Klobouk dolů! Alonso v Indy ukázal, jak velké závodnické srdce má

Radek Vičík Radek Vičík
29. 5. 2017 16:32
Fernando Alonso po vypadnutí v závodě 500 mil Indianapolis předvedl, že má sportovního ducha. Neproklínal Hondu, ale užíval si dobrého závodění. Dvojnásobný mistr světa formule 1 se vrací z USA s ještě silnější základnou fanoušků a posílenou reputací.
Fernando Alonso pije na tikové konferenci v Indianapiolisu symbolicky mléko.
Fernando Alonso pije na tikové konferenci v Indianapiolisu symbolicky mléko. | Foto: Indianapolis Motor Speedway via YouTube

Praha, Indianapolis - Mohl křičet zoufalstvím a bušit pěstí do volantu. Mohl být naštvaný na celý svět. Mohl proklínat Hondu od generálního ředitel až po posledního skladníka. Ale Fernando Alonso po vypadnutí ze závodu 500 mil Indianapolis v neděli ukázal, jak velká osobnost to je.

Do Ameriky si ztrápený Španěl jel zlepšit náladu a napravit pošramocenou reputaci z formule 1, kde  už celé léta čeká na vítězství nebo aspoň na stupně vítězů. A v McLarenu s poruchovým a slabým motorem Honda za zády mu žádný velký úspěch nehrozí.

Na oválu v Indianapolisu potvrdil, že má cit pro rychlost. Od prvních tréninků patřil k nejrychlejším, v kvalifikaci si vyjel skvělou pátou pozici.

Pořádný závod je lepší než sezona na chvostu

Jenže co čert nechtěl, byl to právě japonský agregát, který 38letému jezdci překazil jeho úspěšnou misi ve "Staré cihelně". Ve chvíli, kdy se pravidelně pohyboval v top 5 a párkrát se objevil v čele, Honda se 21 kol před koncem odmlčela.

Alonso končí v Indy 500:

Alonso to vzal sportovně. V klidu prošel ještě s helmou na hlavě boxy a jen  pár minut po konci nadějí na další velký životní úspěch bez emocí odpovídal na otázky reportéra televize ABC.

Na tiskovce po závodě dělal to samé skoro deset minut. I zde potvrdil, že je srdcem skutečný závodník, ne jen pouhý dělník volantu. "Jezdit v Monaku na pátém šestém místě nemá cenu. Monte Carlo mi nechybí. Je lepší být konkurenceschopný v jednom závodě, než  být dlouho v poli poražených," připomněl, že do Indianapolisu se vydal místo Velké ceny Monaka formule 1, která se jela také v neděli.

Mléko zatím nanečisto

A všechno završilo stylové loučení s novináři. "Děkuju i vám. Ddva týdny jste mě sledovali krok za krokem. Tak i když jsem nevyhrál, napiju se mléka," narážel s úsměvem na tradici Indy 500, jehož vítěz v cíli zásadně slaví sklenicí mléka.

Díky tomu všemu se dvojnásobný mistr světa vrací z USA s ještě silnější základnou fanoušků a posílenou reputací. Uvidíme, nakolik mu zvýšené sebevědomí pomůže už příští víkend v GP Kanady formule 1.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy