Za polárním kruhem triumfoval Tänäk, ve sněhové pasti se nechal nachytat i Ogier

Radek Vičík Radek Vičík
28. 2. 2021 13:29
Ott Tänäk v Hyundai vyhrál Arktickou rallye a po vypadnutí v Monte Carlu se vrátil do boje o titul. Jeho největší rival, obhájce titulu Sébastien Ogier, přišel o vedení v šampionátu, do čela se dostal jiný pilot Toyoty - Kalle Rovanperä.

Za Tänäkem byl po nedělní závěrečné desáté rychlostní zkoušce klasifikován jako se ztrátou 17,5 vteřiny druhý Rovanperä, třetí skončil Thierry Neuville s dalším Hyundai (-19,8).

"Když se objevíte na nové soutěži, nikdy nevíte, co od ní čekat. Je to domácí hřiště továrního týmu Toyota, a cítili jsme proto určitý tlak. Ale na konci to byl povedený závodní víkend - jen jedna chyba v sobotu," hodnotil Tänäk svůj výkon na Arktické rallye.

Pro Ogiera se jako kritické ukázaly poslední stovky metrů závěrečné sobotní rychlostní zkoušky. Francouz najel do sněhové bariéry a uvízl v ní. "V poslední opravdové zatáčce dne jsme vletěli do bariéry. Na tenhle víkend chceme raději zapomenout," uvedl sedminásobný mistr světa.

Do posledních dvou testů mohl nastoupit jen díky pravidlu Super rallye, ale s velkou ztrátou. Vítěz úvodní soutěže sezony v Monte Carlu skončil až v druhé desítce výsledkové listiny a bodoval jen pátým místem v závěrečné Power Stage.

Do čela šampionátu se tak s 39 body prodral jeho týmový kolega Rovanperä, druhý Neuville na něj ztrácí jen čtyři body, třetí Ogier sedm. Tänäka s 27 body posunul finský triumf na páté místo.

Podobný problém jako veterána Ogiera potkal v neděli v závěrečné Power Stage jeho o 13 let mladšího krajana Pierra-Louie Loubeta. Ten měl ale víc štěstí a se svým Hyundai ztratil po projížďce zavějí "jen" asi 15 vteřin.

Mnohem větší smůlu měl ještě o pět let mladší Oliver Solberg. Talentovaný Nor v boji o vedení v Super Stage také těsně před jejím koncem "zakopl" o sněhovou bariéru. S aktuálním lídrem Ogierem prohrál o 14,7 vteřiny.

Martin Prokop si na Arktickou rallye připravil debut v MS s vozem kategorie Rally2. Jihlavský závodník byl za volantem nového Fordu Fiesta jedenadvacátý a šestý v hodnocení WRC2.

Český jezdec chtěl původně startovat s "dakarským" navigátorem Viktorem Chytkou. Na místě se ale rozhodl pro změnu a soutěž odjel se zkušeným spolujezdcem Michalem Ernstem. Dvojice Prokop - Ernst už spolu ve světovém šampionátu odjela řadu podniků, naposledy Portugalskou rallye před sedmi lety.

Arktická rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích ve Finsku - konečné pořadí po 3. etapě:

1. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) 2:03,49,6, 2. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -17,5, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -19,8, 4. Breen, Nagle (Ir./Hyundai i20) -52,6, 5. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -1:01,5, 6. Kacuta, Barritt (Jap., Brit./Toyota Yaris) -1:37,8… 21. Prokop, Ernst (ČR/Ford Fiesta R5) -13:07,1.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 12 závodů): 1. Rovanperä 39, 2. Neuville 35, 3. Ogier (Fr./Toyota Yaris) 31, 4. Evans 31, 5. Tänäk 27, 6. Breen 16.

Pořadí týmů: 1. Toyota 88, 2. Hyundai 77, 3. M-Sport Ford 24, 4. Hyundai 2C 22.

Aktualizováno před 8 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

České házenkářky na úvod play off o MS jen remizovaly se Švýcarskem

České házenkářky v úvodním ze dvou zápasů play off kvalifikace o postup na prosincové mistrovství světa doma jen remizovaly se Švýcarskem 27:27. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného prakticky celé utkání v Zubří dotahovaly, v závěru se sice dostaly do vedení, ale outsider v poslední sekundě vyrovnal. Odveta se hraje v úterý.

Češky na minulém mistrovství světa předloni nehrály po těsné porážce v play off s Černou Horou. Na šampionátu v roce 2017 národní tým překvapivě došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na mistrovství světa ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.