V Japonsku vyhrál Evans a získal korunu vicemistra světa

rav rav
19. 11. 2023 8:33
Sledujte s námi aktuální výsledky světového šampionátu v rallye, který díky Středoevropské rallye letos poprvé zavítal také do České republiky.

26. 10. - 29. 10. Středoevropská rallye

První ročník Středoevropské rallye, která se jela na území České republiky, Německa a Rakouska, rozhodl o držiteli letošního titulu mistra světa v automobilových soutěžích. Soutěž sice vyhrál Thierry Neuville v Hyundai, ale Kalle Rovanperä s Toyotou si druhým místem definitivně zajistil korunu letošního šampiona. Třetí v soutěži skončil vítěz předchozí Chilské rallye Ott Tänak ve Fordu.

23letý Rovanperä, tovární jezdec japonské značky, dokázal jako šestý muž v historii MS titul obhájit. Toyota měla titul mezi značkami jistý už před startem Středoevropské rallye. "Je to skvělé. Letošní titul je pro mě důležitější než ten loňský. Konkurence byla silnější a moc si to užívám," řekl šťastný Fin.

Rovanperovi stačilo jet v neděli na jistotu, protože jeho poslední zbývající rival v boji o celkové prvenství přišel o své naděje už v sobotu. Další tovární jezdec Toyoty Elfyn Evans totiž vyjel mimo trať a po nárazu do stodoly dál nepokračoval. Na trať se sice v neděli vrátil podle pravidel Super rallye, ale pět bodů za vítězství v závěrečné Super stage bylo málo, Brit pro udržení nadějí potřeboval ve Středoevropské rallye získat víc bodů než Fin. A to se mu nepovedlo.

Z českých zástupců si nejlépe vedl Erik Cais. Pilot Škody Fabia RS Rally2 skončil jedenáctý, jen 21,5 sekundy od bodované desítky. Ve třídě WRC2 mu patřila druhá příčka, Adamu Březíkovi osmá.

Filip Kohn s Fordem vyhrál kategorii WR3, Václav Stejskal v Renaultu ovládl  třídu RC5 a v RGT byl Petr Nešetřil za volantem Porsche druhý a Martin Rada s Abarthem třetí.

Více o Středoevropské rallye čtěte ZDE

Středoevropská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích: 1. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) 2:52:39,9, 2. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -57,6, 3. Tänak, Järveoja (Est./Ford Puma) -1:52,8, 4. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) -2:08,6, 5. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -2:48,3, 6. Suninen, Markkula (Fin./Hyundai i20) -3:06,3, …11. Cais, Trunkát (ČR/Škoda Fabia RS Rally2) -12:25,8, 18. Březík, Krajča (Škoda Fabia RS Rally2) -17:15,1, 21. Vojtěch, Ernst (Škoda Fabia RS Rally2) -23:18.2, 24. Kohn, Woodburn (ČR, Brit./Ford Fiesta Rally3) -35:57,6, 28. M. Horák, I. Horák (ČR/Škoda Fabia R5) -35:57,6, 30. Kačírek, Řiháková (Škoda Fabia R5) -39:19,8, 41. Jírovec, Král (ČR/Škoda Fabia R5) -58:10,6, 42. Nešetřil, Černoch (ČR/Porsche 997 GT3) -59:04,0, 49. Stejskal, Omelka (ČR/Renault Clio Rally5) -1:20:00,9, 52. Rada, Jugas (ČR/Abarth 124 Rally RGT) -1:51:02,3.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 13 závodů): 1. Rovanperä 235, 2. Evans (Brit./Toyota Yaris) 191, 3. Neuville 184, 4. Tänak 162, 5. Ogier 114, 6. Lappi (Fin./Hyundai i20) 98, …26. Cais 1, 27. Prokop (ČR/Ford Fiesta Mk II) 1.

Pořadí týmů: 1. Toyota 504, 2. Hyundai 399, 3. M-Sport/Ford 271.