Bautista vrací do superbiků časy "Ducati Cupu". Na úvod MS vyhrál všech šest jízd

Radek Vičík Radek Vičík
20. 3. 2019 9:57
Takový začátek nové sezony by si nechal líbit každý závodník. Alvaro Bautista při své premiéře v seriálu vyhrál všech šest úvodních závodů světového šampionátu superbiků.
Foto: Pirelli Motorsport

Čtyřiatřicetiletý Španěl není žádným zelenáčem. Doma má titul mistra světa ve třídě do 125 ccm z roku 2006 a na svém kontě celkem 158 startů v MotoGP. Právě z elitní kategorie letos zamířil do superbikového světa.

Bautista svým příchodem jako by vnesl živou vodu do továrního týmu italské značky, který v seriálu startuje pod hlavičkou Aruba.it Racing Ducati. Zatímco poslední čtyři roky patřily značce Kawasaki, v jejímž sedle kraloval Brit Jonathan Rea, začátek letošní sezony je zcela v režii Ducati.

Bývalý kolega Karla Abrahama v MotoGP vyhrál v úvodních dvou podnicích MS všech šest vypsaných jízd. V superbicích se totiž jedou vždy tři bodované závody. Jeden v sobotu, v neděli pak kratší a méně bodované superpole a druhá jízda opět za "plnou odměnu".

V australském Phillip Islandu i thajském Buriramu bral Bautista všechna prvenství a se 124 body suverénně vede průběžné pořadí. Druhý Rea na něj už nyní ztrácí 26 bodů. Současná situace tak připomíná 90. léta a první dekádu současného milénia, kdy se seriálu přezdívalo "Ducati Cup". Italská značka získala především v této době celkem 14 titulů, ten poslední ale v roce 2011.

"Druhá místa jsou momentálně naším maximem. Musím si začít zvykat, že už nejsme pro soupeře tím hlavním měřítkem," prohodil smutný Rea po závodním víkendu v Thajsku.

Španěl sice vyhrává s jasným náskokem, ale ne vždy to je jízda start-cíl. Své závodnické umění a pohotovost předvedl v první jízdě v Buriramu, kde ustál kontakt se svým rivalem Reou.

Světový šampionát superbiků má letos celkem 13 dílů, tedy 39 samostatně bodovaných jízd. Na rozdíl od loňska v kalendáři chybí Brno, poslední závod se jede 26. října v katarském Losailu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy