Formule mu málem vzala život. Unikl amputaci, teď mladý Američan udělal první krůčky

Radek Vičík Radek Vičík
27. 4. 2020 6:18
Dvacetiletý americký jezdec Juan Manuel Correa se loni po těžké havárii ve formuli 2 podruhé narodil. Po osmi měsících od karambolu ukázal světu první nesmělé krůčky.
Juan Manuel Correa.
Juan Manuel Correa. | Foto: Sauber Junior Team by Charouz

Když se poslední srpnový den loňského roku přimotal v závodě formule 2 ve Spa-Francorchamps do nehody, při níž zahynul Francouz Anthoine Hubert, bojoval také Correa o holý život.

Teď, po dlouhých měsících operací a rehabilitace, se na sociálních pochlubil prvními krůčky bez pomocí berlí. "Nevím, jestli se to dá považovat za chůzi, ale pomalu se tam dostávám," glosoval své pokroky.

Tragédie na belgické trati byla souhrou nešťastných náhod. Hubert ve výjezdu z legendární zatáčky Eau Rouge vrazil do svodidel, která ho vrátila zpět na trať. Jenže Francouzův monopost se ocitl kolmo k projíždějícím vozům a Correa z české stáje Sauber Junior Team by Charouz ho trefil z boku v rychlosti 270 km/h. 

Američan při tom utrpěl fraktury dolních končetin a lehčí zranění páteře. Ještě večer po havárii se v nemocnici v Lutychu podrobil operaci a pár dní strávil na jednotce intenzivní péče.

Pak byl převezen do Londýna, kde ho lékaři dokonce na dva týdny uvedli do umělého spánku. Důvodem byla dechová zástava, která nastala po jeho transportu z Belgie.

Když už lékaři mohli konečně s jistotou konstatovat, že bude žít, přišly další komplikace. Dvacetiletému pilotovi dokonce hrozila amputace končetiny. Rodák z ekvádorského Quita se rozhodl bojovat. Souhlasil s riskantní a náročnou sérií operací, při níž mu postupně prodloužili zdevastovanou nohu.

"Jednu končetinu má nyní kratší, protože kosti se musely odstranit. Lékaři mu ji tedy budou natahovat, aby měla původní délku," uvedl před začátkem operačního maratonu manažer Charouzova týmu Bob Vavřík. Risk se vyplatil a Correa se pomalu vrací do normálního života.

 

Právě se děje

Další zprávy