Komentář: Takové super kalkulačky chce v F1 každý. Mercedes znovu převezl Red Bull

Radek Vičík Radek Vičík
11. 5. 2021 14:01
Mercedes nekraluje formuli 1 jen díky výbornému monopostu, ale také zásluhou své téměř dokonalé strategie. Jedno takové kouzlo s čísly rozhodlo i nedělní Grand Prix Španělska.
Lewis Hamilton z Mercedesu slaví před mechaniky Red Bullu vítězství Velké ceny Španělska F1 2021
Lewis Hamilton z Mercedesu slaví před mechaniky Red Bullu vítězství Velké ceny Španělska F1 2021 | Foto: Reuters

A tenhle znáte? "Víte, kdy skončí kralování Mercedesu ve formuli 1? Až v týmu dojdou baterky ve všech kalkulačkách, tabletech a noteboocích."

To, co vypadá jako vtip, je realita současného světa Grand Prix. V továrně, garáži i na boxové zídce Stříbrných šípů se dějí úplné divy. Stačí si vzpomenout na nedělní Barcelonu.

Max Verstappen využil na startu Velké ceny Španělska zaváhání Lewise Hamiltona a ujal se vedení. Ještě ve dvou třetinách závodu se zdálo, že Red Bull bude slavit druhé letošní vítězství. Ovšem v té chvíli zazněl do Britových sluchátek důvěrně známý povel: "Box! Box! Box!"

Závod, o němž se téměř všichni experti až do té chvíle domnívali, že je rozehrán na jednu zastávku v depu, Mercedes totálně "rozházel". Výpočty totiž ukázaly, že zdánlivé nemožné je realitou. Hamilton tak nazul další směs přechodných pneumatik Pirelli a začal nevídanou stíhací jízdu.

Od toho okamžiku z téměř 30vteřinového Verstappenova náskoku kolo co kolo ukrajoval minimálně vteřinu a půl. Sice se lehce zasekl za týmovým kolegou Valtterim Bottasem, ale to bylo jen takové "vnitropodnikové" škádlení, které na konečný výsledek nemělo žádný vliv.

Hamilton záhy přisupěl za Red Bull jako naštvaná parní lokomotiva a rychlostí blesku si uzmul vedení a následně i svůj už šestý triumf ve Velké ceně Španělska.

"Nemohl jsem nic dělat. Byl prostě rychlejší," hlesl v boxech Verstappen.

Podle inženýrů Mercedesu může za trápení jejich hlavního rivala větší opotřebování zadních gum na monopostu RB16B. Jiným slovy: Red Bull sice může být vyrovnaným soupeřem v kvalifikaci, ale na delší vzdálenost je výhoda na straně Mercedesu.

Proto si parta kolem Toto Wolffa mohla dovolit přezouvat Hamiltonovu formuli dvakrát proti jedné zastávce Verstappena, a přesto byl sedminásobný mistr světa nakonec v čele Grand Prix 

A poučení? Nezanedbávejte matematiku, neboť i ve formuli 1 za vším hledejte výpočty.

 

Právě se děje

Další zprávy