"Nejlepší závod kariéry." Salačovi v Le Mans uniklo vítězství jen o šest desetin

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 14. 5. 2023 14:51
Filip Salač obsadil druhé místo v dramatické Velké ceně Francie silničních motocyklů třídy Moto2 a vyrovnal tak svůj nejlepší výsledek v kariéře. Na okruhu Bugatti ztratil na vítězného Toniho Arbolina z Itálie 62 setin sekundy..
Druhý Filip Salač (vlevo) a vítěz Tony Arbolino slaví po VC Fracnie 2023
Druhý Filip Salač (vlevo) a vítěz Tony Arbolino slaví po VC Fracnie 2023 | Foto: Reuters

21letý český závodník v Le Mans po dvou letech zopakoval druhé místo z Moto3. V kategorii Moto2 byl druhý loni v Thajsku.

"Závod jsem si moc užil. Byla to první trať, kde jsem neměl problémy s předloktím. Jsme stoprocentě fit. Je to neuvěřitelné, zajel jsem nejlepší Velkou cenu kariéry. Loni jsem byl také druhý, ale to bylo na mokru. Je to poprvé, co jsem na stupních vítězů na slickách," uvedl v cíli stříbrný jezdec z Le Mans.

"Děkuju všem kolem mě a celému týmu za podporu. Loni to byl těžký rok. Nevěděl jsem, jestli budu moci letos pokračovat, ale dali mi šanci," dodal šťastný rodák z Mladé Boleslavi, který je se 60 body průběžně čtvrtý v pořadí MS.

Salačovi start nevyšel úplně podle jeho představ, ale závod prostřední třídy byl ve druhém kole zastaven po divoké havárii tria Albert Arenas, Manuel Gonzalez a Aron Canet.

Velká cena byla po krátké pauze restartována. Ve zkráceném boji na 14 kol český jezdec nezopakoval chybu na startu a od prvních metrů bojoval o místo na stupních vítězů.

Ve čtvrtém kole předjel třetího Alonsa Lopeze a jal se stíhat vedoucí dvojici Arbolino a Pedro Acosta. Tedy první dva nejlepší závodníky průběžného hodnocení šampionátu. Ovšem Acosta udělal velkou chybu a šel k zemi, takže se Salač rázem posunul na druhou pozici.

Lídr závodu Arbolino se ocitl pod tlakem, přičemž udělal velkou chybu. Díky ní se jezdec týmu Gresini přiblížil na rozdíl půl sekundy. Oba závodníci zajížděli podobné časy, Salač se ale nedokázal dostat k útoku na své první vítězství v MS a cílovou čáru proťal na druhé pozici.

S druhým místem panovala v jeho týmu Gresini velká spokojenost. "Filip má výborný start do sezony. Ukázal svůj potenciál už v testech. Teď to dokazuje svůj i výsledky, jsme na něj velmi hrdí," uvedl po závodě spokojený boss stáje Michele Masini.

V MotoGP si pro druhé letošní vítězství dojel Marco Bezzecchi na Ducati. Ital z týmu Valentina Rossiho využil pádu svého krajana Francesca Bagnaii a lídru seriálu se přiblížil na rozdíl jediného bodu.

Bagnaia skončil na zemi po kolizi se Španělem Maverickem Viňalesem. Ještě ve štěrkové zóně se oba jezdci do sebe málem pustili, pěstnímu souboji zabránil včasný zásah pořadatelů. Emoce ale brzy vyprchaly a v boxech si  rivalové podali ruce.

Už už to vypadlo, že druhý v jubilejní 1000. Grand Prix v historii MS dojel Marc Marquez, ale Španěl na Hondě spadl při souboji s krajanem Jorgem Martinem. Vítěz včerejšího sprintu si tak dojel pro druhé místo. Třetí skončil jeho týmový kolega ze stáje Pramac, domácí Johann Zarco. V závodě plném pádů vidělo šachovnicový prapor jen 13 závodníků.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. Holgado (Šp./KTM) 34:07,176, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,150, 3. Masiá (Šp./Honda) -0,946, 4. Ortolá (Šp./KTM) -1,113, 5. Jamanaka (Jap./GasGas) -2,409, 6. Öncü (Tur./KTM) -2,521.

Průběžné pořadí (po 5 z 20 závodů): 1. Holgado 84, 2. Ortolá 63, 3. Masiá 63, 4. Moreira (Braz./KTM) 55, 5. Artigas (Čp./CFMoto) 50, 6. Sasaki 43.

Moto2: 1. Arbolino (It./Kalex) 22:34,233, 2. Salač (ČR/Kalex) -0,620, 3. López (Šp./Boscoscuro) -1,537, 4. Vietti (It./Kalex) -2,193, 5. Dixon (Brit./Kalex) -3,041, 6. Čantra (Thaj./Kalex) -4,175.

Průběžné pořadí (po 5 z 20 závodů): 1. Arbolino 99, 2. Acosta (Šp./Kalex) 74, 3. López 61, 4. Salač 60, 5. Canet (Šp./Kalex) 52, 6. Dixon 47.

MotoGP: 1. Bezzecchi (It./Ducati) 41:37,970, 2. Martín (Šp./Ducati) -4,256, 3. Zarco (Fr./Ducati) -4,795, 4. Fernández (Šp./KTM) -6,281, 5. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -6,726, 6. B. Binder (JAR/KTM) -13,638.

Průběžné pořadí (po 5 z 20 závodů): 1. Bagnaia (It./Ducati) 94, 2. Bezzecchi 93, 3. B. Binder 81, 4. Martín 80, 5. Zarco 66, 6. Marini 54.