Hamilton vyhrál kvalifikaci na vůbec první závod F1 v Kataru

Radek Vičík Radek Vičík
20. 11. 2021 16:03
Kvalifikaci na historicky první Velkou cenu Kataru formule 1 ovládl v sobotu na okruhu Losail Lewis Hamilton v Mercedesu.

Obhájce titulu si dojel pro 102. pole position v kariéře, na prvním místě startovního roštu se objevil naposledy v srpnu v Maďarsku.

"Poslední měřené kolo bylo báječné. Vážně jsem si ho užil. Trať v Losailu je skvělá, užívám si to tu," pochválil Hamilton nový okruh v kalendáři F1.

Vedle Brita bude stát jeho rival v boji o titul mistra světa Max Verstappen s Red Bullem. Nizozemce v závěru kvalifikace zbrzdily vyvěšené žluté vlajky.

Ty způsobil defekt Pierra Gaslyho, který prorazil pneumatiku svého vozu AlphaTauri jízdou přes obrubník. Ve druhé řadě se vedle sebe postaví Valtteri Bottas v Mercedesu a Gasly.

V druhé části kvalifikace se o velké překvapení postarali Sergio Pérez v Red Bullu a Charles Leclerc s Ferrari. Čtvrtý a šestý muž aktuálního pořadí světového šampionátu nepostoupili do závěrečného boje o pole position.

Velká cena Kataru formule 1 startuje v neděli v 15:00 našeho času a sledovat živě ji můžete v on-line přenosu ZDE.

Výsledky kvalifikace na Velkou cenu Kataru formule 1:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy