Loni přišla při testech o oko, teď pilotku našli mrtvou

Podívejte se na životní dráhu Maríi de Villotaové ve fotogalerii.
Loni v červenci při testech aerodynamiky pro stáj Marussia na letišti v Duxfordu těžce havarovala. Po nehodě měla proraženou lebku, podstoupila dvě operace a přišla o pravé oko. V pátek ji našli mrtvou v hotelovém pokoji v Seville. Zemřela ve věku 33 let.
María de Villotaová byla jednou ze dvou žen, které ve své době působily ve formuli 1. Testovací pilotka Marussie měla mezi jedenácti týmy ve formuli pouze jedinou partnerku, Susie Wolfovou, jež se podílí na vývoji Williamsu.
Dcera někdejšího pilota formule 1 Emília (a sestra závodníka stejného jména), měla v úterý 3. července 2012 vážnou nehodu, když se svým vozem MR-1 při testech nabourala odtahovací vůz na okruhu v Duxfordu. Tento snímek pochází z inkriminovaného rána, kdy Villotaová havarovala.
Lékaři operovali Villotaovou celou noc a i když pilotce zachránili život, přišla přitom o pravé oko. (Tento snímek taktéž pochází z rána před těžkou havárií.) Zobrazit 14 fotografií
Foto: Super League Formula
ČTK Sport ČTK, Sport
11. 10. 2013 9:33
Španělská automobilová jezdkyně María de Villotaová, která při loňském testování pro tým formule 1 Marussia měla těžkou havárii a přišla o pravé oko, byla nalezena mrtvá v hotelovém pokoji v Seville

Sevilla - Španělská automobilová jezdkyně María de Villotaová, která při loňském testování pro tým formule 1 Marussia měla těžkou havárii a přišla o pravé oko, byla nalezena mrtvá v hotelovém pokoji v Seville. Dceři bývalého pilota F1 Emilia de Villoty bylo 33 let.

"Maria od nás odešla. Teď je v nebi mezi anděly," uvedla její rodina na facebooku. V Seville měla De Villotaová propagovat svou autobiografii nazvanou Život je dar.

Podle policie zemřela zřejmě přirozenou smrtí. "Ale nic nemůžeme potvrdit," citovala agentura Reuters policejního mluvčího.

Při testech přišla o oko

De Villotaová narazila loni v červenci při testech aerodynamiky pro stáj Marussia na letišti v Duxfordu na rovince do nakládací rampy zaparkovaného týmového kamionu, když její monopost nečekaně zrychlil. Po nehodě měla proraženou lebku, podstoupila dvě operace a přišla o pravé oko.

Letos v únoru dostala Španělka, jež si poprvé vyzkoušela vůz F1 už v roce 2011 v týmu Renault, svolení vrátit se za volant. Na závody už se však bývalá účastnice MS cestovních vozů a seriálu Superleague Formula podívala jen v roli diváka. V květnu se objevila při domácí Grand Prix v Barceloně poprvé po vážném zranění v boxech.

Svět formule 1 je v šoku

Svět formule 1, který tento víkend pobývá v japonské Suzuce, smutná zpráva hodně vzala. Nejvíc truchlili pochopitelně u Marussie.

"Je to velmi tragická novina. Naše myšlenky a modlitby jsou v těchto velmi těžkých časech s Maríinou rodinou a přáteli," stojí v oficiálním komuniké ruského týmu.

Smrt 33leté závodnice byla jako blesk z čistého nebe.

"Celý pedok je šokován ze zprávy, že Maria už není mezi námi. Byla pro nás inspirací nejen jako žena - závodnice, ale také tím, jak bojovala se svým vážným zraněním," řekl Martin Whitmarsh, boss stáje McLaren a zároveň šéf sdružení týmů F1 FOTA.

"Ta holka zažila hodně. Prošla tím, co jen málo lidí ve svém životě. Letos v Barceloně to byla právě ona, kdo se jak první vrhl do dětské charity a strhla s sebou ostatní závodníky," dodal Jenson Button, který se tak přidal k celé řadě kondolencí jezdců i zástupců celých týmů.

Velkým cenám se smrt vyhýbá už 19 let

Pokud by se potvrdila souvislost Španělčina úmrtí s havárií v Duxfordu, bylo by to první úmrtí závodníka ve spojitosti s vozem formule 1 od roku 2002. Tehdy se v Mostě v závodě  šampionátu historických monopostů F1 EuroBOSS Series zabil 58letý Rakušan Fritz Glatz ve voze Footwork.

Ve Velké ceně formule 1 zahynul naposledy 1. května 1994 legendární Ayrton Senna ve Velké ceně San Marina v Imole. Stalo se tak pouhý den po smrtelné nehodě rakouského nováčka Rolanda Ratzenbergera tamtéž.

 

Právě se děje

Další zprávy