Red Bull přijde o dodavatele motorů, Honda po příští sezoně opustí formuli 1

ČTK ČTK
2. 10. 2020 11:38
Automobilka Honda se na konci příští sezony stáhne z formule 1, kde momentálně působí jako dodavatel motorů pro stáje Red Bull a Alpha Tauri.
Max Verstappen v Red Bullu ve Velké ceně k výročí 70 let F1
Max Verstappen v Red Bullu ve Velké ceně k výročí 70 let F1 | Foto: Reuters

O rozhodnutí japonského výrobce informoval prezident Hondy Takahiro Hačigo na videokonferenci.

Důvodem jsou podle všeho rostoucí náklady na projekt formule 1. "Automobilový průmysl stojí před velkými výzvami. My jsme se je rozhodli přijmout a ukončíme naše angažmá ve formuli 1 na konci roku 2021. Všechny naše zdroje chceme využít k výzkumu a vývoji budoucích technologií pohonných systémů," oznámil Hačigo.

Honda po krátkém působení v F1 s vlastním továrním týmem (2006-08) se do mistrovství světa vrátila v roce 2015 jako dodavatel motorů pro tým McLaren, s kterým v 80. letech zažila nejúspěšnější období a celkem 44 vítězství.

Obnovená spolupráce ale nebyla úspěšná a původně na deset let naplánované partnerství bylo ukončeno na konci roku 2017. Honda přešla k Toru Rosso (dnešní Alpha Tauri), od roku 2019 dodává motory i Red Bullu a díky Maxi Verstappenovi a Pierru Gaslymu slavila už pět vítězství.

"Chtěli bychom poděkovat týmům Red Bull Racing a Alpha Tauri, že nám pomohly splnit sen a vyhrát ve formuli 1 závody," dodal Hačigo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy