Ježek doma ani na druhý pokus nebodoval, Brno bylo v neděli pohromou pro favority

Radek Vičík Radek Vičík
10. 6. 2018 13:47
Superbikový závodník Ondřej Ježek si nesplnil své předsevzetí a na brněnské trati, blízko níž bydli, o víkendu nezískal ani jeden bod.
Ondřej Ježek na své Yamaze.
Ondřej Ježek na své Yamaze. | Foto: Archiv Ondřeje Ježka

Brno - Ondřej Ježek ani na druhý pokus nedosáhl na body v závodě MS superbiků v Brně. V nedělním závodě obsadil český jezdec 18. místo. Pro vítěství si dojel Brit Alex Lowes na továrním stroji Yamaha před týmovým kolegou Markem van der Markem z Nizozemí, třetí byl další Brit Chaz Davis s Ducati.

Brněnský závod byl pohromou favoritů. Ve druhém kole spadl jasný lídr šampionátu Jonathan Rea na Kawasaki a závod pro něj skončil.

O několik desítek vteřin později se ve štěrkové únikové zóně ocitl také v té době vedoucí Marco Melandri. Vítěz několika závodů na Masarykově okruhu v rámci MS silničních motocyklů i MS superbiků se ale na svoji motorku dokázal vrátit. Po Italovi se pak svůj stroj v "kačírku" zvedal druhý tovární pilot Kawasaki Tom Sykes.

Ježek startující z posledního místa se dokázal dostat těsně za hranici bodované patnáctky. Pak se ale ukázaly limity jeho Yamahy v barvách stáje Guandalini Racing a domácího jezdce postupně předjeli Melandri i Sykes. V cíli na vítěze ztratil 45 vteřin.

Během druhého závodu už byl povrch pěkně rozpálený a dost to klouzalo, takže se mi jelo podstatně hůř než dopoledne. Mrzí mě, že jsem se nedokázal držet kluků jedoucích přede mnou. V takových podmínkách měli navrch jezdci s výkonnějšími stroji, mezi něž se letos bohužel neřadím," litoval Ježek, který poděkoval českým fanouškům za podporu. Závodní víkend podle informací pořadatelů sledovalo dohromady na 50 000 diváků.

Závod mistrovství světa superbiků v Brně:

Druhá jízda: 1. Lowes (Brit./Yamaha) 36:23,516, 2. Van der Mark (Niz./Yamaha) -2,167, 3. Davies (Brit./Ducati) -7,649, 4. Laverty (Ir./Aprilia) -9,422, 5. Savadori (It./Aprilia) -9,716, 6. Rinaldi (It./Ducati) -12,969, …18. Ježek (ČR/Yamaha) -44,976.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 26 jízd): 1. Rea (Brit./Kawasaki) 270, 2. Davies 205, 3. Van der Mark 196, 4 Sykes (Brit./Kawasaki) 179, 5. Melandri (It./Ducati) 157, 6. Lowes 154, …24. Ježek 2.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy