"Slepý bandita" pokořil mostecký okruh. V závodním autě a za pomoci navigátora

rav rav
26. 5. 2020 17:26
I když ostrá závodní sezona ještě nezačala, mostecký okruh má už nyní první letošní rekord. Je výjimečný, postaral se o něj totiž nevidomý jezdec Petr Haluška. V závodním Renaultu objel mostecký autodrom za čtyři minuty.

V pondělí se nad Mostem střídaly přeháňky s chvilkovými záblesky sluníčka. Pro závodní piloty a jejich stroje to nebyly zrovna podmínky vhodné pro zdolávání rekordů. Přesto jeden takový padl.

Postaral se o něj třicetiletý nevidomý masér Petr Haluška. S bravurou zkušeného pilota usedl za volant závodního Renaultu Clio v barvách týmu Buggyra Zero Mileage Racing a beze strachu se vydal zdolat 4222 metrů dlouhou výzvu zvanou Autodrom Most.

Vedle "Slepého bandity", jak si Haluška říká, usedl po vzoru paralympijských závodů nevidomých jeho trasér. Role navigátora se ujal Jaroslav Ševčík z firmy 301 specializované na závodní simulátory.

"Musel jsem se pekelně soustředit, pořád mluvit. Ale myslím, že jsme se sehráli. Přiznávám ale, že při ostré premiéře jsem se zapotil. V jednu chvíli jsme totiž skončili mimo dráhu, málem jsem prošlápl podlahu," uvedl kopilot.

Dvojice v červeno-černém Cliu se vydala ke dvěma měřeným pokusům, z nichž vyšel výsledný nejlepší čas na jedno kolo 4:42 minuty a maximální rychlost 101 km/h.

"Mám hroznou radost, že se to povedlo. Je to samozřejmě i o bezpečnosti, zpočátku jsem jel opatrně. Věřím, že ještě dostanu příležitost, abych se mohl zlepšovat. Všem, kteří mi tohle umožnili, chci moc poděkovat. A samozřejmě, nedokázal bych to bez svého navigátora. Určitě si prožil více strachu než já," uvedl v boxech šťastný Haluška, který už řídil dokonce i tank.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Praze začíná výluka na trase metra C mezi stanicemi Pražského povstání a Hlavní nádraží

Dnes začíná výluka na trase metra C mezi stanicemi Pražského povstání a Hlavní nádraží, výluka potrvá do neděle 12. července. Důvodem je výměna dřevěných pražců mezi stanicemi I. P. Pavlova a Muzeum za betonové. Místo metra budou jezdit náhradní autobusy. 

Přes den budou v době výluky jezdit autobusy XC na trase mezi stanicemi Pražského povstání a Hlavní nádraží s intervalem jedné až dvou minut. Uzavřen bude také přestup mezi linkami C a A na Muzeu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy