"Když vládnou peníze, je F1 nemilosrdná." Itala nahradí v Alfě Romeo první Číňan

ČTK rav ČTK, rav
16. 11. 2021 11:31
Dvaadvacetiletý Čou Kuan-jü bude od příští sezony závodit jako první Číňan ve formuli 1. Do týmu Alfa Romeo má přinést až 30 milionů dolarů. Tak movité sponzory dosavadní jezdec týmu, Ital Antonio Giovinazzi, nemá
Čou Kuan-jü je v toté sezoně rezervním pilotem týmu F1 Alpine, od příštího roku bude závodit o body v Alfě Romeo,
Čou Kuan-jü je v toté sezoně rezervním pilotem týmu F1 Alpine, od příštího roku bude závodit o body v Alfě Romeo, | Foto: Alpine F1 Team

Čou Kuan-jü bude tvořit dvojici se zkušeným Finem Valtterim Bottasem, který do týmu zamíří po pěti letech strávených v Mercedesu v roli dvojky za sedminásobným mistrem světa Lewisem Hamiltonem. Obsazení posledního volného místa v roštu F1 na rok 2022 v úterý oznámilo vedení stáje

V týmu se sídlem ve švýcarském Hinwilu letos ukončí svoji kariéru Fin Kimi Räikkönen a po třech letech se stáj rozloučí i s Giovinazzim.

"Formule 1 jsou emoce, talent, auta, risk. Ale když vládnou peníze, může být nemilosrdná," uvedl zklamaný Ital na sociálních sítích, kde zveřejnil fotografii z dětství, na níž sedí v autíčku Ferrari.

Čou Kuan-jü je momentálně testovacím jezdcem týmu Alpine a závodí ve formuli 2. V seriálu mu šest jízd před koncem sezony patří druhé místo za  Oscarem Piastrim. Na Australana ale momentálně ztrácí 36 bodů.

"Už od malička jsem snil o tom, že ve sportu, který je mojí vášní, vystoupám až na vrchol. A teď se mi to plní," uvedl čínský pilot v prohlášení.

Podle šéfa stáje Frédérica Vasseura je angažování Čou Kuan-jü pro tým zásadním krokem a velkou marketingovou příležitostí s ohledem na klíčový čínský trh. "Toto rozhodnutí je zásadní pro budoucnost společnosti. Nešlo jen o fakt, že je Číňan, ale bude to obrovská vzpruha pro společnost, sponzory a myslím, že i pro F1 jako takovou," uvedl pro agenturu Reuters.

Podrobnosti k délce smlouvy nebo podmínkám Vasseur odmítl sdělit. Podle spekulací Čou Kuan-jü týmu přinese až 30 milionů dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy