Vodní král Lacko v Le Mans vyhrál první nedělní jízdu a je blízko druhé příčky

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 29. 9. 2019 19:44
Adam Lacko v Buggyře vyhrál v neděli v Le Mans první jízdu dne, v té druhé obsadil páté místo. To v konečném součtu znamená, že stáhl náskok průběžně druhého Antonia Albaceteho na pouhé tři body.
Adam Lacko v Buggyře v závodě ME tahačů na okruzích v Le Mans | Foto: Buggyra

Pilot roudnické stáje potvrdil, že miluje závodění na vodě. Za deště vyhrál nejen kvalifikaci, ale suverénně stylem start-cíl také první jízdu. Druhý za ním dojel Albacete, čímž český pilot ukrojil z jeho náskoku pět bodů. Zároveň v pondělí po obědě získal pro Buggyru další jubileum.

"Jsem nadšený. Celý závod se mi podařilo odjet naprosto bez chyb a každé kolo jsem zajížděl dobré časy. Z pohledu diváka to mohl být asi nudný závod, ale musel jsem se soustředit opravdu po celou dobu, abych nikde nezaváhal a nedal ostatním šanci mě dostihnout. Tímto vítězstvím se mi s VK50 podařilo pro Buggyru získat další jubileum, a to dvoustý pohár za první místo v jednotlivcích od roku 2001, z čehož mám samozřejmě velkou radost," uvedl Lacko.

V jízdě číslo dvě s obráceným pořadím na startu sice Lacko původně skončil šestý, ale nakonec byl klasifikován na páté pozici. Albacete totiž dostal po projetí cílem trest za zkrácení dráhy a ten jej posunul za pilota Buggyry. Španěl před posledním závodním víkendem na domácí půdě v Jaramě k dobru jen tři body.

"Sice se o mé konečné pozici rozhodlo až u stolu, ale i body za páté místo jsou důležité. Antonio (Albacete) si tam zkrátil trať a získal tím tak významnou výhodu. Podařilo se mi zde na něho stáhnout ztrátu na pouhé tři body, takže jsem Antonia dostal před domácím závodem pod tlak. Bude to boj do posledního metru. Jsem odhodlaný do toho dát ve Španělsku vše, snad to vyjde," věří Lacko.

Ve Španělsku se první říjnový víkend po oba dny znovu pojedou dva závody, celkem bude k mání posledních 60 bodů. Lacko má ale už nyní téměř jistou třetí pozici, protože za ním Steffi Halmová zaostává o 51 bodů.

Mistrovství Evropy v závodech tahačů v Le Mans (Francie):

Třetí jízda: 1. Lacko (ČR/Buggyra) 26:54,334, 2. Albacete (Šp./MAN) -5,526, 3. Hahn (Něm./Iveco) -23,949.

Čtvrtá jízda: 1. Lenz (Něm./MAN) 23:30,390, 2. Hahn -10,153, 3. Halmová (Něm./Iveco) -12,767, …5. Lacko -16,297.

Průběžné pořadí ME: 1. Hahn 318, 2. Albacete 225, 3. Lacko 222.

FIA ETRC 2019 - 07 LE MANS | Video: BUGGYRA brand
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruským bankám loni kvůli sankcím a odlivu vkladů klesl zisk o 90 procent

Ruským bankám loni klesl zisk v úhrnu asi o 90 procent na 203 miliard rublů (64 miliard Kč). Na hospodaření finančních ústavů dopadly západní sankce zavedené za válku na Ukrajině a také odliv vkladů. Oznámila to dnes ruská centrální banka.

Západní státy zablokovaly několika klíčovým ruským bankám přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT krátce poté, co Moskva na konci loňského února vyslala na Ukrajinu desítky tisíc vojáků. Největší banky Sberbank a VTB byly nuceny ukončit činnost ve velké části Evropy.

Spolu s dalšími oblastmi ruské ekonomiky ale prokázal tento sektor určitou odolnost, uvedla agentura Reuters. Centrální banka také sdělila, že se komerčním bankám podařilo vyrovnat ztrátu 1,5 bilionu rublů za první pololetí a do konce roku vykázaly zisk.

"Nicméně ne všechny banky byly schopny zcela vyrovnat ztráty ze začátku roku, přičemž někteří hráči zakončili rok s výraznými ztrátami," uvedla centrální banka. Ke konci roku bylo ztrátových 104 bank, v polovině roku jich ještě bylo 130.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Totalita a nenávist není minulost. Putinův režim hýří antisemitismem, řekl Vystrčil

Důvodem, proč si připomínat oběti holokaustu, je, že totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulostí. Na dnešním setkání u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti to v Senátu řekl předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS). Uvedl, že na Ukrajině jsou dnes vražděni nevinní civilisté a jen kousek od Česka Putinův režim nadále hýří antisemitskými výroky i vůči nejvyšším politickým představitelům, jako je například Volodymyr Zelenskyj.

Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se zúčastnili také někteří z těch, kdo holokaust přežili ,a připomněly se i romské oběti holokaustu. Kromě bývalé vězeňkyně nacistického tábora Osvětim-Březinka Dity Krausové dnes pořadatelé přivítali také Vladimira Dvorkina a Vitalije Talalajevského, obyvatele Ukrajiny, kteří uprchli před ruskou agresí a našli útočiště v Česko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy