Rozhodnuto. Česko bude do konce roku bez rallye

ČTK Radek Vičík ČTK, Radek Vičík
13. 11. 2012 15:55
Svaz rallye se v úterý sešel mimořádně po tragédi na RallyShow Uherský Brod.
Další automobilové soutěže uvidí čeští fanoušci až v roce 2013.
Další automobilové soutěže uvidí čeští fanoušci až v roce 2013. | Foto: Matěj Skalník

Praha - Podle očekávání bude Česko do konce roku bez rallye.

Rozhodlo o tom mimořádné úterní zasedání Svazu rallye v Praze, které tak reagovalo na víkendovou tragédii na RallyShow Uherský Brod, kde zahynuly čtyři dívky.

O rallye přišly Praha a Slušovice

Letos byly ještě plánovány Pražský rallyesprint na 1. prosince a o týden později Mikuláš Rallyesprint Slušovice. Obě akce jsou z ranku volných soutěží, tedy mimo oficiální šampionáty. Ty už v Česku skončily v říjnu.

"Bylo to jednomyslné hlasování," řekl mediální poradce FAS AČR Josef Pátl novinářům, ještě než celé jednání skončilo.

Ředitel Pražského rallyesprintu Petr Mihule se části jednání osobně zúčastnil a následně potvrdil, že jej respektuje. "Rozhodli se to udělat a udělali to. S tím se nedá nic dělat," řekl Mihule. Zrušení oblíbené soutěže, která měla mít centrum na dostihovém závodišti v Chuchli, pro něj znamená finanční ztrátu téměř dva miliony korun.

Další změny se zatím chystají

Kompenzaci ze strany AČR ale nedostane. "V současné chvíli není v jednání. Myslíme si, že si všichni musí uvědomit vážnost situace. Pořadatelé i Autoklub respektive Svaz rallye a myslím si, že jsme tak učinili," uvedl Pátl.

Svaz rallye bude v příštích dnech pracovat na komplexních změnách a opatřeních, která by možnosti tragických nehod eliminovala. Od prezidenta AČR Romana Ječmínka to podle očekávání dostal za úkol.

"A nesmí to být jen verbální cvičení. Příčiny, důvody, návrhy variantních řešení," řekl Ječmínek už v pondělí. Analýza má být hotová do 12. prosince, kdy bude situaci v rallye řešit Prezidium AČR.

Následně musí být změny okamžitě uvedeny v praxi. Funkcionáři vše podle Pátla stihnou.

"My to musíme vše stihnout tak, aby se (tragické nehody) neopakovaly a myslím si, že je to reálné. Kdyby to nebylo, tak se o to nikdo nepokouší," podotkl Pátl s tím, že bude opět otevřena i tvorba kalendářů pro příští rok.

Český mezinárodní rallyeový šampionát začne již na začátku ledna v rakouském Freistadtu, kde se pojede Jänner rallye. Tuto soutěž ale řídí rakouská federace. Prvním závodem na českém území měla být Rallye Šumava v v dubnu.

"Musíme si připravit parametry rallye pro rok 2013, abychom byli schopni veřejnosti garantovat, že problémy nenastanou," řekl Pátl.

Za tragédii prý může vítr

U obci Lopeník na Slovácku vyjel v sobotu vůz Michala Bartončíka z trati a zabil čtyři dívky ve věku od sedmi do dvaceti let. Podle pilota mohl za tragédii vítr, který auto za horizontem nadlehčil a poslal jej mimo vozovku. Policie nehodu vyšetřuje a hledá její svědky.

"Nic, tedy ani chování vozu, ani charakter úseku v inkriminovaném místě, nenaznačovalo jakoukoliv abnormalitu. V úseku cca deseti metrů po překonání horizontu dostalo vozidlo racionálně nevysvětlitelný boční impuls, který s ohledem na rychlost vozidla a šířku tratě nebylo možné korigovat. Vozidlo opustilo vozovku a stalo se neovladatelným. Pohybovalo se až do místa střetu s diváky souběžně s vozovkou, a to ve vzdálenosti maximálně dvou metrů od vozovky. Důvodem vzniku tragédie se tak jeví souhra nešťastných a na straně posádky nepředvídatelných okolnostíí," uvedla brněnská posádka Michael a Josef Bartončíkovi ve společném prohlášení.

V letošním roce během rallyeových soutěží na území ČR zemřelo již sedm lidí, dva spolujezdci a pět diváků.

 

Právě se děje

Další zprávy