Ogier touží po osmém titulu. V legendárním "Monte" si dojel pro rekordní triumf

Radek Vičík Radek Vičík
24. 1. 2021 13:14
Obhájce titulu mistra světa Sébastien Ogier v Toyotě vyhrál Rallye Monte Carlo a osmým triumfem se stal novým rekordmanem nejstaršího aktivního motoristického podniku historie.
Sébastien Ogier v Toyotě na trati Rallye Monte Carlo 2021
Sébastien Ogier v Toyotě na trati Rallye Monte Carlo 2021 | Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Sedminásobný šampion Ogier na špičce listiny vítězů "Monte" předstihl krajana Sébastiena Loeba, který na silnicích v okolí přímořského knížectví triumfoval sedmkrát.

Za Ogierem, který Monte Carlo vyhrál ve voze čtvrté různé značky, skončili v konečném účtování soutěže jeho týmový kolega z Toyoty Elfyn Evans a Thierry Neuville v Hyundai. Zatímco Brit ztratil na vítěze 32 vteřin, belgický pilot zaostal o 1:13 minuty. Ogier vyhrál také závěrečnou zvlášť bodovanou Power stage a získal tak maximální počet 30 bodů.

"Nebyl to vůbec špatný závěr víkendu," řekl šťastný Ogier krátce poté, co v cíli vystoupil ze svého vozu. "Auto bylo úžasné, byla radost ho řídit. Do očí se mi derou slzy. Byl to dobrý nápad, prodloužit si kariéru ještě o jeden rok."

Nevyzpytatelné podmínky, kdy se střádala mokrá vozovka s ledem a sněhem, si vyžádaly řadu havárií. Hned v první rychlostní zkoušce havaroval Fin Teemu Suninen, který svůj Ford zničil tak, že už nemohl dál pokračovat.

Předloňskému šampionovi Öttu Tänäkovi se sen o prvním triumfu v Monte Carlu rozplynul v RZ číslo jedenáct. Fin si nárazem na kámen poničil pneumatiku. A protože po předchozím defektu už neměl náhradní, pořadatelé ho na samotném disku nepustili na následující asfaltový rychlostní test.

Na startu 89. ročníku Rallye Monte Carlo nebyl, podobně jako v předchozích dvou letech, žádný český jezdec. Nor Andreas Mikkelsen vyhrál ve Škodě Fabia Rally2 evo kategorii WRC-2 v barvách týmu Toksport WRT podporovaného Škodou Motorsport.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) 2:56:33,7, 2. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -32,6, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -1:13,5, 4. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -2:33,6, 5. Sordo, Del Barrio (Šp./Hyundai i20) -3:14,2, 6. Kacuta, Barrit (Jap., Brit./Toyota Yaris) -7:01,3.

Průběžné pořadí MS: 1. Ogier 30, 2. Evans 21, 3. Neuville 17, 4. Rovanperä 16, 5. Sordo 11, 6. Kacuta 8.

Pořadí týmů: 1. Toyota 52, 2. Hyundai 30, 3. M-Sport Ford 10, 4. Hyundai 2C 8.