První závod superbiků v Brně ovládl Rea, na Ježka body nezbyly

Radek Vičík Radek Vičík
9. 6. 2018 14:27
Suverén poledních let Jonathan Rea oslavil v sobotu na Masarykově okruhu už šedesáté vítězství v závodě světového šampionátu superbiků.
Ondřej Ježek na své Yamaze
Ondřej Ježek na své Yamaze | Foto: Archiv Ondřeje Ježka

Brno - Návrat superbiků na brněnský okruh okořenil rekordním triumfem Brit Jonathan Rea. Lídr šampionátu vyhrál sobotní závod na Masarykově okruhu stylem start - cíl a stal se rekordmanem v počtu vítězných závodů. Jediný český zástupce Ondřej Ježek na body nedosáhl, obsadil 17. místo.

Závod musel být restartován, protože jeden z motocyklů po pádu poničil svodidla v páté zatáčce. Ale ani zkrácená jízda na 16 kol nevyvedla Reu z rovnováhy a jezdec Yamahy proťal cílovou čáru pošedesáté jako vítěz závodu MS superbiků.

Se ztrátou přes pět vteřin byl druhý Marco Melandri, který před šesti lety v Brně vyhrál oba závody doposud posledního podniku šampionátu na této trati. Třetí byl Tom Sykes s Kawasaki.

Ježek se po startu z posledního 20. místo na evidentně pomalejší motorce jen pomalu propracovával dopředu, k čemuž mu pomáhaly hlavně pády soupeřů. Nakonec poskočil o tři příčky kupředu a na vítěze ztratil téměř 54 vteřin.

"V první části závodu jsem měl vzadu nižší pneumatiku, ale objevily se problémy s přilnavostí. Takže jsem se rozhodl vyměnit ji za vyšší, na které jsem měl přilnavost o fous lepší. Ale tato změna se neosvědčila a motorku dost zpomalila," popsal český jezdec alchymii spojenou s laděním jeho závodní Yamahy.

"Každopádně diváci byli skvělí, moc jim děkuji za podporu. Na céčku byla parádní atmosféra. Věřím, že se potkáme i zítra. A i když to dnes nedopadlo úplně podle mých představ, máme před sebou ještě neděli a šanci výsledek zlepšit," dodak Ježek.

Superbiky mají v Brně v neděli na programu druhý závod.

Závod mistrovství světa superbiků v Brně:

První jízda: 1. Rea (Brit./Kawasaki) 32:08,759, 2. Melandri (It./Ducati) -5,381, 3. Sykes (Brit./Kawasaki) -7,336, 4. Van der Mark (Niz./Yamaha) -11,893 5. Lowes (Brit./Yamaha) -13,145, 6. Laverty (Ir./Aprilia) -14,210, …17. Ježek (ČR/Yamaha) -53,662.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 26 jízd): 1. Rea 270, 2. Davies (Brit./Ducati) 189, 3. Sykes 179, 4. Van der Mark 176, 5. Melandri 156, 6. Lowes 129, …24. Ježek 2.

 

Právě se děje

před 58 minutami

První návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 116 miliard korun, ale kvůli koronaviru se nejspíš zvýší

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116 miliard korun. Před schvalováním se však schodek pravděpodobně výrazně prohloubí, kvůli dalším opatřením přijímaným kvůli koronaviru.

Stávající verze navíc nepočítá například s výpadkem, který by nastal při zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu, odhadovaným na 70 až 90 miliard korun.

Letošní schodek se kvůli koronavirové epidemii několikrát zvyšoval z původních 40 miliard na aktuálních 500 miliard korun. Schillerová počítá s tím, že svůj návrh na příští rok bude zpřesňovat podle dalších přijatých opatření.

"Příjmová strana je zatížena značnými nejistotami. Nemáme dohodu na superhrubé mzdě, to je jednoznačně spojeno s dohodou na rozpočtu. A je tam celá řada pozměňovacích návrhů k daňovému balíčku," řekla ČT Schillerová.

V neděli bude rozpočet na příští rok a související daňové změny probírat expertní tým prezidenta Miloše Zemana za účasti Schillerové a premiéra Andreje Babiše (ANO).

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy