První závod superbiků v Brně ovládl Rea, na Ježka body nezbyly

Radek Vičík Radek Vičík
9. 6. 2018 14:27
Suverén poledních let Jonathan Rea oslavil v sobotu na Masarykově okruhu už šedesáté vítězství v závodě světového šampionátu superbiků.
Ondřej Ježek na své Yamaze
Ondřej Ježek na své Yamaze | Foto: Archiv Ondřeje Ježka

Brno - Návrat superbiků na brněnský okruh okořenil rekordním triumfem Brit Jonathan Rea. Lídr šampionátu vyhrál sobotní závod na Masarykově okruhu stylem start - cíl a stal se rekordmanem v počtu vítězných závodů. Jediný český zástupce Ondřej Ježek na body nedosáhl, obsadil 17. místo.

Závod musel být restartován, protože jeden z motocyklů po pádu poničil svodidla v páté zatáčce. Ale ani zkrácená jízda na 16 kol nevyvedla Reu z rovnováhy a jezdec Yamahy proťal cílovou čáru pošedesáté jako vítěz závodu MS superbiků.

Se ztrátou přes pět vteřin byl druhý Marco Melandri, který před šesti lety v Brně vyhrál oba závody doposud posledního podniku šampionátu na této trati. Třetí byl Tom Sykes s Kawasaki.

Ježek se po startu z posledního 20. místo na evidentně pomalejší motorce jen pomalu propracovával dopředu, k čemuž mu pomáhaly hlavně pády soupeřů. Nakonec poskočil o tři příčky kupředu a na vítěze ztratil téměř 54 vteřin.

"V první části závodu jsem měl vzadu nižší pneumatiku, ale objevily se problémy s přilnavostí. Takže jsem se rozhodl vyměnit ji za vyšší, na které jsem měl přilnavost o fous lepší. Ale tato změna se neosvědčila a motorku dost zpomalila," popsal český jezdec alchymii spojenou s laděním jeho závodní Yamahy.

"Každopádně diváci byli skvělí, moc jim děkuji za podporu. Na céčku byla parádní atmosféra. Věřím, že se potkáme i zítra. A i když to dnes nedopadlo úplně podle mých představ, máme před sebou ještě neděli a šanci výsledek zlepšit," dodak Ježek.

Superbiky mají v Brně v neděli na programu druhý závod.

Závod mistrovství světa superbiků v Brně:

První jízda: 1. Rea (Brit./Kawasaki) 32:08,759, 2. Melandri (It./Ducati) -5,381, 3. Sykes (Brit./Kawasaki) -7,336, 4. Van der Mark (Niz./Yamaha) -11,893 5. Lowes (Brit./Yamaha) -13,145, 6. Laverty (Ir./Aprilia) -14,210, …17. Ježek (ČR/Yamaha) -53,662.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 26 jízd): 1. Rea 270, 2. Davies (Brit./Ducati) 189, 3. Sykes 179, 4. Van der Mark 176, 5. Melandri 156, 6. Lowes 129, …24. Ježek 2.

před 10 minutami

Ministr spravedlnosti Blažek poslal Farskému analýzu, jak řešit rezignaci na poslanecký mandát, když je v cizině. Sám Blažek ji zveřejnit nechce.

před 49 minutami

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.