Honda kvůli krizi utíká z formule. Stáj zkusí prodat

Sport Sport, Red Spo
5. 12. 2008 9:39
Automobilka potvrdila svůj okamžitý odchod z F1
Logo automobilky Honda
Logo automobilky Honda | Foto: Reuters

Tokio - Příští ročník formule jedna se možná pojede s pouhými osmnácti vozy. Finanční krizí zmítaná automobilka Honda totiž seriál definitivně opouští.

Krizový scénář s osmnácti vozy pak přijde na řadu ve chvíli, kdy se japonskému výrobci nepodaří svoji stáj prodat.

Spekulace, které se vyrojily po jednání Asociace týmů F1 v Ženevě, ze kterého vynesl informaci o odchodu Hondy někdo z jiné stáje, potvrdil v pátek ráno na tiskové konferenci prezident automobilky Takeo Fukui.

Čtěte také: Alonso hrozí formuli 1: Změňte pravidla a já končím

"Honda musí ochránit jádro svých obchodních aktivit a překonat dlouhé období šířící se nejistoty v globální ekonomice," prohlásil Fukui, když zdůvodňoval bleskový odchod ze světa formule jedna.

"Za takové situace musela Honda urychleně zareagovat na náhlé a expanzivní oslabování trhů ve všech oblastech," dodává prezident automobilky.

Honda nyní jedná se svými dvěma společnostmi zajišťujícími chod formulové stáje - Honda Racing F1 Team a jejím dodavatelem motorů Honda Racing Development - o další budoucnosti. A nabídne je k prodeji.

Japonské stáji se v tomto soutěžním ročníku příliš nevedlo a se ziskem 14 bodů obsadila v Poháru konstruktérů až devátou pozici.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 24 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy