Tůma musel rozebrat čtyřkolku a hrabal v písku. Přesto se drží v první pětce Dakaru

rav rav
12. 1. 2022 7:31
Čtyřkolkář Zdeněk Tůma bojuje o svůj nejlepší výsledek na Rallye Dakar. Při čtvrté účasti je momentálně na celkové páté pozici, ale v úterní deváté etapě zažil horké chvilky.
Zdeněk Tůma, Yamaha na Rallye Dakar 2022
Zdeněk Tůma, Yamaha na Rallye Dakar 2022 | Foto: Barth Racing

Profil etapy umožňoval jet téměř celý 287 kilometrů dlouhý měřený úsek na plný plyn. Toho využil i jezdec týmu Barth Racing. "Ze začátku to byl docela fofr. Trať vedla kaňony, jel jsem skoro pořád na pětku," uvedl.

"Do první zastávky na tankování paliva vypadalo všechno v pohodě. Jenže na nějakém 180. kilometru najednou čtyřkolka přestala spolupracovat. Normálně by mi displej řekl, v čem je problém. Jenže teď nic nehlásil. Když jsem sundal nádrž, měl jsem naštěstí hned jasno. Upadlo mi sání, nejspíš to bylo těmi otřesy. Musel jsem ale vše rozebrat a čtyřkolku znovu smontovat. Zdržel jsem se asi dvacet minut," popsal českokrumlovský rodák svoji anabázi.

Jenže to nebyl jediný problém, s nímž se Tůma v etapě potkal. Uvízl totiž v písečné duně.

"Byla to snad poslední duna. Zapadl jsem do takového malého ďolíčku, takže jsem se nemohl na žádnou stranu rozjet. Jakmile jsem přidal plyn, jen jsem zahrabal a čtyřkolka stála pořád na místě. Musel jsem kousek po kousku najíždět a strávil tím asi čtvrt hodiny. Písek byl v tom místě hodně suchý a hodně se bořil. Byla to síla a fakt jsem se zapotil," přiznal 49letý závodník.

Boj s technikou a pískem v úterý stačil na sedmé místo, v průběžné klasifikaci je český jezdec nadále pátý. V náročném Dakaru přitom pokračuje už jen deset čtyřkolek.

"Je to vlastně polovina závodníků, kteří do letošního ročníku odstartovali. Pro čtyřkolky je závod hodně těžký, kdykoliv je může zastavit technická závada. Občas je také potřeba jet trochu rozumněji a netlačit moc na pilu. Motor si někdy potřebuje trochu ulevit a není dobré ho příliš přepínat," dodal Tůma.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy