Red Bull přijde o dodavatele motorů, Honda po příští sezoně opustí formuli 1

ČTK ČTK
2. 10. 2020 11:38
Automobilka Honda se na konci příští sezony stáhne z formule 1, kde momentálně působí jako dodavatel motorů pro stáje Red Bull a Alpha Tauri.
Max Verstappen v Red Bullu ve Velké ceně k výročí 70 let F1
Max Verstappen v Red Bullu ve Velké ceně k výročí 70 let F1 | Foto: Reuters

O rozhodnutí japonského výrobce informoval prezident Hondy Takahiro Hačigo na videokonferenci.

Důvodem jsou podle všeho rostoucí náklady na projekt formule 1. "Automobilový průmysl stojí před velkými výzvami. My jsme se je rozhodli přijmout a ukončíme naše angažmá ve formuli 1 na konci roku 2021. Všechny naše zdroje chceme využít k výzkumu a vývoji budoucích technologií pohonných systémů," oznámil Hačigo.

Honda po krátkém působení v F1 s vlastním továrním týmem (2006-08) se do mistrovství světa vrátila v roce 2015 jako dodavatel motorů pro tým McLaren, s kterým v 80. letech zažila nejúspěšnější období a celkem 44 vítězství.

Obnovená spolupráce ale nebyla úspěšná a původně na deset let naplánované partnerství bylo ukončeno na konci roku 2017. Honda přešla k Toru Rosso (dnešní Alpha Tauri), od roku 2019 dodává motory i Red Bullu a díky Maxi Verstappenovi a Pierru Gaslymu slavila už pět vítězství.

"Chtěli bychom poděkovat týmům Red Bull Racing a Alpha Tauri, že nám pomohly splnit sen a vyhrát ve formuli 1 závody," dodal Hačigo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy