Komentář: Bože, jak to Ferrari hluboko kleslo! Ale ne, taková tragédie to zase nebyla

Radek Vičík Radek Vičík
25. 5. 2021 9:31
Jako na houpačce se během závodního víkendu v Monaku museli cítit fanoušci Ferrari. Opět se ukázal chaos uvnitř Scuderie, ale zároveň z toho vyšel nejlepší výsledek sezony.
V Monaku stačí jeden jediný dotek kola o svodidla a je po nadějích.
V Monaku stačí jeden jediný dotek kola o svodidla a je po nadějích. | Foto: ČTK

Hlavním hrdinou měla být domácí hvězda Charles Leclerc. Monačan se opravdu dostal do titulků, ale určitě ne tak, jak si vysnil.

Už v pátek mu haprovala převodovka a kvůli opravě přišel o celý první trénink. Stres si kompenzoval vítězstvím v tom druhém a hlavně nejlepším časem v kvalifikaci. Jenže nesmělo by to být Ferrari anno domini 2021, aby v úspěchu nebyl nějaký háček.

V šikaně u bazénu Leclerc zavadil kolem o svodidla, přerazil zavěšení a neřiditelný monopost skončil o pár metrů dál v bariéře. 23letý jezdec tak nejen předčasně ukončil kvalifikaci, ale i své naděje pro závod. Jenže to ještě nevěděl s jistotou. Jen se obával.

V boxech Scuderie mechanici kmitali celý podvečer. Tým provedl zevrubnou inspekci převodovky, která dostala velkou ránu. K velké radosti všech se neobjevil žádný problém, takže nebylo nutné ji měnit. To by znamenalo ztrátu pěti míst na startu, což se v Monaku rovná rezignaci na boj o vítězství.

Neúplná kontrola selhala

Jenže risk nevyšel, jen co v neděli odpoledne vyjel Leclerc do zaváděcího kola za ovací prořídlého domácího publika a pod dohledem vlastní velké podobizny na reklamním plakátu, bylo zle. "Ne, ne… Převodovka, chlapi…" prohodil zoufale do týmového rádia a místo na startovní rošt zamířil do boxů. Zrada se objevila v hnací hřídeli, jak přiznal principál Ferrari Mattia Binotto.

Ukázalo se, že poloviční práce se zvlášť ve formuli 1 nevyplácí. V té chvíli to vypadalo, že Maranello - už pokolikáté - pokryje černý smuteční flór a bude se truchlit. Jenže přišel spasitel, jmenoval se Carlos Sainz junior.

Při absenci týmového kolegy byl na startu reálně třetí a stejnou pozici si hájil celou první polovinu Grand Prix.

Naštěstí pro italskou stáj nechodí smůla jen po Ferrari. Když se průběžně druhému Valtterimu Bottasovi zasekla v boxech Mercedesu matice na kole, byl Španěl rázem druhý.

Hořkosladký víkend

Na stejné pozici proťal po 78 kolech cílovou čáru. Za vítězným Maxem Verstappenem, jehož nebyl schopný ohrozit. Madridský rodák si druhým místem vyrovnal nejlepší výsledek kariéry a dojel si pro první "bednu" v barvách Ferrari.

Binottovi určitě po blamáži s Leclercem spadl kámen ze srdce. I když ne tak úplně. "Byl to víkend plný emocí. Měli jsme šanci v Monaku vyhrát, takže  odjíždět jen s druhým místem je trochu zklamání. Ale na druhou stranu Carlosovy stupně vítězů jsou pro nás velkou satisfakcí a důkazem, že krok po kroku postupujeme kupředu," prohlásil italský manažer.

Tak teď už jen neničit formule o svodidla a může být v Maranellu konečně veselo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

S NASA poletí příští měsíc do vesmíru první Američanka domorodého původu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 29. září posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Její součástí a zároveň i velitelkou mise bude astronautka Nicole Anuapuová Mannová, která se stane první domorodou Američankou ve vesmíru. Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Mannová má kořeny v indiánském kmeni Vailakiů a jako velitelka mise bude zodpovědná za všechny fáze letu. S sebou si může do vesmíru vzít maximálně 1,4 kilogramu osobních věcí. Mannová serveru Indian Country Today řekla, že mezi nimi nebude chybět indiánský lapač snů, který jí dala matka, když byla malá.

"Myslím, že je důležité, abychom zprávy jako tyto šířili v naší komunitě, aby si i jiné domorodé děti uvědomily, že překážky, které tu vždycky byly, skutečně začínají mizet," uvedla astronautka.

Společně s Mannovou se mise Crew-5 v kosmické lodi Dragon 2 společnosti Space X zúčastní americký astronaut Josh Cassada, ruská kosmonautka Anna Kikinová a japonský astronaut Kóiči Wakata. Tým během pobytu na ISS provede 250 vědeckých experimentů, které jsou podle NASA zaměřené jak na život na Zemi, tak na další objevování vesmíru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy