Příliš dlouhý sprint s minimaxem. Vůz formule 2 pohltily v Soči plameny

Radek Vičík Radek Vičík
29. 9. 2020 16:23
Druhý závod formule 2 v Soči se proměnil v boj s ohněm. Po kolizi se soupeřem se vzňal vůz Lucy Ghiotta. Ital sice vyvázl z bouračky bez zranění, ale monopost mu málem celý shořel.
Požár vozu formule 2 Lucy Ghiotta v druhém závodě v Soči po kolizi s Jackem Aitkenem | Video: Youtube.com

Nedělní sprint F2 v rámci Velké ceny Ruska přinesl pro dva piloty a hasiče ze Soči velmi horké chvilky.

V sedmém kole se dostali v plné rychlosti do kontaktu britský jezdec Jack Aitken a Luca Ghiotto z Itálie. Zatímco vůz pravděpodobného viníka kolize se "jen" rozbil o svodidla, Italův stroj vletěl mezi části bariéry a tam začal hořet.

Aitken a Ghiotto vyvázli z karambolu, při němž byla rychlost během nárazu na bariéry téměř 200 km/h, bez zranění a v klidu odkráčeli do auta zdravotníků, které je odvezlo do boxů.

Ovšem než na místo dorazili hasiči, už se z monopostu týmu Hitech Grand Prix valil hustý dým. Na zdolání ohně záchranáři spotřebovali několik minimaxů. Byť byla formule pokrytá hasící pěnou, stále bylo nutné likvidovat zbývající ohniska požáru.

I když se někteří experti i fanoušci podivovali, že zákrok přišel pozdě a vůz mohl doznat mnohem menších škod, ředitel závodů F1 Michael Masi práci ruských hasičů a pořadatelů hájil.

"Pořadatelé se na místo dostali docela brzy. Problém byl ale v tom, že se havárie stala poměrně daleko od jejich nejbližších stanovišť. Na nich byli také hasiči, ale museli s minimaxem běžet nějakých 150 metrů. Jakmile byl závod přerušen, vydali se na místo také traťoví komisaři z druhé strany závodní dráhy," vysvětlil Masi.

Šampionátu formule 2 před posledními dvěma dvojzávody v Bahrajnu stále vévodí Mick Schumacher. Syn sedminásobného šampiona F1 Michaela má v čele 22bodový náskok před Britem Callumem Ilottem. Pilot české stáje Charouz Racing System Louis Delétraz je sedmý. Za lídrem zaostává o 69 bodů, takže je stále ještě teoreticky ve hře o titul.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy