Red Bull zlomil šifru formule 1. Místo Enigmy je tu MK-7

Red Bull zlomil šifru formule 1. Místo Enigmy je tu MK-7
Budova Red Bullu MK-7 v Milton Keynes v sobě ukrývá kompletní historii velmi úspěšně stáje formule 1.
Alej slávy připomíná, jak Red Bull postupně získával jeden úspěch za druhým.
To dokazují i volanty obou monopostů. RB1 má už sice hodně "čudlíků", ...
... RB 16B je rozdíl ne jen šestnácti let, ale hlavně několika zásadních změn technických regulí ve formuli 1.
Foto: Radek Vičík
Radek Vičík Radek Vičík
22. 2. 2023 13:40
Stáj Red Bull Racing proměnila anglický Milton Keynes v jeden ze středobodů moderní formule 1. Tým závodící pod hlavičkou rakouského výrobce nápojů úporně bojuje s Mercedesem a Ferrari o korunu neúspěšnější stáje F1 tohoto milénia.

Město Milton Keynes ležící ani ne hodinu jízdy na severozápad od Londýna se zapsalo do dějin druhé světové války i motoristického sportu.

K tomu prvnímu došlo v zámečku Bletchley Park, kde během válečných let sídlili elitní spojenečtí šifranti. Právě tato parta dokázala prolomit kód údajně nerozluštitelného německého šifrovacího stroje známého jako Enigma.

O necelých 70 let později se v Milton Keynes začal lámat kód k úspěchu ve formuli 1. Když Red Bull před sezonou 2005 koupil tým od automobilky Ford (závodil pod jménem Jaguar), stály zde jen dvě provozní budovy. Dnes jich je osm, a to se ještě staví nové zázemí pro výrobu vlastních motorů.

Vzhledem k tomu, že do samotné továrny vyrábějící závodní speciály je omezený přístup a vůbec se tu nesmí fotografovat či pořizovat jiné audiovizuální záznamy, je pro fanoušky formule 1 nejzajímavější ta stavba, na níž se skví velkými písmeny nápis MK-7.

Člověku neznalému místních reálií by se mohlo zdát, že název znamená, že šlo o sedmou budovu postavenou v areálu technického parku Red Bull Technology. Ale chyba lávky. MK-7 je podle číselníku britské pošty poštovní směrovací číslo města Milton Keynes.

Vedle recepce, kde najdete i dezinfekci ve stylové lahvičce Red Bull, je malý obchod s týmovým oblečením a suvenýry. Ceny jsou sice "pětihvězdičkové", ale co jiného čekat ve chvíli, kdy se ocitáte na půdě stáje chlubící se šesti tituly mistra světa mezi jezdci a pěti Poháry konstruktérů.

Právě oslavě dosavadní sice krátké, leč veleúspěšné historie týmu je tato velkolepá "síň slávy" určena. Po průchodu druhým vestibulem, kde trůní monopost sesterského AlphaTauri ve speciálním digitálním zbarvení, následuje cosi na způsob aleje slávy.

Velké fotky připomínají postupně všechny úspěchy týmů počínaje prvním vítězstvím, přes první titul až po nejnovější úspěchy Maxe Vestappena.

Ale to jen začátek. Za dalšími dveřmi je skutečný chrám rychlosti. Na ploše malé výstavní haly jsou do půlkruhu postavené téměř všechny typy monopostů formule 1 nosící název Red Bull.

Jakmile návštěvník zpracuje první dojmy, dojde záhy ke zjištění, že se před ním v kostce objevuje kompletní přehled vývoje formule od roku 2005 až po předloňskou sezonu. Loňský model RB18 tu totiž zatím chybí.

Letmý pohled na RB1 z roku 2005 a jeho předloňského následovníka RB16B ukáže, co všechno je jinak. Místo pneumatik Michelin se vzorkem tu jsou slicky Pirelli.

Monoposty se výrazně rozšířily i narostly do výšky a zcela se změnil přístup k aerodynamice. To je nejvíce patrné na zadních difuzorech. V roce 2005 je tvořilo jen pár malých kousků karbonu, dnes je jejich konstrukce malá "raketová věda".

Výstavní prostor je dostatečně velký, takže se do něj ještě pěkných pár monopostů vejde. Uvidíme, zda se na konci sezony přidá další vítězný. Ambice speciálu RB19 a jeho pilotů Maxe Verstappena a Sergia Péreze jsou velké.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy