Potvrzeno. Alonso se po sedmi letech vrací do McLarenu

Radek Vičík Radek Vičík
11. 12. 2014 11:30
Tým formule 1 McLaren dnes potvrdil angažování španělského pilota Fernanda Alonsa, který se tak do stáje z Wokingu vrací po sedmi letech
Fernando Alonso v červeném tričku Ferrari patří už jen do archivu, Španěl teď oblékne "dres" McLarenu.
Fernando Alonso v červeném tričku Ferrari patří už jen do archivu, Španěl teď oblékne "dres" McLarenu. | Foto: Scuderia Ferrari

Woking - Tým formule 1 McLaren dnes potvrdil angažování španělského pilota Fernanda Alonsa, který se tak do stáje z Wokingu vrací po sedmi letech a usedne za volant poháněný motorem Honda. Japonská automobilka se příští sezonu vrátí do F1 po šestileté pauze.

"Je mi jasné, že McLaren a Honda jsou na začátku, ale jsme si jistý, že to bude dlouhé a úspěšné partnerství. Udělám všechno, co je v mých silách, abych k tomuto úspěchu přispěl," řekl Alonso v sídle McLarenu v anglickém Wokingu.

Zkušenost je víc než mládí

Vedle dvojnásobného mistra světa zůstal z dosavadního závodnického páru 34letý exšampion Jenson Button, dánský mladík Kevin Magnussen zůstává jako testovač a třetí pilot. McLaren tak vyslyšel přání nového dodavatele motorů, který chtěl v premiérové sezoně co nejsilnější jezdeckou sestavu.

"Být součástí obnoveného spojení McLaren-Honda je pro nás pro všechny velká čest. Těším se na to, že budu mít za kolegu tak rychlého a zkušeného pilota, jakým je Fernando. Určitě nám to spolu bude dobře klapat," řekl Button.

Mistr světa z roku 2009 souhlasil podle britských médií s výrazným snížením platu jen proto, aby mohl v týmu dál pokračovat.

"Politikou McLarenu bylo mít vždycky tu nejlepší možnou jezdeckou dvojici a věřím, že Fernando a Jenson jí jsou. Mohu teď jasně říci, že máme nejlepší jezdce ze všech týmů formule 1," řekl boss McLarenu Ron Dennis.

Alonso byl s Buttonem v jednom týmu už v roce 2002. Tehdy byl Španěl testovačem stáje Renault, v níž závodil britský pilot spolu s Italem Jarnem Trullim.

Klub šampionů

Alonso se v roce 2007 u McLarenu potkal s tehdejším nováčkem Lewisem Hamiltonem. Španěl špatně nesl to, že nebyl jasnou týmovou jedničkou, spory vygradovaly v GP Maďarska, kde úmyslně v boxech zablokoval svého týmového kolegu.

Po jediné sezoně ve Wokingu španělský jezdec doslova prchl zpět do Renaultu. Po dvou letech zamířil.do Ferrari, kde působil až do konce této sezony. V týmu z Maranella nahradil Alonsa jiný šampion, Sebastian Vettel. McLaren a Ferrari tak budou jedinými dvěma týmy, které se budou moci pochlubit párem mistrů světa.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Soud otevřel cestu k přeměně tureckého chrámu Hagia Sofia na mešitu

Chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), což je dominanta Istanbulu, kterou každoročně navštíví miliony turistů, se zřejmě bude moci přeměnit zpět na mešitu. Soud v Turecku totiž rozhodl, že v roce 1935 se z ní stalo muzeum protiprávně. Informuje o tom agentura Reuters i opoziční turecký server Ahval. Reuters se odvolává na své zdroje, Ahval cituje novináře provládního deníku Hürriyet.

Podle novináře Abdulkadira Selviho, který má podle serveru Ahval dobré kontakty na vládní úřady, soud už možnost přeměny na mešitu schválil a verdikt oznámí v pátek, až pod ním budou všechny potřebné podpisy. Soud přezkoumával přeměnu chrámu Boží moudrosti z mešity na muzeum, jímž se tato symbolická památka stala v rámci sekulárních reforem zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka.

Monumentální chrám postavený v šestém století, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešní Istanbul) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka a od roku 1985 je i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy