Bautista vrací do superbiků časy "Ducati Cupu". Na úvod MS vyhrál všech šest jízd

Radek Vičík Radek Vičík
20. 3. 2019 9:57
Takový začátek nové sezony by si nechal líbit každý závodník. Alvaro Bautista při své premiéře v seriálu vyhrál všech šest úvodních závodů světového šampionátu superbiků.
Foto: Pirelli Motorsport

Čtyřiatřicetiletý Španěl není žádným zelenáčem. Doma má titul mistra světa ve třídě do 125 ccm z roku 2006 a na svém kontě celkem 158 startů v MotoGP. Právě z elitní kategorie letos zamířil do superbikového světa.

Bautista svým příchodem jako by vnesl živou vodu do továrního týmu italské značky, který v seriálu startuje pod hlavičkou Aruba.it Racing Ducati. Zatímco poslední čtyři roky patřily značce Kawasaki, v jejímž sedle kraloval Brit Jonathan Rea, začátek letošní sezony je zcela v režii Ducati.

Bývalý kolega Karla Abrahama v MotoGP vyhrál v úvodních dvou podnicích MS všech šest vypsaných jízd. V superbicích se totiž jedou vždy tři bodované závody. Jeden v sobotu, v neděli pak kratší a méně bodované superpole a druhá jízda opět za "plnou odměnu".

V australském Phillip Islandu i thajském Buriramu bral Bautista všechna prvenství a se 124 body suverénně vede průběžné pořadí. Druhý Rea na něj už nyní ztrácí 26 bodů. Současná situace tak připomíná 90. léta a první dekádu současného milénia, kdy se seriálu přezdívalo "Ducati Cup". Italská značka získala především v této době celkem 14 titulů, ten poslední ale v roce 2011.

"Druhá místa jsou momentálně naším maximem. Musím si začít zvykat, že už nejsme pro soupeře tím hlavním měřítkem," prohodil smutný Rea po závodním víkendu v Thajsku.

Španěl sice vyhrává s jasným náskokem, ale ne vždy to je jízda start-cíl. Své závodnické umění a pohotovost předvedl v první jízdě v Buriramu, kde ustál kontakt se svým rivalem Reou.

Světový šampionát superbiků má letos celkem 13 dílů, tedy 39 samostatně bodovaných jízd. Na rozdíl od loňska v kalendáři chybí Brno, poslední závod se jede 26. října v katarském Losailu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy