Brazílie šampiona F1 ještě neurčí. Kvůli novému pravidlu

Radek Vičík Radek Vičík
6. 11. 2014 6:00
I když se díky experimentu s dvojnásobně bodovaným závěrečným závodem v Abú Zabí v neděli určitě nerozhodne o titulu mistra světa formule 1, závod v Sao Paulu o jméně nového šampiona hodně napoví.
Nico Rosberg (vlevo) je momentálně v defenzivě, zato Lewis Hamilton se může usmívat.
Nico Rosberg (vlevo) je momentálně v defenzivě, zato Lewis Hamilton se může usmívat. | Foto: Reuters

Sao Paulo - I když se díky experimentu s dvojnásobně bodovaným závěrečným závodem v Abú Zabí v neděli ve Velké ceně Brazílie určitě nerozhodne o titulu mistra světa formule 1, závod v Sao Paulu o jméně nového šampiona hodně napoví.

Jak to, že Autodrom José Carlose Paceho posedmé během posledních devíti let nekorunuje nového krále F1? Bodová matematika hovoří jasně. Lídr seriálu Lewis Hamilton má 316 bodů, na druhém místě jeho týmový kolega Nico Rosberg ztrácí 24 bodů - a k mání je ještě 75 bodů.

"Neztrácím čas přemýšlení nad tím, co by kdyby. Je to vepsané do hvězd a nemáme žádný způsob, jak zjistit, co je před námi. Stačí mít víru a doufat, že to bude skvělé, vydat ze sebe pozitivní energii. Život je takový, jaký si ho uděláte," napsal včera Hamilton na svém facebookovém profilu.

Bude Brazílie zemí zaslíbenou?

Jisté ovšem je, že nový mistr světa bude pilotovat mercedes. Od třetího Daniela Ricciarda totiž všichni ostatní účastníci šampionátu ztrácejí více než oněch magických 75 bodů. Německý tým tak minulý víkend v Austinu oslavil druhý titul po zisku Poháru konstruktérů, i když jeho boss Toto Wolff pořád neví, komu k němu bude blahopřát.

Kromě slušného náskoku má Hamilton před brazilskou Grand Prix lepší výchozí pozici i díky tomu, že jede na vítězné vlně, ze které ho jeho německý soupeř v Texasu "nesestřelil" ani startem z pole position. Pro Rosberga vůbec kvalifikace letos neznamenají klíč k úspěchu, k triumfu dovedl pouze třetinu startů z první pozice.

Hamilton má Sao Paulo rád. Před šesti lety právě zde v infarktovém deštivém finále sezony získal svůj první a (zatím) jediný titul mistra světa. Ale ani jednou v Brazílii nevyhrál a pouze v roce 2009 stál na stupních vítězů.

V osmáci a s novinkou

Rosbergova brazilská bilance je ještě tristnější, na pódium se nedostal nikdy, nejlépe skončil před sedmi lety čtvrtý. Ovšem vzhledem k suverénnímu panování mercedesů v této sezoně je velmi pravděpodobné, že si oba piloti na trati "mezi jezery" svá maxima vylepší.

Také v Brazílii bude startovat pouze 18 vozů, stáje Caterham a Marussia stále bojují o přežití. Podle britské televize Sky Sports by ale minimálně Marussia mohla nastoupit do posledního podniku v Abú Zabí, protože o ni má zájem její původní zakladatel - stáj nižších formulí Manor.

Právě pod tímto názvem je zapsána do předběžné startovní listiny pro sezonu 2015, ve které nechybí ani Caterham.

Jezdci si po zkouškách v USA naostro v Sao Paulu vyzkoušejí systém virtuálního safety car. Piloti budou nuceni v případě jeho vyhlášení snížit rychlost přibližně na třetinu závodní a držet se tak zvaného "delta času"

O tom, jak se bude boj o titul mistra světa formule 1 vyvíjet, se přesvědčíte v neděli v 17:00 hodin v naší online reportáži z Velké ceny Brazílie ZDE.

 

Právě se děje

před 49 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy