," uvedl Filla, pro nějž po havárii trénink předčasně skončil a svoje naděje na zlepšení vidí v sobotní druhé kvalifikaci.