Red Bull přijde o dodavatele motorů, Honda po příští sezoně opustí formuli 1

ČTK ČTK
2. 10. 2020 11:38
Automobilka Honda se na konci příští sezony stáhne z formule 1, kde momentálně působí jako dodavatel motorů pro stáje Red Bull a Alpha Tauri.
Max Verstappen v Red Bullu ve Velké ceně k výročí 70 let F1
Max Verstappen v Red Bullu ve Velké ceně k výročí 70 let F1 | Foto: Reuters

O rozhodnutí japonského výrobce informoval prezident Hondy Takahiro Hačigo na videokonferenci.

Důvodem jsou podle všeho rostoucí náklady na projekt formule 1. "Automobilový průmysl stojí před velkými výzvami. My jsme se je rozhodli přijmout a ukončíme naše angažmá ve formuli 1 na konci roku 2021. Všechny naše zdroje chceme využít k výzkumu a vývoji budoucích technologií pohonných systémů," oznámil Hačigo.

Honda po krátkém působení v F1 s vlastním továrním týmem (2006-08) se do mistrovství světa vrátila v roce 2015 jako dodavatel motorů pro tým McLaren, s kterým v 80. letech zažila nejúspěšnější období a celkem 44 vítězství.

Obnovená spolupráce ale nebyla úspěšná a původně na deset let naplánované partnerství bylo ukončeno na konci roku 2017. Honda přešla k Toru Rosso (dnešní Alpha Tauri), od roku 2019 dodává motory i Red Bullu a díky Maxi Verstappenovi a Pierru Gaslymu slavila už pět vítězství.

"Chtěli bychom poděkovat týmům Red Bull Racing a Alpha Tauri, že nám pomohly splnit sen a vyhrát ve formuli 1 závody," dodal Hačigo.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 54 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy