Video: Macík krotil na Rallye Šumava traktor. Největší problém bylo zapnout stěrače

Radek Vičík Radek Vičík
29. 4. 2019 13:53
Letošní Rallye Šumava Klatovy se do paměti fanoušků nezapíše jen nečekanou porážkou Jana Kopeckého, ale také představením Martina Macíka mladšího v závodním traktoru.
Podívejte se, jak se Martin Macík mladší proháněl na trati Rallye Šumava Klatovy ve speciálně upraveném traktoru. | Video: BIG SHOCK RACING

Od našeho zpravodaje - Úspěšný účastník Rallye Dakar si za volantem speciálně upraveného traktoru vyzkoušel obě rychlostní zkoušky druhého podniku domácího šampionátu vypsané na populárním Klatovském okruhu. Na pomyslné navigátorské křeslo usedl další tuzemský dakarista, motocyklový závodník Jan Brabec.

Celé akci předcházela poměrně krátká příprava, několik tréninků, ladění designu traktoru i domluva s pořadateli soutěže. Před startem si Macík mohl vybírat ze tří strojů finské značky Valtra. Sáhl po typu N174 o váze šest a půl tuny a výkonem 201 koní. Čerstvý třicátník Macík z něj dostal rychlost přes 60 km/h.

Spolujezdec Brabec navigoval podle zapůjčených poznámek a podél trati i v kabině traktoru začalo být živo. První jízda ve 14 hodin byla opatrnější, ale v druhé večerní "erzetě" už se jelo naplno.

"Je to úplně nový zážitek, musel jsem si zvykat, sedíš výš, ovladatelnost je jiná než v kamionu, rychlost omezenější. Ale byla to super zkušenost. I pro další Dakar si z tréninků v traktoru něco odnesu," uvedl pilot traktoru a jinak hlavně řidič dakarského kamionu LIAZ.

Kde je ta páčka?

Pro benešovského rodáka šlo hlavně o zábavu, přesto dával velký na bezpečnost. I tak ale došlo na adrenalin. "Jednou jsme během jízdy na trati přerovnali balíky slámy, párkrát jsme se pěkně praštili hlavama," popsal závodník.

Protože se s traktorem seznamoval před jízdou jen krátce, vyskytl se při dešti nečekaný problém: "Když večer začalo pršet, dost dlouho jsem hledal na SmartTouch displeji, kde se zapínají stěrače, ale nakonec jsem to našel na starém dobrém místě na páce pod volantem," smál se Macík.

Nemrzel ho ani fakt, že nakonec nedošlo ke slibovanému poměření času traktoru a ostatních závodních speciálů. Žluto-černá Valtra totiž nemohla z logistických důvodů najet na trať rychlostního testu na stejném místě jako účastníci domácího šampionátu či ME historiků.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy