Džidda, Las Vegas i Monako. Formuli 1 stále láká nebezpečí mezi úzkými svodidly

Radek Vičík Radek Vičík
18. 3. 2023 12:44
Závodění v ulicích města nepatří jen do pradávné historie motoristického sportu. Městské trati jsou v F1 stále populární, někdy však byly bizarní.
Vítěz GP Singapuru 2008 - Fernando Alonso
Vítěz GP Singapuru 2008 - Fernando Alonso | Foto: Reuters

Už patnáct let je stálou součástí programu formule 1 Grand Prix Singapuru. Okruh je vytyčen v přístavní čtvrti Marina Bay  V roce 2008 to byla senzace, protože šlo o vůbec první noční Velkou cenu v seriálu. Hned premiérový závod přinesl skandál v podobě švindlu Renaultu. Jeho pilot Nelson Piquet junior na povel z boxů úmyslně havaroval, čímž získal díky zvolené strategii výhodu jeho týmový kolega Fernando Alonso a dojel si pro vítězství. O vzruch se tehdy postaral i postaral Felipe Massa. V té době se ještě během závodu tankovalo a pilot Ferrari ujel z boxového stání s utrženou hadicí čerpacího zařízení, z níž tryskal benzín.