Jak prohrát titul. Bautista vyhrál prvních 11 jízd, přesto je králem superbiků Rea

Radek Vičík Radek Vičík
1. 10. 2019 15:21
I když Alvaro Bautista opanoval úvod MS superbiků, španělský jezdec v sedle Ducati na svůj druhý titul mistra světa v jedné stopě nedosáhl.
MS superbiků 2019: Alvaro Bautista, Ducati
MS superbiků 2019: Alvaro Bautista, Ducati | Foto: Aruba.it Racing - Ducati

Příchod španělského jezdce z MotoGP do superbikového světového šampionátu byl jako ze snu. Mistr světa stopětadvacítek z roku 2006 vyhrál prvních 11 vypsaných jízd a vypadalo to jasnou jízdu za titulem.

Jenže za 34letým rodákem ze samého srdce Pyrenejského poloostrova na svoji šanci trpělivě čekal obhájce titulu Jonathna Rea. Brit se svojí Kawasaki stínoval Bautistu a po jeho jedenáctém triumfu odjížděl z Assenu se ztrátou 53 bodů.

Od pátého závodního víkendu šampionátu se karta obrátila. Jezdec hrdý na svůj původ ze Severního Irska získal dvakrát více bodů než jeho rival a v neděli byl popáté korunován světovým šampionem. Stalo se tak dva závody /tedy celkem šest jízd) před koncem letošního ročníku.

"Určitě jsme o titul nepřišli dneska, protože o ten bojujete celou sezonu. Druhá polovina nám prostě nevyšla," uvedl ve francouzském Magny-Cours poražení adept na celkové vítězství.

Zachoval se ale sportovně a svému rivalovi vyjádřil pochvalu: "Jonathanovi (Reovi) musím k titulu pogratulovat. Dokázal za všech okolností z jízdy vytěžit maximum. Vítězství si plně zasloužil," dodal závodník, který příští rok vymění Ducati za značku Honda.

Rea prokázal neuvěřitelnou vyrovnanost. Z 31 odjetých jízd jen třikrát chyběl na stupních vítězů. Naopak Bautista po své triumfálním vstupu do světa superbiků pětkrát vůbec nebodoval.

Brit se tak stal novým králem superbiků. Pět titulů (seriálu vládne nepřetržitě od roku 2015) totiž ještě nikdo nezískal, dosud se pilot Kawasaki o vedení historických tabulek dělil s krajanem Carlem Fogarthym. Ten získal své čtyři koruny šampiona v 90. letech.

Jonathan Rea si jede pro pátý titul mistra světa:

 

Právě se děje

před 59 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy