Sníh kosil závody po celé Evropě. V Assenu tak Bautista přišel o desáté vítězství

Radek Vičík Radek Vičík
13. 4. 2019 16:26
Studená fronta, která v sobotu vtrhla do Evropy, připravila Alvara Bautistu o desátý triumf v sezoně MS superbiků po sobě. Španělský motocyklista sice suverénně vyhrál kvalifikaci, ale samotný první podnik víkendu v Assenu byl zrušen kvůli sněhu. Vločky na trati trápily i piloty automobilů na legendárním Zeleném pekle, tedy na starém Nürburgringu.
Alvaro Bautista si v Assenu hraje se sněhovou koulí.
Alvaro Bautista si v Assenu hraje se sněhovou koulí. | Foto: Ducati Motor via Instagram

Teploměr na nizozemském okruhu, který hostí čtvrtí díl světového šampionátu superbiků, klesl na pouhé tři stupně Celsia. Krátce před startem první hlavní jízdy elitní kategorie začalo sněžit.

Závod byl nejprve odložen. Když už to 28 minut po původně stanoveném začátku vypadalo konečně na start, vrátily se nad Assen sněhové vločky. To vedlo k dalšímu odkladu a následnému zrušené dalšího programu.

V neděli jsou naplánovány obě zbývající jízdy - kratší a méně bodovaná Superpole Race a po ní i hlavní závod. Bautista v sedle Ducati vyhrál letos všech devět zatím odjetých bodovaných jízd a šampionát vede suverénně před obhájcem titulu Jonathanem Reou s Kawasaki.

Sníh v sobotu netrápil jen motocyklisty. Na Nordschleife známé jako Zelené peklo se jel druhý díl tradičního vytrvalostního seriálu VLN. Piloti ale odjeli jen pět minut, pak byl závod kvůli hustému sněžení přerušen. Po dlouhých desítkách minut čekání byl na Nürburgringu vyhlášen předčasný konec.

Sníh na Nordschleife:

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy