Alonso hrozí formuli 1: Změňte pravidla a já končím

Sport Sport, Red Spo, Reuters
3. 12. 2008 13:00
Alonsovi se nelíbí, že se "formule vrátí do minulosti"

Madrid - Fernandu Alonsovi se vůbec nelíbí změny, které se mají ve formuli jedna stát v nejbližších letech. Španělský pilot stáje Renault je především proti jednotným motorům, jejichž zavedení by ho mohlo donutit i ke konci kariéry.

I o tom hovořil v úterý na charitativní akci dětské nadace UNICEF v Madridu.

Dvojnásobný světový šampion je krajně nespokojený s tím, jakou budoucnost má mít nejoblíbenější motoristický sport.

"Pokud něco takového schválí, bude to pro mě poslední kapka. Přemýšlel bych o konci kariéry," tvrdí Alonso, jenž na konci letošní sezony potvrdil smlouvu v Renaultu, podle níž by měl ve francouzském týmu zůstat i v následujících dvou letech.

Čtěte více: Ferrari hrozí: Skončíme ve formuli. Kvůli motorům

Jednotné motory a stejné převodovky, to je stěžejní plán nových pravidel od Mezinárodní automobilové federace (FIA), která s ním počítá od roku 2010. Hlavním cílem je ve formuli zmenšit náklady, které teď dosahující astronomických částek.

Zvláště u týmů, které si to ještě mohou dovolit. I proto dochází k velkým rozdílům mezi jednotlivými stájemi a těžko se porovnává jezdecké umění pilotů kupříkladu z McLarenu a Toyoty, o čemž se mezi fanoušky vždy tolik diskutuje.

Pro pilota to bylo vzrušující...

Ovšem Fernando Alonso má problém právě s tím. Škrty a snaha ušetřit podle něj povedou k tomu, že formule jedna přestane být zajímavá. Kdyby se tak stalo, kdo ví, jestli by neudělal krok jinam, například jako Juan Pablo Montoya do Nascar.

"V roce 2005 jsme měli motory V10 s koňskou silou o hodnotě tisíc jednotek. Ježdění na hranici možností bylo tehdy pro pilota vzrušující," vysvětluje sedmadvacetiletý Alonso.

"Tím se vracíme z budoucnosti k autům, které bez elektronických pomůcek vypadají jako něco z minulosti," dodává muž, který se po špatném startu v uplynulé sezoně vyšvihl až na páté místo v celkovém pořadí.

Čtěte dále: Novinky ve formuli: Jako první vzbudilo rozruch BMW

V dalším ročníku se však pokusí o návrat na trůn. "Mým cílem je se zlepšit. Přestože se to možná časem změní, teď v prosinci mohu oznámit, že mým cílem i cílem týmu je získat titul. Zkusím to," uzavřel Fernando Alonso.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy