Bautista vrací do superbiků časy "Ducati Cupu". Na úvod MS vyhrál všech šest jízd

Radek Vičík Radek Vičík
20. 3. 2019 9:57
Takový začátek nové sezony by si nechal líbit každý závodník. Alvaro Bautista při své premiéře v seriálu vyhrál všech šest úvodních závodů světového šampionátu superbiků.
Foto: Pirelli Motorsport

Čtyřiatřicetiletý Španěl není žádným zelenáčem. Doma má titul mistra světa ve třídě do 125 ccm z roku 2006 a na svém kontě celkem 158 startů v MotoGP. Právě z elitní kategorie letos zamířil do superbikového světa.

Bautista svým příchodem jako by vnesl živou vodu do továrního týmu italské značky, který v seriálu startuje pod hlavičkou Aruba.it Racing Ducati. Zatímco poslední čtyři roky patřily značce Kawasaki, v jejímž sedle kraloval Brit Jonathan Rea, začátek letošní sezony je zcela v režii Ducati.

Bývalý kolega Karla Abrahama v MotoGP vyhrál v úvodních dvou podnicích MS všech šest vypsaných jízd. V superbicích se totiž jedou vždy tři bodované závody. Jeden v sobotu, v neděli pak kratší a méně bodované superpole a druhá jízda opět za "plnou odměnu".

V australském Phillip Islandu i thajském Buriramu bral Bautista všechna prvenství a se 124 body suverénně vede průběžné pořadí. Druhý Rea na něj už nyní ztrácí 26 bodů. Současná situace tak připomíná 90. léta a první dekádu současného milénia, kdy se seriálu přezdívalo "Ducati Cup". Italská značka získala především v této době celkem 14 titulů, ten poslední ale v roce 2011.

"Druhá místa jsou momentálně naším maximem. Musím si začít zvykat, že už nejsme pro soupeře tím hlavním měřítkem," prohodil smutný Rea po závodním víkendu v Thajsku.

Španěl sice vyhrává s jasným náskokem, ale ne vždy to je jízda start-cíl. Své závodnické umění a pohotovost předvedl v první jízdě v Buriramu, kde ustál kontakt se svým rivalem Reou.

Světový šampionát superbiků má letos celkem 13 dílů, tedy 39 samostatně bodovaných jízd. Na rozdíl od loňska v kalendáři chybí Brno, poslední závod se jede 26. října v katarském Losailu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy