Příliš dlouhý sprint s minimaxem. Vůz formule 2 pohltily v Soči plameny

Radek Vičík Radek Vičík
29. 9. 2020 16:23
Druhý závod formule 2 v Soči se proměnil v boj s ohněm. Po kolizi se soupeřem se vzňal vůz Lucy Ghiotta. Ital sice vyvázl z bouračky bez zranění, ale monopost mu málem celý shořel.
Požár vozu formule 2 Lucy Ghiotta v druhém závodě v Soči po kolizi s Jackem Aitkenem | Video: Youtube.com

Nedělní sprint F2 v rámci Velké ceny Ruska přinesl pro dva piloty a hasiče ze Soči velmi horké chvilky.

V sedmém kole se dostali v plné rychlosti do kontaktu britský jezdec Jack Aitken a Luca Ghiotto z Itálie. Zatímco vůz pravděpodobného viníka kolize se "jen" rozbil o svodidla, Italův stroj vletěl mezi části bariéry a tam začal hořet.

Aitken a Ghiotto vyvázli z karambolu, při němž byla rychlost během nárazu na bariéry téměř 200 km/h, bez zranění a v klidu odkráčeli do auta zdravotníků, které je odvezlo do boxů.

Ovšem než na místo dorazili hasiči, už se z monopostu týmu Hitech Grand Prix valil hustý dým. Na zdolání ohně záchranáři spotřebovali několik minimaxů. Byť byla formule pokrytá hasící pěnou, stále bylo nutné likvidovat zbývající ohniska požáru.

I když se někteří experti i fanoušci podivovali, že zákrok přišel pozdě a vůz mohl doznat mnohem menších škod, ředitel závodů F1 Michael Masi práci ruských hasičů a pořadatelů hájil.

"Pořadatelé se na místo dostali docela brzy. Problém byl ale v tom, že se havárie stala poměrně daleko od jejich nejbližších stanovišť. Na nich byli také hasiči, ale museli s minimaxem běžet nějakých 150 metrů. Jakmile byl závod přerušen, vydali se na místo také traťoví komisaři z druhé strany závodní dráhy," vysvětlil Masi.

Šampionátu formule 2 před posledními dvěma dvojzávody v Bahrajnu stále vévodí Mick Schumacher. Syn sedminásobného šampiona F1 Michaela má v čele 22bodový náskok před Britem Callumem Ilottem. Pilot české stáje Charouz Racing System Louis Delétraz je sedmý. Za lídrem zaostává o 69 bodů, takže je stále ještě teoreticky ve hře o titul.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy