Austin odstartuje bláznivý měsíc F1, který určí šampiona

Radek Vičík Radek Vičík
30. 10. 2014 8:00
Nedělní Velkou cenou USA v texaském Austinu odstartuje zběsilý finiš formule 1. Ale po devíti letech se na startovním roštu postaví pouze 18 monopostů, protože Caterham a Marussia jsou v insolvenci.
V první zatáčce okruhu Circuit of The Americas je vždy těsno.
V první zatáčce okruhu Circuit of The Americas je vždy těsno. | Foto: Circuit of the Americas - Steven Tee/LAT Photographic.

Austin - Nedělní Velkou cenou USA v Austinu odstartuje zběsilý finiš formule 1. Ale po devíti letech se na startovním roštu postaví pouze 18 monopostů, protože v Caterhamu a Marussii úřadují nucení správci.

Pokud se nenajde nějaký dobrodinec, který v nejbližší době poplatí dluhy, pravděpodobně obě stáje vynechají celý zbytek sezony.

"Stříbrné šípy" kontrolují situaci

Ale pryč od právníků a zpět na trať. Texaský závod může hodně naznačit, který z pilotů Mercedesu získá titul mistra světa. Letos už druhý, protože Pohár konstruktérů německý tým získal už v Soči. Teoretickou šanci má sice stále ještě i Daniel Ricciardo z Red Bullu, ale při jeho ztrátě 92 bodů by se musel stát opravdový zázrak.

Otázka tedy zní: Lewis Hamilton, nebo Nico Rosberg? Britský jezdec jede na vítězné vlně. Po kontroverzním kontaktu ve Spa se zbavil frustrace a vyhrál další čtyři Grand Prix. Jasné vedení německého pilota o 29 bodů se tak proměnilo v nepříjemnou ztrátu 19 bodů. Ovšem díky dvojitému přídělu v Abú Zabí je k mání ještě pořád plných 200 bodů, takže nic není ztraceno - průběžné pořadí MS najdete ZDE

Vloni na tratích hostujících letošní poslední tři závody byl lehce úspěšnější Rosberg, i když jen o sedm bodů a to hlavně díky třetímu místu v Abú Zabí. Porovnání jejich výsledků v roce 2013 nabízí následující tabulka:

  USA Brazílie Abú Zabí
Lewis Hamilton 4. 9. 7.
Nico Rosberg 9. 5. 3.

Zrádná první zatáčka

"Cítím, že jdu pořád nahoru," nechal se slyšet Hamilton ve včerejším rozhovoru s americkou televizí NBC.

A může stoupat ještě výš, protože trať v Austinu opravdu umí. Před dvěma lety zde vyhrál hned první závod F1 v její kratičké historii a loni byl čtvrtý.

Americký okruh navíc patří mezi těch málo povedených nových areálů přidaných do kalendáře formule 1 v uplynulých deseti letech. Jezdci jsou uchváceni hlavně netradiční první zatáčkou, která je lehce klopená do kopce.

"Circuit of The Americas patří mezi mé nejoblíbenější okruhy. Startovní rovinka stoupá do první zatáčky a to je to místo, proč si lidé Austin pamatují.  Pro nás to znamená, že musíme začít brzdit do kopce, což není vůbec jednoduché. Snadno se zde mohou zablokovat přední kola, a to je pak velký problém," vysvětlil loňský vítěz GP USA Sebastian Vettel.

O tom, kdo z jezdců si s nástrahami amerického okruhu poradil nejlépe, se dozvíte v neděli od 21:00 hodin našeho času v našem online přenosu ZDE.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy