Ogier touží po osmém titulu. V legendárním "Monte" si dojel pro rekordní triumf

Radek Vičík Radek Vičík
24. 1. 2021 13:14
Obhájce titulu mistra světa Sébastien Ogier v Toyotě vyhrál Rallye Monte Carlo a osmým triumfem se stal novým rekordmanem nejstaršího aktivního motoristického podniku historie.
Sébastien Ogier v Toyotě na trati Rallye Monte Carlo 2021
Sébastien Ogier v Toyotě na trati Rallye Monte Carlo 2021 | Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Sedminásobný šampion Ogier na špičce listiny vítězů "Monte" předstihl krajana Sébastiena Loeba, který na silnicích v okolí přímořského knížectví triumfoval sedmkrát.

Za Ogierem, který Monte Carlo vyhrál ve voze čtvrté různé značky, skončili v konečném účtování soutěže jeho týmový kolega z Toyoty Elfyn Evans a Thierry Neuville v Hyundai. Zatímco Brit ztratil na vítěze 32 vteřin, belgický pilot zaostal o 1:13 minuty. Ogier vyhrál také závěrečnou zvlášť bodovanou Power stage a získal tak maximální počet 30 bodů.

"Nebyl to vůbec špatný závěr víkendu," řekl šťastný Ogier krátce poté, co v cíli vystoupil ze svého vozu. "Auto bylo úžasné, byla radost ho řídit. Do očí se mi derou slzy. Byl to dobrý nápad, prodloužit si kariéru ještě o jeden rok."

Nevyzpytatelné podmínky, kdy se střádala mokrá vozovka s ledem a sněhem, si vyžádaly řadu havárií. Hned v první rychlostní zkoušce havaroval Fin Teemu Suninen, který svůj Ford zničil tak, že už nemohl dál pokračovat.

Předloňskému šampionovi Öttu Tänäkovi se sen o prvním triumfu v Monte Carlu rozplynul v RZ číslo jedenáct. Fin si nárazem na kámen poničil pneumatiku. A protože po předchozím defektu už neměl náhradní, pořadatelé ho na samotném disku nepustili na následující asfaltový rychlostní test.

Na startu 89. ročníku Rallye Monte Carlo nebyl, podobně jako v předchozích dvou letech, žádný český jezdec. Nor Andreas Mikkelsen vyhrál ve Škodě Fabia Rally2 evo kategorii WRC-2 v barvách týmu Toksport WRT podporovaného Škodou Motorsport.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) 2:56:33,7, 2. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -32,6, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -1:13,5, 4. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -2:33,6, 5. Sordo, Del Barrio (Šp./Hyundai i20) -3:14,2, 6. Kacuta, Barrit (Jap., Brit./Toyota Yaris) -7:01,3.

Průběžné pořadí MS: 1. Ogier 30, 2. Evans 21, 3. Neuville 17, 4. Rovanperä 16, 5. Sordo 11, 6. Kacuta 8.

Pořadí týmů: 1. Toyota 52, 2. Hyundai 30, 3. M-Sport Ford 10, 4. Hyundai 2C 8.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 50 minutami

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy