Pešek dojel druhý, posílil si vedení v MS

SportPlus, ČTK
20. 5. 2007 14:55
Le Mans - Český jezdec Lukáš Pešek na Derbi dojel druhý v závodě MS silničních motocyklů třídy do 125 ccm ve Francii.
Lukáš Pešek (úplně vlevo) bojuje na trati v Le Mans, kde nakonec obsadil druhé místo. V čele skupiny závodníků jede pozdější vítěz závodu Sergio Gadea. Bradley Smith (uprostřed) dojel třetí. | Foto: Reuters

V Le Mans vyhrál Segio Gadea ze Španělska na Aprilii. Ne třetí příčce skončil šestnáctiletý Brit Bradley Smith na Hondě.

Vyrovnaná nejslabší třída poznala v tomto roce už pátého vítěze GP, Gadea se stejně jako Pešek v minulém podniku radoval ze svého premiérového triumfu ve velké ceně.

V celkovém hodnocení šampionátu si Pešek posílil své vedení před Maďarem Gáborem Talmacsim, který dojel čtvrtý.

Pro Peška to je už sedmé umístění na stupních vítězů v kariéře a nyní 91 bodů, o devět více než druhý Talmaci a o 15 než třetí Španěl Hector Faubel, jenž sedlá Aprilii.

Velkým smolařem byl Mattia Pasini z Itálie, který už počtvrté v sezoně musel odstoupit z vedoucí příčky kvůli poruše své Aprilie model 2007, která je velmi nespolehlivá.

Sergio Gadea slaví triumf v Le Mans, za ním stojí v závodě druhý, Lukáš Pešek.
Sergio Gadea slaví triumf v Le Mans, za ním stojí v závodě druhý, Lukáš Pešek. | Foto: Reuters

Pešek si po startu o místo pohoršil svoji pátou příčku z kvalifiakce, ale svojí standardní chytrou jízdou se držel ve vedoucí skupince, aby v pravý čas zaútočil a dostal se do absolutní špičky závodu.

V posledních dvou kolech nasadil na Gadeu stíhací jízdu, ale ani absolutně nejrychlejší kolo v závodě mu na druhý triumf v sezoně nestačilo. Z druhé příčky měl pražský rodák velkou radost, protože si uvědomoval, že skončil před svými soupeři v celkovém hodnocení šampionátu

"Viděl jsem, že Smith má rychlejší motorku, tak jsem ho využil na rovinkách, abych se za ním vytáhl. Gadea využil Pasiniho problémů a ujel nám. Snažil jsem se ho dohnat, ale rozdíl byl větší, než jsem myslel. Jsem na pódiu a moji největší soupeři dojeli za mnou, takže je to dobré," řekl spokojený jezdec na tiskové konferenci po závodě.

Oproti stopětadvacítkám je ve třídě do 250 ccm suverén jasný. Počtvrté z pěti podniků zvítězil Jorge Lorenzo na Aprilii.

Druhý skončil Andrea Dovizioso z Itálie s Hondou a třetí skončil Andrea de Angelis ze San Marina s Aprilií. Český jezdec Karel Abraham po pádu do cíle nedojel, když ho v jedné ze zatáček sestřelil jeden z francouzských jezdců jezdících na divokou kartu.

Nevedlo se ani Švýcarovi Thomasi Lüthimu z české stáje Caffé Latté, jemuž se zadřel motor.

Závod MotoGP ovlivnil déšť, který jedzce donutil vyměnit motocykly za stroje s mokrým obutím.

Na vodě potvrdil své schopnosti Nizozemec Chris Vermuelen na Suzuki, který vyhrál o více než 12 vteřin před Italem Marko Melandrim na Hondě a lídrem šampionátu, továrním jezdcem Ducati Casey Stonerem  z Austrálie.

Valentina Rossiho na Yamaze trápila zadní pneumatika, dojel šestý. Obhájce titulu Nicky Hayden dokonce havaroval. Podobně se vedlo celé řadě dalších jezdců a v cíli jich bylo klasifikováno jen dvanáct. Poslední z nich, Colin Edwards s Yamahou, měl ztrátu plných tří kol.

Příštím závodem MS bude Velká cená Itálie, která se pojede 3. června v Mugellu.

Do 125 ccm:
1. Gadea (Šp./Aprilia) 41:50,112, 2. Pešek (ČR/Derbi) -0,478, 3. Smith (Brit./Honda) -2,963, 4. Talmacsi (Maď./Aprilia) -13,516, 5. Olive -13,845, 6. P. Nieto -14,936, 7. Faubel (všichni Šp./Aprilia) -15,098, 8. Cortese (Něm./Aprilia) -15,603, 9. Corsi (It./Aprilia) -15,664, 10. Di Meglio (Fr./Honda) -15,777.
Průběžné pořadí (po 5 ze 17 závodů): 1. Pešek 91 b., 2. Talmacsi 82, 3. Faubel 76, 4. Corsi 54, 5. Gadea 46, 6. Olive 44.
Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 43:12,237, 2. Dovizioso (It./Honda) -0,156, 3. De Angelis (San Mar./Aprilia) -2,733, 4. Barberá (Šp./Aprilia) -5,971, 5. Simon (Šp./Honda) -6,111, 6. Simoncelli (It./Gilera) -22,753, 7. Kallio (Fin./KTM) -23,139, 8. Bautista (Šp./Aprilia) -27,416, 9. Aojama (Jap./Honda) -28,915, 10. West (Austr./Aprilia) -33,950, ...Abraham (ČR/Aprilia) nedokončil.
Průběžné pořadí (po 5 ze 17 závodů): 1. Lorenzo 120, 2. Dovizioso 88, 3. De Angelis 75, 4. Bautista 64, 5. Barberá 47, 6. Simon 37, ...21. Abraham 5.
MotoGP: 1. Vermeulen (Austr./Suzuki) 50:58,713, 2. Melandri (It./Honda) -12,599, 3. Stoner (Austr./Ducati) -27,347, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -37,328, 5. Hofmann (Něm./Ducati) -49,166, 6. Rossi (It./Yamaha) -53,563, 7. Hopkins (USA/Suzuki) -1:01,073, 8. Capirossi (It./Ducati) -1:21,241, 9. Tamada (Jap./Yamaha), 10. Guintoli (Fr./Yamaha) oba -1 kolo.
Průběžné pořadí (po 5 ze 17 závodů): 1. Stoner 102, 2. Rossi 81, 3. Pedrosa 62, 4. Melandri 61, 5. Vermeulen 55, 6. Hopkins 48.