Llovera podruhé nástrahy Dakaru nepřelstil. Vozíčkář už ale plánuje další start

Sport Fesh Fesh Team, Sport
10. 1. 2022 18:41
Vozíčkář Albert Llovera se statečně pral s nástrahami Rallye Dakar. Ostravský tým Fesh Fesh zvládl už po prologu opravit totálně poškozené Iveco. Ovšem teď přišel divoký skok, který znamenal už definitivní konec ve 44. ročníku slavné soutěže. Sympatický Andořan ale už nyní spřádá plány na start v roce 2023, který by byl jeho osmým. Opět by to bylo se speciálně upraveným vozem s ručním ovládáním.
Divoký skok, který znamenal konec pro vozíčkáře Alberta Lloveru na Rallye Dakar 2022 | Video: Fesh Fesh Team
Albert Llovera, Iveco na Rallye Dakar 2022 | Foto: Fesh Fesh Team/Petr Lusk
Albert Llovera, Iveco na Rallye Dakar 2022 | Foto: Fesh Fesh Team/Petr Lusk
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy