Loeb chce jubilejní titul, ve světovém šampionátu rallyekrosu má ale silné rivaly

Radek Vičík Radek Vičík
14. 4. 2018 13:46
Sébastien Loeb začíná v Barceloně další hon za svým desátým titulem mistra světa. Po devíti trofejích z rallye touží být také šampionem rallyekrosu.
Sébastien Loeb.
Sébastien Loeb. | Foto: Peugeot

Barcelona - Nedělním závodem v Barceloně odstartuje pátý ročník světového šampionátu v rallyekrosu. A znovu to bude souboj dvou generací. Proti 29letému obhájci titulu Johanu Kristofferssonovi se postaví jeho předchůdce Mattias Ekström i rallyoví šampioni Petter Solberg a Sébastien Loeb. Tedy jezdci, z nichž nejmladšímu je 39 let.

44letý Loeb je nejstarším mužem startovního pole a touží po tom zapsat se do historie motorismu. Už teď jako jediný závodník vyhrál podnik hned tří světových šampionátů - vedle triumfu v rallye MS a závodu MS cestovních vozů přidal v roce 2016 také jedno vítězství v rallyekrosovém seriálu.

Jenže titul z atraktivní disciplíny kombinující okruhové závodění i soutěže mu stále chybí. Pomoci mu k tomu má oficiální přítomnost továrního týmu Peugeot, který zatím podporoval rodinou stáj Hansenových jen na neoficiální bázi.

Teď se ale na startu objeví vozy pod logem Peugeot Sport. Pro francouzskou značku je to nástupnický program za úspěšné působení v Rallye Dakar.

I když rallyekrosová sezona začíná až nyní, devítinásobný mistr světa v rallye má za sebou už hodně náročný program. Po lednovém Dakaru za volantem Peugeotu odjel ještě dva podniky světového šampionátu v automobilových soutěžích coby pilot sesterské značky Citroën.

"Náš závěrečný test byl dobrý a pro mě bylo užitečné dostat se znovu do rytmu jízdy s rallyekrosovým autem, zvláště když se úplně liší od auta pro Dakar nebo pro mistrovství světa v rallye. Ale nikdy mi nečiní žádné velké problémy přizpůsobit se přechodu z jednoho auta do druhého: to je to, co jsem vždycky udělal," nechce se Loeb vymlouvat na to, že ho čeká už třetí odlišný závodní vůz během čtyř měsíců.

"Těším se na Barcelonu, je to pěkné místo, které jsem měl vždycky rád. V rallyekrosu je vždycky těžké předem si stanovit cíl, zvláště v prvním závodě sezony. Takže budu dělat to nejlepší a uvidím, co se stane," filozofuje úspěšný francouzský pilot.

Ten spolu s týmovými kolegy, bratry Hansenovými, nebude mít vůbec snadnou úlohu. Proti Peugeotu 208 WRX se postaví piloti sedmi dalších značek, z nichž Audi a Volkswagen nasazují také tovární stáje. Zvlášť složení PSRX Volkswagen Sweden vyzařuje respekt, Kristoffersson a Solberg mají dohromady tři ze čtyř zatím rozdaných titulů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy