Superbiky v Monze: rychlost a plameny vášně po italsku

Tomáš Adamec
13. 5. 2007 17:35
Monza - Závod na slavném historickém okruhu uprostřed zeleného Parco di Monza a před stovkou tisíc diváků má trochu jinou "příchuť" než ostatní závody.
Ohnivá show Itala Dionisiho na Suzuki GSX-R1000 při podřazení do Variante Ascari. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Přestože se trať českému závodníkovi Jakubovi Smržovi zalíbila, dodává: "V Monze máte dojem, jako by jste jeli lesem na výlet, ale přitom je to docela fofr. Navíc zde není jednoduché najít optimální nastavení motocyklu."

Právě dlouhé úseky pod plným plynem v kombinaci s úzkými šikanami dají vyniknout technice i srdci závodníka. Obzvlášť první zatáčka Retfilio bývá sítem pro početnější startovní pole nižších tříd.

Superbike - 1. jízda:

První jízdu víkendového podniku vyhrál Noriyuki Haga po nádherném souboji s Toselandem, kterému ovšem nevydržely pneumatiky a tak jej nakonec překonal i Bayliss a Biaggi, jenž před svými fanoušky v první šikaně chyboval, ale stihl se včas vrátit na trať.

Jakub Smrž se po problémech s elektronikou řazení ve kvalifikaci soustředil na závody, ale ani ty nezačaly šťastně:

"Před první jízdou mechanici vyloženě zaspali a já se tak nedostal včas z boxů na trať a tak jsem startoval místo 17. místa z pozice poslední. Povedl se mi dobrý start, ale k bodovaným příčkám jsem dospěl až po výpadku dvou jezdců v posledním kole," dodal Smrž, který také díky výbornému závěru vybojoval alespoň 1 bod za patnácté místo. Čech Marek Svoboda do cíle nedojel.

Výsledky první jízdy:
1. N. Haga (Yamaha), 2. T. Bayliss (Ducati), 3. M. Biaggi (Suzuki), 4. J. Toseland (Honda), 5. T. Corser (Yamaha), 6. Y. Kagayama (Suzuki), 7. Lanzi (Ducati), 8. M. Fabrizio (Honda), 9. K. Muggeridge (Honda), 10. M. Neukirchner (Suzuki), ..., 15. Jakub Smrž (Ducati)

Superbike - 2. jízda:

Vyhrál opět senzační Haga a snížil tak ztrátu v celkovém hodnocení na vedoucího Toselanda, se kterým si v obou jízdách výborně poradil.

Noriyucki Haga po závodě řekl: "Dnešek byl perfektní zakončení perfektního víkendu. Vyhrál jsem superpole, oba závody a zajel jsem také nejrychlejší kolo ve druhém závodu. Měl jsem perfektní motocykl, na kterém jsem nemusel dělat tolik změn. Zaměřili jsme se na motor, protože toto je rychlá trať a výsledky mluví samy za sebe."

Jakub Smrž (Ducati 999 F05) vyjíždí z boxů do ranního warm-upu.
Jakub Smrž (Ducati 999 F05) vyjíždí z boxů do ranního warm-upu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Dramatické bylo poslední kolo závodu, ve kterém bojoval Toseland, Biaggi, Bayliss a Rolfo o místa za vedoucím Hagou. Biaggi se v první šikaně dostal před Baylisse, před šikanou Variante Ascari na brzdy dokonce předjel i Toselanda, ale při výjezdu byl přiliš široký a obrubník ho zase posunul o obě místa zpátky. Nakonec ještě Max chyboval v poslední zatáčce Parabolica a daroval tím 4. místo Robertu Rolfovi.

Druhou jízdu Jakub odstartoval z vybojované pozice ve kvalifikaci a hned z toho bylo 10. místo v cíli.

"Znova se mi povedl start a rázem jsem byl tam, kde jsem měl být i v první jízdě. Dokázal jsem zdolat Rubena Xause na podstatně lepším motocyklu než mám já, Němce Neukirchnera na Suzuki, Itala Fabrizia na Hondě. Při těch soubojích se však od nás odpoutal Australan Muggeridge a zřejmě bych dostihl i jeho, kdyby byl závod ještě o jedno kolo delší," posal Smrž.

Marek Svoboda na Yamaze nedokončil ani druhou jízdu.

Výsledky druhého závodu:
1. N. Haga (Yamaha), 2. J. Toseland (Honda), 3. T. Bayliss (Ducati), 4. R. Rolfo (Honda), 5. M. Biaggi (Suzuki), 6. T. Corser (Yamaha), 7. Y. Kagayama (Suzuki), 8. R. Laconi (Kawasaki), 9. K. Muggeridge (Honda), 10. Jakub Smrž (Ducati)

Průběžné pořadí MS Superbike 2007:
1. Toseland (229), 2. Haga (194), 3. Biaggi (191), 4. Bayliss (164), 5. Corser (135), ..., 14. Smrž (44)

Supersport :

Sebastian Charpentier (Honda CBR600RR) po tréninkových jízdách v boxech své stáje Hannspree Ten Kate Honda. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Turecký závodník Kenan Sofuoglu nemá letos v této třídě prakticky soupeře, když kromě závodu v Austrálii (skončil druhý) doposud zvítězil všude, včetně Monzy.

Český tým Intermoto Czech si body z Itálie neodvezl, neboť William de Angelis ještě nemá doléčenou ruku a dvojnásobný Mistr světa Endurance Mathieu Lagrive díky oleji na trati upadl.

Výrazným okamžikem závodu supersportů byl pád Robbina Harmse na Hondě, který ve vysoké rychlosti pravděpodobně zavadil o přední brzdu. Následoval dlouhý let vzduchem a náraz do svodidel. Neuvěřitelné na celé situaci bylo, že se po chvíli zvedl a sám odběhl za svodidla.

Výsledky závodu:
1. K. Sofuoglu (Honda), 2. Foret (Kawasaki), 3. A. West (Yamaha), 4. G. Nannelli (Ducati), 5. B. Veneman (Suzuki)

Průběžné pořadí MS Supersport:
1. Sofuoglu (145), 2. Foret (87), 3. Fujiwara (53), 4. Nannelli (43), 5. Veneman (41)

Superstock 1000 :

Domácí závod vyhrál Ital Baiocco na  Yamaze před Australanem Aitchisonem. Tradičně našlapané startovní pole litrových Stocků (39 startujících!!) se před začátkem vznášel otazník, jak projedou první zatáčku.

Závodníci si poradili zkušeně, až ve druhém průjezdu měl pouze kolizi domácí Gianfardoni s Holanďanem Apellem.

Matěj Smrž se do první šikany nechal vytlačit skupinou jezdců až k okraji a zvolil nakonec bezpečný průjezd zpomalovacím retardérem, v závodě ale na body nedosáhl a v celkovém hodnocení se tak propadl o dvě místa na dvanáctou pozici.

1. Baiocco (Yamaha), 2. M. Aitchison (Suzuki), 3. I. Dionisi (Suzuki), 4. D. Van Keymeuli (Yamaha), 5. X. Simeon (Suzuki), ..., 17. Matěj Smrž (Honda),