Austin odstartuje bláznivý měsíc F1, který určí šampiona

Radek Vičík Radek Vičík
30. 10. 2014 8:00
Nedělní Velkou cenou USA v texaském Austinu odstartuje zběsilý finiš formule 1. Ale po devíti letech se na startovním roštu postaví pouze 18 monopostů, protože Caterham a Marussia jsou v insolvenci.
V první zatáčce okruhu Circuit of The Americas je vždy těsno.
V první zatáčce okruhu Circuit of The Americas je vždy těsno. | Foto: Circuit of the Americas - Steven Tee/LAT Photographic.

Austin - Nedělní Velkou cenou USA v Austinu odstartuje zběsilý finiš formule 1. Ale po devíti letech se na startovním roštu postaví pouze 18 monopostů, protože v Caterhamu a Marussii úřadují nucení správci.

Pokud se nenajde nějaký dobrodinec, který v nejbližší době poplatí dluhy, pravděpodobně obě stáje vynechají celý zbytek sezony.

"Stříbrné šípy" kontrolují situaci

Ale pryč od právníků a zpět na trať. Texaský závod může hodně naznačit, který z pilotů Mercedesu získá titul mistra světa. Letos už druhý, protože Pohár konstruktérů německý tým získal už v Soči. Teoretickou šanci má sice stále ještě i Daniel Ricciardo z Red Bullu, ale při jeho ztrátě 92 bodů by se musel stát opravdový zázrak.

Otázka tedy zní: Lewis Hamilton, nebo Nico Rosberg? Britský jezdec jede na vítězné vlně. Po kontroverzním kontaktu ve Spa se zbavil frustrace a vyhrál další čtyři Grand Prix. Jasné vedení německého pilota o 29 bodů se tak proměnilo v nepříjemnou ztrátu 19 bodů. Ovšem díky dvojitému přídělu v Abú Zabí je k mání ještě pořád plných 200 bodů, takže nic není ztraceno - průběžné pořadí MS najdete ZDE

Vloni na tratích hostujících letošní poslední tři závody byl lehce úspěšnější Rosberg, i když jen o sedm bodů a to hlavně díky třetímu místu v Abú Zabí. Porovnání jejich výsledků v roce 2013 nabízí následující tabulka:

  USA Brazílie Abú Zabí
Lewis Hamilton 4. 9. 7.
Nico Rosberg 9. 5. 3.

Zrádná první zatáčka

"Cítím, že jdu pořád nahoru," nechal se slyšet Hamilton ve včerejším rozhovoru s americkou televizí NBC.

A může stoupat ještě výš, protože trať v Austinu opravdu umí. Před dvěma lety zde vyhrál hned první závod F1 v její kratičké historii a loni byl čtvrtý.

Americký okruh navíc patří mezi těch málo povedených nových areálů přidaných do kalendáře formule 1 v uplynulých deseti letech. Jezdci jsou uchváceni hlavně netradiční první zatáčkou, která je lehce klopená do kopce.

"Circuit of The Americas patří mezi mé nejoblíbenější okruhy. Startovní rovinka stoupá do první zatáčky a to je to místo, proč si lidé Austin pamatují.  Pro nás to znamená, že musíme začít brzdit do kopce, což není vůbec jednoduché. Snadno se zde mohou zablokovat přední kola, a to je pak velký problém," vysvětlil loňský vítěz GP USA Sebastian Vettel.

O tom, kdo z jezdců si s nástrahami amerického okruhu poradil nejlépe, se dozvíte v neděli od 21:00 hodin našeho času v našem online přenosu ZDE.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy