"Když vládnou peníze, je F1 nemilosrdná." Itala nahradí v Alfě Romeo první Číňan

ČTK rav ČTK, rav
16. 11. 2021 11:31
Dvaadvacetiletý Čou Kuan-jü bude od příští sezony závodit jako první Číňan ve formuli 1. Do týmu Alfa Romeo má přinést až 30 milionů dolarů. Tak movité sponzory dosavadní jezdec týmu, Ital Antonio Giovinazzi, nemá
Čou Kuan-jü je v toté sezoně rezervním pilotem týmu F1 Alpine, od příštího roku bude závodit o body v Alfě Romeo,
Čou Kuan-jü je v toté sezoně rezervním pilotem týmu F1 Alpine, od příštího roku bude závodit o body v Alfě Romeo, | Foto: Alpine F1 Team

Čou Kuan-jü bude tvořit dvojici se zkušeným Finem Valtterim Bottasem, který do týmu zamíří po pěti letech strávených v Mercedesu v roli dvojky za sedminásobným mistrem světa Lewisem Hamiltonem. Obsazení posledního volného místa v roštu F1 na rok 2022 v úterý oznámilo vedení stáje

V týmu se sídlem ve švýcarském Hinwilu letos ukončí svoji kariéru Fin Kimi Räikkönen a po třech letech se stáj rozloučí i s Giovinazzim.

"Formule 1 jsou emoce, talent, auta, risk. Ale když vládnou peníze, může být nemilosrdná," uvedl zklamaný Ital na sociálních sítích, kde zveřejnil fotografii z dětství, na níž sedí v autíčku Ferrari.

Čou Kuan-jü je momentálně testovacím jezdcem týmu Alpine a závodí ve formuli 2. V seriálu mu šest jízd před koncem sezony patří druhé místo za  Oscarem Piastrim. Na Australana ale momentálně ztrácí 36 bodů.

"Už od malička jsem snil o tom, že ve sportu, který je mojí vášní, vystoupám až na vrchol. A teď se mi to plní," uvedl čínský pilot v prohlášení.

Podle šéfa stáje Frédérica Vasseura je angažování Čou Kuan-jü pro tým zásadním krokem a velkou marketingovou příležitostí s ohledem na klíčový čínský trh. "Toto rozhodnutí je zásadní pro budoucnost společnosti. Nešlo jen o fakt, že je Číňan, ale bude to obrovská vzpruha pro společnost, sponzory a myslím, že i pro F1 jako takovou," uvedl pro agenturu Reuters.

Podrobnosti k délce smlouvy nebo podmínkám Vasseur odmítl sdělit. Podle spekulací Čou Kuan-jü týmu přinese až 30 milionů dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy