Stadion na Markétě zažije v pátek a sobotu premiéru. Dvě Grand Prix hned po sobě

ČTK rav ČTK, rav
17. 9. 2020 18:39
Poprvé v historii Grand Prix na krátké ploché dráze se seriál jede jen ve dvou zemích. Vedle Polska, kde je "žužel" národním sportem, hostí boje o titul mistra světa už jen Praha. Na oválu na Markétě se bude o body bojovat hned dvakrát, v pátek i sobotu.
Václav Milík
Václav Milík | Foto: Jiří Šimeček

Seriál dostával ve své 26. sezoně jednu trhlinu za druhou; původně ho mělo tvořit na různých místech deset závodů. V nové improvizované podobě má jen osm dílů, které tvoří již odjeté dvojzávody ve Vratislavi a v Gorzówě, po GP České republiky se pak vrátí šampionát na polské území a vyvrcholí na začátku října v Toruni.

Šampionát doznal i změny, co se týče bodování. Už se nesčítá celkový bodový zisk dosažený ve všech závodech, ale body jsou rozděleny podle pořadí v té které Grand Prix. Za vítězství je 20 bodů, za druhé místo 18 a třetí 16.

Divokou kartu pro oba závody v Praze obdržel opět nejlepší domácí jezdec posledních let Václav Milík. "Těším se na to a bylo by určitě fajn dosáhnout zase na nějaký super výsledek," přál si Milík, který v roce 2017 skončil na Markétě třetí a pak triumfoval ve Zlaté přilbě v Pardubicích.

Sedmadvacetiletý Milík dostal důvěru pořadatelů posedmé za sebou, již v roce 2012 zasáhl do domácí Grand Prix jako náhradník. Prvním náhradníkem bude Eduard Krčmář a druhým Jan Kvěch, který o víkendu obhájil titul mistra Evropy do 19 let.

"Myslíme si, že Vašek Milík je už natolik zkušeným jezdcem, že s tou světovou elitou dokáže bojovat a zvládne si s tím poradit. Zatímco třeba Honza Kvěch se potkává s juniorskou špičkou, ale s tou světovou se ještě nikdy nepotkal," řekl ředitel pražského závodu Pavel Ondrašík.

Pozice vyhrazené pro české zástupce musejí mít stejné obsazení pro oba pražské závody. "Sice jsme to hned rozporovali, ale neuspěli jsme, promotér to nechtěl. Takže to zůstává stejné, i když naším přáním třeba bylo, aby Honza Kvěch nebo případně Eda Krčmář jeli alespoň jeden závod," připustil Ondrašík.

V pátek vyjede na břevnovský ovál v pozici vedoucího závodníka celkového pořadí Švéd Fredrik Lindgren. Vítěz pražského závodu z roku 2018 vede i díky triumfu naposledy v Gorzówě, který byl pro něho celkově pátým v kariéře. Po polovině závodního programu má na kontě 66 bodů, druhý je se sedmibodovým mankem úřadující světový šampion Polák Bartosz Zmarzlik, 57 bodů si dosud vyjel jeho krajan Maciej Janowski.

Loni kraloval na Markétě polský jezdec Janusz Kolodziej před dánským závodníkem Leonem Madsenem a dalším Polákem Patrykem Dudkem. Kolodziej se však letošního seriálu neúčastní. Milík byl se čtyřmi body dvanáctý.

Páteční i sobotní pražský závod začnou shodně v 19 hodin. Po nich šampionát vyvrcholí 2. a 3. října v Toruni.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 8 závodů): 1. Lindgren  (Švéd.) 66, 2. Zmarzlik 59, Janowski (oba Pol.) 57.

 

Právě se děje

Další zprávy