Zkrácenou Švédskou rallye vyhrál poprvé Brit, Evans vedl invazi Toyoty

Radek Vičík Radek Vičík
16. 2. 2020 13:23
Elfyn Evans v Toyotě vyhrál Švédskou rallye. Druhý podnik světového šampionátu v rallye byl kvůli nedostatku sněhu výrazně zkrácen, jezdci nakonec absolvovali pouze devět rychlostních zkoušek.

Evans triumfoval v legendárním podniku jako vůbec první Brit. V kariéře to je jeho druhé vítězství v soutěži světového šampionátu, poprvé triumfoval v roce 2017 v domácí rallye ve Walesu.

Švédská rallye patřila továrnímu týmu Toyota, jeho vozy obsadily první tři ze čtyřech míst. Jeho dominanci narušil jen se ztrátou 12,7 vteřin druhý Ott Tänak z Estonska s vozem Hyundai.

Za obhájcem titulu, který za volant korejského speciálu přišel právě z Toyoty, se v japonských vozech umístili vítěz Power Stage Kalle Rovanperä a Sébastien  Ogier.

V celkovém pořadí vedou se 42 body společně Evans a vítěz z Monte Carla Thierry Neuville (Hyundai). Třetí je se ztrátou pěti bodů Ogier.

Premiéru v světovém šampionátu ve Skandinávii absolvoval český pilot Filip Mareš. Se Škodou Fabia R5 evo obsadil celkově 20. pozici. V hodnocení kategorie WRC3, tedy vozů třídy R5 bez tovární podpory, byl šestý.

Pořadatele Švédské rallye trápily výkyvy počasí a dokonce se uvažovalo o úplném zrušení celé rallye. Soutěž se nakonec odjela, byť bylo naplánováno jen jedenáct "erzet".

Dvě z nich byly navíc zrušeny během samotného podniku, takže se nekonal populární skok Colin's Crest a třeba v neděli se konala jen tradiční závěrečná Power Stage, za niž se rozdělují body navíc.

Švédská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - konečné pořadí:

1. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) 1:11:43,1, 2. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -12,7, 3. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -20,2, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) -23,6, 5. Lappi, Ferm (Fin./Ford Fiesta) -32,4, 6. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -33,8, …20. Mareš, Hloušek (ČR/Škoda Fabia) -7:44,9.

Průběžné pořadí (po 2 z 13 soutěží): 1. Evans 42, 2. Neuville 42, 3. Ogier 22, 4. Rovanperä 30, 5. Lappi 24, 6. Tänak 20.

Pořadí týmů: 1. Toyota 73, 2. Hyundai 63, 3. Ford 40.

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).