Senzační přestup potvrzen. Hamilton pojede od příštího roku ve Ferrari

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 1. 2. 2024 20:22
Sedminásobný mistr světa formule 1 Lewis Hamilton po této sezoně opustí tým formule 1 Mercedes a odejde do Ferrari. Zvěsti ze zákulisí oba týmy potvrdily.
Lewis Hamilton má před sebou další důležité životní rozhodnutí
Lewis Hamilton má před sebou další důležité životní rozhodnutí | Foto: Reuters

Je to stejný šok, o jaký se Brit postaral v září 2012. Tehdy po šesti letech u McLarenu oznámil, že od následující sezony přestoupí do Mercedesu.

Nyní tým Ferrari potvrdil zákulisní informace, že sedminásobný mistra světa opustí Mercedes a od příští sezony bude závodit v rudém voze z Maranella.

Poslední rok v Mercedesu

39letý Hamilton sice prodloužil svoji smlouvu u Mercedesu na tuto a příští sezonu, ale na rok 2025 to byla jen opce. A tu závodník nehodlá využít.

Mercedes přestal být po sérii sedmi titulů mistra světa jezdců (z nichž šest získal Hamilton) ve formuli 1 dominantní a musel se sklonit před Red Bullem. V současné době je přibližně na stejné úrovní jako Scuderia.

Představitelé italského týmu excentrického Brita přesvědčili, že u nich bude mít větší šanci získat vysněný osmý titul šampiona a stát se definitivně nejúspěšnějším pilotem F1 všech dob.

Ferrari nedávno oznámilo prodloužení kontraktu Charlese Leclerca. Druhý pilot, Carlos Sainz junior, se ale od vedení stáje stejného kroku nedočkal. Právě tohoto Španěla Hamilton v následující sezoně nahradí.

Hamiltonův odchod bude mít obrovský dopad i na budoucnost Mercedesu. Po dvou sezonách, v nichž ještě nedávno dominantní Stříbrné šípy vyhrály jednou Grand Prix, se tým musí zvednout a postavit takový vůz, který by jejich piloty zařadil mezi aspiranti na titul.

"Věřím, že to zvládneme, jako tým jsme na vrcholu už byli. I když máme stále více nových lidí, stále máme velké cíle, u všech vidím velkou snahu být úspěšní," řekl Hamilton během loňské poslední Velké ceny v Abú Zabí. Tuto víru ale asi ztratil.

Ferrari je symbolem F1

První informace po testech v aerodynamického tunelu naznačují, že nový radikálně přepracovaný Mercedes W15 by měl být krokem vpřed. Navíc německý koncern nedávno jasně oznámil, že šéf týmu Toto Wolff a technický ředitel James Allison prodloužili své smlouvy.

Jenže i to bylo pro ambiciózního Hamiltona málo. Co mu může Ferrari nabídnout víc? Vedle nové motivace porazit "nepřátelský" Red Bull je tu i faktor emocí.

Závodit za Ferrari je snem každého pilota formule 1. Své by o tom mohl vyprávět Sebastian Vettel, který podobně nečekaně opustil Red Bull směrem do Maranella před sezonou 2015. Takže už jen obrovská přitažlivost legendárního týmu může být dostatečným důvodem k přestupu.

Navíc prezident Ferrari John Elkann se nikdy netajil svým obdivem k Hamiltonovi. Získat ho je pro něj i celé Ferrari velký úspěch a zvýšení atraktivity týmu. To zase pomůže šéfovi týmu Fredovi Vasseurovi v jeho snaze posílit vyčerpané technické oddělení.

 

Právě se děje

Další zprávy