Smrt na rallye: mohou být zrušeny i poslední letošní závody

Sport ČTK Sport, ČTK
12. 11. 2012 14:13
Rallyesvaz by už na svém úterním jednání mohl zrušit poslední dva letošní rallye podniky v Česku.
Ilustrační foto ze smrtelné nehody na Barum rally.
Ilustrační foto ze smrtelné nehody na Barum rally. | Foto: ČTK

Praha - Tragické nehody na rallyeových závodech se již nesmí opakovat, prohlásil prezident Autoklubu České republiky (AČR) Roman Ječmínek. Bude proto po zástupcích Svazu rallye, který oficiální automobilové soutěže na českém území zastřešuje, požadovat, aby nynější situaci komplexně analyzovali a připravili soubor nutných opatření.

Ječmínek zároveň naznačil, že již na úterním mimořádném zasedání rallyeového svazu mohou být zrušeny zbývající dva volné závody v letošním roce. V prosinci by se měly konat Pražský rallyesprint a Mikuláš Rallyesprint Slušovice. Zasedání se zúčastní zástupci jezdců a činovníci ze sobotní tragickou nehodou poznamenané RallyShow Uherský Brod.

"Musíme to (zrušení závodů) zvážit. Pokud by k tomu mělo dojít, muselo by se to udělat okamžitě zítra," řekl Ječmínek ČTK. Kompetence k tomu Svaz rallye Federace automobilového sportu AČR má. "Jsme si vědomi, že už se to dlouho připravuje a bylo by to pro pořadatele finančně ztrátové. Na to ale nemůžeme hrát zřetel," podotkl Ječmínek.

Úterního mimořádného zasedání Svazu rallye se Ječmínek osobně zúčastní a bude požadovat, aby jeho čelní představitelé vypracovali písemnou analýzu současného stavu i nehod v minulosti. "Aby to nebylo jen verbální cvičení. Příčiny, důvody, návrhy variantních řešení," řekl Ječmínek. Prezidium AČR jako nejvyšší orgán bude podle něj situaci řešit za měsíc. V té době už musí být analýza hotová.

V letošním roce na českých tratích a v jejich okolí již zemřelo sedm lidí, mezi kterými byli spolujezdci i diváci. Nejtragičtější nehoda se stala v sobotu, kdy zemřely čtyři dívky. Přitom už po předchozí nehodě, jež předčasně ukončila zlínskou Barum rallye, už se Autoklub snažil bezpečnost výrazně zvýšit.

"Uvidíme, jaká opatření Svaz rallye navrhne. Nechci předbíhat. Může říct, že vše je dostatečné. Musíme ale zajistit takové podmínky, aby se to neopakovalo. Kdyby došlo ještě k jedné takové situaci, skončí tady (rallye) na dlouhá léta. Jako v minulosti v Anglii," řekl Ječmínek.

Automobilové soutěže jako takové ale Autoklub zakázat nemůže. "My máme jen možnost, že rallye nedáme do svého kalendáře. Tady ale existuje řada rallye, nad kterými my nemáme žádný vliv," uvedl Ječmínek.

Ze strany státu s takovým požadavkem ale ještě nikdo nepřišel. "My tomu chceme předejít tím, že sami budeme vše analyzovat a přijmeme další opatření. Už to bylo natolik zpřísněné a stále je to málo. Už před dvěma lety jsem řekl, že sebekrásnější sport, který za sebou zanechává mrtvé, nemá perspektivu. Tehdy mě média i jezdci roztrhali. I proto jsem teď opatrnější," řekl Ječmínek.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 45 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 46 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy