Peška poslal k zemi soupeř, Smrž desátý

SportPlus, ČTK
8. 4. 2006 15:02
Dauhá - Český motocyklový jezdec Lukáš Pešek na Derbi nedojel ve Velké ceně Kataru ve třídě do 125 ccm. V posledním kole, kdy stále bojoval o stupně vítězů, jej poslal k zemi Pasini z Itálie. Ve dvěstěpadesátkách byl Jakub Smrž desátý.
Valentino Rossi (Yamaha) a Loris Capirossi (Ducati) v závodě v Kataru.
Valentino Rossi (Yamaha) a Loris Capirossi (Ducati) v závodě v Kataru. | Foto: Reuters

Stopětadvacítky vyhrál suveréně Alvaro Bautista ze Španělska na Aprilii.

Po startu se sice Pešek propadl až na desátou příčku, ale dokázal se vyšplhat zpět dopředu. "Měl jsem špatně nastavenou motorku, moc bohatou," popsal Pešek ve zprostředkovaném rozhovoru pro ČTK problém, který měl v úvodu s přísunem velkého množství paliva do motoru.

V závěrečné fázi sváděl velké souboje s Finem Kalliem (KTM), Italem Pasinim a Španělem Gadeou (oba Aprilia). Ve 14. kole byl český jezdec dokonce druhý, ale jeho motocykl Derbi zřejmě neměl takovou rychlost, aby si pozici udržel.

V posledním kole jej Pasini postrčil a Pešek se ocitl mimo trať. Svůj motocykl už neuvedl do chodu a do boxů jej přivezl jeden z traťových komisařů na skútru.

"Narazil do mě již na rovince a v zatáčce mě trefil kolenem. Byla to smůla, ale měl jsem si to lépe hlídat, aby se tam nedostal," litoval Pešek, jehož poté televizní kamery zachytily naštvaného v depu, kde mrštil helmou do kouta.

"Nic hrozného se ale neděje. Jezdil jsem výborné časy a nebýt problémů na startu, mohl jsem odjet s Bautistou. Na třetího Pasiniho ztrácím jen devět bodů a čekají nás další závody," uvedl dvacetiletý závodník.

Bez větších problémů se na okruhu Losail vyrovnal s nepříjemným větrem a pískem na trati. "Jen jednou mi ujelo zadní kolo," řekl Pešek. V pátém kole kvůli tomu klesl ze třetí pozice na osmou, ale rychle se propracoval zpět do popředí.

V průběžném pořadí světového šampionátu je s dvaceti body pátý. V čele je vítěz obou zatím odjetých grand prix Bautista.

Obhájce titulu Thomas Lüthi v barvách české stáje Elit dojel na osmém místě, Karel Abraham obsadil 24. místo. Druhá příčka nakonec po fotofiniši patří Kalliovi a třetí byl Gadea.

Závod ve třídě do 250 ccm patřil Jorge Lorenzovi, který jako jeho krajan Bautista zvítězil i v úvodním podniku ve Španělsku.

Jakub Smrž neudržel po startu výbornou sedmou příčku z kvalifikace. Propadl se až do druhé desítky, ale dokázal se dostat nadohled šestého místa. Pak už tempo neudržel a mírně se propadl.

Ve finiši nakonec prohrál souboj o devátou pozici s Japoncem Jukim Takahašim o pouhých třináct tisícin sekundy, osmý Ital Marco Simoncelli byl rychlejší o dvě desetiny.

Za vítězem zaostal český jezdec o více než 34 sekund. Druhý Ital Andrea Dovizioso s hondou prohrál se Španělem o 77 tisícin sekundy.

Závod třídy MotoGP vyhrál Valentino Rossi z Itálie na Yamaze. Druhý skončil Američan Hayden na Hondě a třetí Rossiho krajan Capirossi na Ducati. Ten si po triumfu z Jerezu udržel průběžné vedení v šampionátu. Sedmadvacetiletý Rossi je čtvrtý.

Fenomenální Ital si dojel pro 54. vítězství v nejsilnější motocyklové třídě v kariéře a v počtu prvenství v MotoGP či bývalé kubatuře do 500 ccm se vyrovnal Australanovi Micku Doohanovi na druhém místě historie. Před ním je už jenom slavný krajan Giacomo Agostini s 68 primáty.

Polovinu závodu odtáhl v čele nováček v nejsilnější kubatuře a nečekaný vítěz kvalifikace Casey Stoner z Austrálie, než se před něj dostal Rossi, jehož výchozí pozicí bylo šesté místo z páteční kvalifikace. Úřadující šampion si pak dojel pro první triumf od australského vítězství v polovině října, třebaže jej v jednu chvíli předjel Hayden. Stoner byl pátý.

Výsledky:
Do 125 ccm:
1. Bautista (Šp./Aprilia) 38:56,548 min., 2. Kallio (Fin./KTM) -6,765, 3. Gadea (Šp./Aprilia) -6,775, 4. Pasini (It./Aprilia) -8,327, 5. P. Nieto (Šp./Aprilia) -14,551, 6. Faubel (Šp./Aprilia) -15,266, 7. Rodríguez (Šp./Aprilia) -15,356, 8. Lüthi (Švýc./Honda) -16,236, 9. Corsi (It./Gilera) -22,770, 10. Simón (Šp./KTM) -23,137, ...24. Abraham (ČR/Aprilia) -1:17,279, Pešek (ČR/Derbi) nedojel.
Průběžné pořadí po dvou závodech:
1. Bautista 50 bodů, 2. Kallio 33, 3. Pasini 29, 4. Gadea 25, 5. Pešek 20, 6. Faubel 20.
Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 41:29,946, 2. Dovizioso (It./Honda) -0,077, 3. Locatelli (It./Aprilia) -19,364, 4. Barberá (Šp./Aprilia) -19,398, 5. Aojama (Jap./KTM) -24,051, 6. Guintoli (Fr./Aprilia) -28,695, 7. Porto (Arg./Honda) -33,255, 8. Simoncelli (It./Gilera) -34,214, 9. Takahaši (Jap./Honda) -34,406, 10. Smrž (ČR/Aprilia) -34,419.
1. Lorenzo 50, 2. Dovizioso 36, 3. Locatelli 25, 4. Barberá 24, 5. Aojama 21, 6. De Angelis (San Marino/Aprilia) 20, ...13. Smrž 6.
MotoGP:
1. Rossi (It./Yamaha) 43:22,229, 2. Hayden (USA/Honda) -0,900, 3. Capirossi (It./Ducati) -1,494, 4. Gibernau (Šp./Ducati) -4,638, 5. Stoner (Austr./Honda) -7,575, 6. Pedrosa (Šp./Honda) -10,820.
Průběžné pořadí po dvou závodech: 1. Capirossi 41, 2. Hayden 36, 3. Pedrosa 30, 4. Rossi 27, 5. Elias (Šp./Honda) 21, 6. Stoner 21.