Klobouk dolů! Alonso v Indy ukázal, jak velké závodnické srdce má

Radek Vičík Radek Vičík
29. 5. 2017 16:32
Fernando Alonso po vypadnutí v závodě 500 mil Indianapolis předvedl, že má sportovního ducha. Neproklínal Hondu, ale užíval si dobrého závodění. Dvojnásobný mistr světa formule 1 se vrací z USA s ještě silnější základnou fanoušků a posílenou reputací.
Fernando Alonso pije na tikové konferenci v Indianapiolisu symbolicky mléko.
Fernando Alonso pije na tikové konferenci v Indianapiolisu symbolicky mléko. | Foto: Indianapolis Motor Speedway via YouTube

Praha, Indianapolis - Mohl křičet zoufalstvím a bušit pěstí do volantu. Mohl být naštvaný na celý svět. Mohl proklínat Hondu od generálního ředitel až po posledního skladníka. Ale Fernando Alonso po vypadnutí ze závodu 500 mil Indianapolis v neděli ukázal, jak velká osobnost to je.

Do Ameriky si ztrápený Španěl jel zlepšit náladu a napravit pošramocenou reputaci z formule 1, kde  už celé léta čeká na vítězství nebo aspoň na stupně vítězů. A v McLarenu s poruchovým a slabým motorem Honda za zády mu žádný velký úspěch nehrozí.

Na oválu v Indianapolisu potvrdil, že má cit pro rychlost. Od prvních tréninků patřil k nejrychlejším, v kvalifikaci si vyjel skvělou pátou pozici.

Pořádný závod je lepší než sezona na chvostu

Jenže co čert nechtěl, byl to právě japonský agregát, který 38letému jezdci překazil jeho úspěšnou misi ve "Staré cihelně". Ve chvíli, kdy se pravidelně pohyboval v top 5 a párkrát se objevil v čele, Honda se 21 kol před koncem odmlčela.

Alonso končí v Indy 500:

Alonso to vzal sportovně. V klidu prošel ještě s helmou na hlavě boxy a jen  pár minut po konci nadějí na další velký životní úspěch bez emocí odpovídal na otázky reportéra televize ABC.

Na tiskovce po závodě dělal to samé skoro deset minut. I zde potvrdil, že je srdcem skutečný závodník, ne jen pouhý dělník volantu. "Jezdit v Monaku na pátém šestém místě nemá cenu. Monte Carlo mi nechybí. Je lepší být konkurenceschopný v jednom závodě, než  být dlouho v poli poražených," připomněl, že do Indianapolisu se vydal místo Velké ceny Monaka formule 1, která se jela také v neděli.

Mléko zatím nanečisto

A všechno završilo stylové loučení s novináři. "Děkuju i vám. Ddva týdny jste mě sledovali krok za krokem. Tak i když jsem nevyhrál, napiju se mléka," narážel s úsměvem na tradici Indy 500, jehož vítěz v cíli zásadně slaví sklenicí mléka.

Díky tomu všemu se dvojnásobný mistr světa vrací z USA s ještě silnější základnou fanoušků a posílenou reputací. Uvidíme, nakolik mu zvýšené sebevědomí pomůže už příští víkend v GP Kanady formule 1.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy