V Japonsku vyhrál Evans a získal korunu vicemistra světa

rav rav
19. 11. 2023 8:33
Sledujte s námi aktuální výsledky světového šampionátu v rallye, který díky Středoevropské rallye letos poprvé zavítal také do České republiky.
Kalle Rovanperä (Toyota) na trati Rallye Akropolis 2023
Kalle Rovanperä (Toyota) na trati Rallye Akropolis 2023 | Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

7. 9. - 10. 9. Rallye Akropolis

Řeckým triumfem Kalle Rovanperä navýšil své vedení v průběžném v bodování mistrovství světa v rallye. Finský pilot jako jeden z mála dokázal projet bez úhony brutálními podmínkami Rallye Akropolis. Tovární pilot Toyoty byl jedním z pouhých dvou pilotů elitní třídy Rally1, kteří náročných 15 rychlostních zkoušek dokončili bez vážnějších potíží. Zvítězil s náskokem 1:31,7 minuty před týmovým kolegou Elfynem Evansem. Třetí dojel Daniel Sordo v Hyundai, který za vítězem zaostal o více než 95 sekundy.

Rovanperä vedl po vítězství ve čtvrteční noční asfaltové super speciálce v Aténách, ale na náročném štěrku klesl na třetí místo. Trať byla ještě náročnější díky prudkým dešťům ze začátku týdne, které přinesla bouře Daniel. Tyto podmínky narušily přípravy a donutily organizátory zrušit čtvrteční shakedown. Do vedení se 22letý Fin vrátil po posledním sobotním měřeném testu a první místo už až do cíle z ruky nepustil. Díky tomu navýšil své vedení v MS a kráčí ke druhému titulu po sobě.

Martin Prokop startující s Fordem Fiesta Rally2 obsadil celkově 15. místo, v hodnocení WRC2 byl osmý.

Rallye Akropolis: 1. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) 3:00:16,7, 2. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -1:31,7, 3. Sordo, Carrera (Šp./Hyundai i20) -1:35,9, 4. Tänak, Järveoja (Est./Ford Puma) -4:28,4, 5. Lappi, Ferm (Fin./Hyundai i20) -6:22,3, 6. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -7:20,9,… 15. Prokop, Ernst (ČR/Ford Fiesta) -4:10,5.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 13 závodů): 1. Rovanperä 200, 2. Evans 167, 3. Neuville (Belg./Hyundai i20) 134, 4. Tänak 119, 5. Ogier (Fr./Toyota Yaris) 99, 6. Lappi 98, …24. Cais (ČR/Škoda Fabia RS) a Prokop (ČR/Ford Fiesta) oba 1.

Pořadí týmů: 1. Toyota 430, 2. Hyundai 339, 3. M-Sport/Ford 220.