Mareš se triumfem v Hustopečích přidal ke Kopeckému a Pechovi

Radek Vičík Radek Vičík
18. 6. 2019 21:00
Vítězství Filipa Mareše ve víkendové Agrotec Petronas Rallye Hustopeče znamenalo, že v letošní sezoně vyhrál soutěž domácího šampionátu už třetí pilot. Něco takového seriál zažil naposledy v roce 2012.
Filip Mareš se Škodou Fabia R5 na trati Agrotec Petronas Rallye Hustopeče
Filip Mareš se Škodou Fabia R5 na trati Agrotec Petronas Rallye Hustopeče | Foto: ACA Škoda Autoklub Team

Poslední roky si triumfy přisvojovali především Jan Kopecký a občas Václav Pech. Právě k této dvojici se v aktuální sezoně Mareš na jihu Moravy přidal, když využil neúčasti prvně jmenovaného a defektu druhého. O své první vítězství ale musel 27letý rodák z Mladé Boleslavi bojovat do poslední rychlostní zkoušky.

Za vysokých teplot začala posádka Mareš - Jan Hloušek šestým a pátým časem v úvodních dvou testech. Oba večerní průjezdy ale zajela nejrychleji a v závěru první etapy se tak posunula na průběžnou první příčku.

Do extrémního vedra odstartovala také druhá etapa, ve které se naplno rozhořela bitva o první místo mezi Marešem a Janem Černým, který na vedoucí dvojici ztrácel necelé čtyři vteřiny. Posádka ACA Škoda Autoklub Teamu svůj náskok nepatrně zvyšovala, ale ani devět a půl vteřiny před poslední sekcí nebylo pro pilota Škody Fabia zcela komfortní zónou.

"Na každé zkoušce jsme měli nad našimi pronásledovateli mírně navrch. Deset vteřin přesto není mnoho a žádnou chybu si nemůžeme dovolit. Ale jedeme v pohodě a před poslední sekcí si věříme," nechal se Mareš slyšet v poledním servisu druhé etapy.

Filip Mareš (vpravo) a navigátor Jan Hloušek slaví triumf v Agrotec Petronas Rallye Hustopeče
Filip Mareš (vpravo) a navigátor Jan Hloušek slaví triumf v Agrotec Petronas Rallye Hustopeče | Foto: ACA Škoda Autoklub Team

Velké finále se rozjelo v závěrečných třech testech a především na poslední, dvaadvacetikilometrové zkoušce. Závěrečnou fotobuňkou prolétl v nejrychlejším čase Mareš, který tak mohl slavit první absolutní vítězství ve své kariéře.

"Je to naše první vítězství a ještě nám to ani nedochází. Chtěli bychom poděkovat hlavně celému týmu, všem partnerům, bez kterých by nic z toho nebylo možné. Je to výsledek velkého úsilí mnoha lidí," líčil v cíli šťastný hustopečský vítěz.

Nadšený Mareš ale pokračoval dál: "Pneumatiky Michelin fungovaly i v horkém počasí bezvadně a dopředu nás hnala také neuvěřitelná podpora fanoušků. Tolik jsme jich na žádném závodě snad ještě neměli. Jelo se od začátku rychle, nemohli jsme se flákat a jsem rád, že jsme udrželi nervy na uzdě. Po roce a čtvrt závodění s Fabií R5 je to pro nás skvělý výsledek a snad také dobré znamení, že se můžeme posouvat ještě dál."

 

Právě se děje

před 53 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy