Video: Macík krotil na Rallye Šumava traktor. Největší problém bylo zapnout stěrače

Letošní Rallye Šumava Klatovy se do paměti fanoušků nezapíše jen nečekanou porážkou Jana Kopeckého, ale také představením Martina Macíka mladšího v závodním traktoru.
Podívejte se, jak se Martin Macík mladší proháněl na trati Rallye Šumava Klatovy ve speciálně upraveném traktoru. | Video: BIG SHOCK RACING

Od našeho zpravodaje - Úspěšný účastník Rallye Dakar si za volantem speciálně upraveného traktoru vyzkoušel obě rychlostní zkoušky druhého podniku domácího šampionátu vypsané na populárním Klatovském okruhu. Na pomyslné navigátorské křeslo usedl další tuzemský dakarista, motocyklový závodník Jan Brabec.

Celé akci předcházela poměrně krátká příprava, několik tréninků, ladění designu traktoru i domluva s pořadateli soutěže. Před startem si Macík mohl vybírat ze tří strojů finské značky Valtra. Sáhl po typu N174 o váze šest a půl tuny a výkonem 201 koní. Čerstvý třicátník Macík z něj dostal rychlost přes 60 km/h.

Spolujezdec Brabec navigoval podle zapůjčených poznámek a podél trati i v kabině traktoru začalo být živo. První jízda ve 14 hodin byla opatrnější, ale v druhé večerní "erzetě" už se jelo naplno.

"Je to úplně nový zážitek, musel jsem si zvykat, sedíš výš, ovladatelnost je jiná než v kamionu, rychlost omezenější. Ale byla to super zkušenost. I pro další Dakar si z tréninků v traktoru něco odnesu," uvedl pilot traktoru a jinak hlavně řidič dakarského kamionu LIAZ.

Kde je ta páčka?

Pro benešovského rodáka šlo hlavně o zábavu, přesto dával velký na bezpečnost. I tak ale došlo na adrenalin. "Jednou jsme během jízdy na trati přerovnali balíky slámy, párkrát jsme se pěkně praštili hlavama," popsal závodník.

Protože se s traktorem seznamoval před jízdou jen krátce, vyskytl se při dešti nečekaný problém: "Když večer začalo pršet, dost dlouho jsem hledal na SmartTouch displeji, kde se zapínají stěrače, ale nakonec jsem to našel na starém dobrém místě na páce pod volantem," smál se Macík.

Nemrzel ho ani fakt, že nakonec nedošlo ke slibovanému poměření času traktoru a ostatních závodních speciálů. Žluto-černá Valtra totiž nemohla z logistických důvodů najet na trať rychlostního testu na stejném místě jako účastníci domácího šampionátu či ME historiků.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy