Komentář: Takové super kalkulačky chce v F1 každý. Mercedes znovu převezl Red Bull

Radek Vičík Radek Vičík
11. 5. 2021 14:01
Mercedes nekraluje formuli 1 jen díky výbornému monopostu, ale také zásluhou své téměř dokonalé strategie. Jedno takové kouzlo s čísly rozhodlo i nedělní Grand Prix Španělska.
Lewis Hamilton z Mercedesu slaví před mechaniky Red Bullu vítězství Velké ceny Španělska F1 2021
Lewis Hamilton z Mercedesu slaví před mechaniky Red Bullu vítězství Velké ceny Španělska F1 2021 | Foto: Reuters

A tenhle znáte? "Víte, kdy skončí kralování Mercedesu ve formuli 1? Až v týmu dojdou baterky ve všech kalkulačkách, tabletech a noteboocích."

To, co vypadá jako vtip, je realita současného světa Grand Prix. V továrně, garáži i na boxové zídce Stříbrných šípů se dějí úplné divy. Stačí si vzpomenout na nedělní Barcelonu.

Max Verstappen využil na startu Velké ceny Španělska zaváhání Lewise Hamiltona a ujal se vedení. Ještě ve dvou třetinách závodu se zdálo, že Red Bull bude slavit druhé letošní vítězství. Ovšem v té chvíli zazněl do Britových sluchátek důvěrně známý povel: "Box! Box! Box!"

Závod, o němž se téměř všichni experti až do té chvíle domnívali, že je rozehrán na jednu zastávku v depu, Mercedes totálně "rozházel". Výpočty totiž ukázaly, že zdánlivé nemožné je realitou. Hamilton tak nazul další směs přechodných pneumatik Pirelli a začal nevídanou stíhací jízdu.

Od toho okamžiku z téměř 30vteřinového Verstappenova náskoku kolo co kolo ukrajoval minimálně vteřinu a půl. Sice se lehce zasekl za týmovým kolegou Valtterim Bottasem, ale to bylo jen takové "vnitropodnikové" škádlení, které na konečný výsledek nemělo žádný vliv.

Hamilton záhy přisupěl za Red Bull jako naštvaná parní lokomotiva a rychlostí blesku si uzmul vedení a následně i svůj už šestý triumf ve Velké ceně Španělska.

"Nemohl jsem nic dělat. Byl prostě rychlejší," hlesl v boxech Verstappen.

Podle inženýrů Mercedesu může za trápení jejich hlavního rivala větší opotřebování zadních gum na monopostu RB16B. Jiným slovy: Red Bull sice může být vyrovnaným soupeřem v kvalifikaci, ale na delší vzdálenost je výhoda na straně Mercedesu.

Proto si parta kolem Toto Wolffa mohla dovolit přezouvat Hamiltonovu formuli dvakrát proti jedné zastávce Verstappena, a přesto byl sedminásobný mistr světa nakonec v čele Grand Prix 

A poučení? Nezanedbávejte matematiku, neboť i ve formuli 1 za vším hledejte výpočty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy