Honda kvůli krizi utíká z formule. Stáj zkusí prodat

Sport Sport, Red Spo
5. 12. 2008 9:39
Automobilka potvrdila svůj okamžitý odchod z F1
Logo automobilky Honda
Logo automobilky Honda | Foto: Reuters

Tokio - Příští ročník formule jedna se možná pojede s pouhými osmnácti vozy. Finanční krizí zmítaná automobilka Honda totiž seriál definitivně opouští.

Krizový scénář s osmnácti vozy pak přijde na řadu ve chvíli, kdy se japonskému výrobci nepodaří svoji stáj prodat.

Spekulace, které se vyrojily po jednání Asociace týmů F1 v Ženevě, ze kterého vynesl informaci o odchodu Hondy někdo z jiné stáje, potvrdil v pátek ráno na tiskové konferenci prezident automobilky Takeo Fukui.

Čtěte také: Alonso hrozí formuli 1: Změňte pravidla a já končím

"Honda musí ochránit jádro svých obchodních aktivit a překonat dlouhé období šířící se nejistoty v globální ekonomice," prohlásil Fukui, když zdůvodňoval bleskový odchod ze světa formule jedna.

"Za takové situace musela Honda urychleně zareagovat na náhlé a expanzivní oslabování trhů ve všech oblastech," dodává prezident automobilky.

Honda nyní jedná se svými dvěma společnostmi zajišťujícími chod formulové stáje - Honda Racing F1 Team a jejím dodavatelem motorů Honda Racing Development - o další budoucnosti. A nabídne je k prodeji.

Japonské stáji se v tomto soutěžním ročníku příliš nevedlo a se ziskem 14 bodů obsadila v Poháru konstruktérů až devátou pozici.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy