Příliš dlouhý sprint s minimaxem. Vůz formule 2 pohltily v Soči plameny

Druhý závod formule 2 v Soči se proměnil v boj s ohněm. Po kolizi se soupeřem se vzňal vůz Lucy Ghiotta. Ital sice vyvázl z bouračky bez zranění, ale monopost mu málem celý shořel.
Požár vozu formule 2 Lucy Ghiotta v druhém závodě v Soči po kolizi s Jackem Aitkenem | Video: Youtube.com

Nedělní sprint F2 v rámci Velké ceny Ruska přinesl pro dva piloty a hasiče ze Soči velmi horké chvilky.

V sedmém kole se dostali v plné rychlosti do kontaktu britský jezdec Jack Aitken a Luca Ghiotto z Itálie. Zatímco vůz pravděpodobného viníka kolize se "jen" rozbil o svodidla, Italův stroj vletěl mezi části bariéry a tam začal hořet.

Aitken a Ghiotto vyvázli z karambolu, při němž byla rychlost během nárazu na bariéry téměř 200 km/h, bez zranění a v klidu odkráčeli do auta zdravotníků, které je odvezlo do boxů.

Ovšem než na místo dorazili hasiči, už se z monopostu týmu Hitech Grand Prix valil hustý dým. Na zdolání ohně záchranáři spotřebovali několik minimaxů. Byť byla formule pokrytá hasící pěnou, stále bylo nutné likvidovat zbývající ohniska požáru.

I když se někteří experti i fanoušci podivovali, že zákrok přišel pozdě a vůz mohl doznat mnohem menších škod, ředitel závodů F1 Michael Masi práci ruských hasičů a pořadatelů hájil.

"Pořadatelé se na místo dostali docela brzy. Problém byl ale v tom, že se havárie stala poměrně daleko od jejich nejbližších stanovišť. Na nich byli také hasiči, ale museli s minimaxem běžet nějakých 150 metrů. Jakmile byl závod přerušen, vydali se na místo také traťoví komisaři z druhé strany závodní dráhy," vysvětlil Masi.

Šampionátu formule 2 před posledními dvěma dvojzávody v Bahrajnu stále vévodí Mick Schumacher. Syn sedminásobného šampiona F1 Michaela má v čele 22bodový náskok před Britem Callumem Ilottem. Pilot české stáje Charouz Racing System Louis Delétraz je sedmý. Za lídrem zaostává o 69 bodů, takže je stále ještě teoreticky ve hře o titul.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy