Krásný souboj na Dakaru. Prokop před poblázněnými fanoušky naháněl elektrickou bestii

Video Video
10. 1. 2022 13:21
Rallye Dakar je sice už ve své druhé polovině, ale na konci té první došlo k jednomu z nejpohlednějších soubojů v kategorii automobilů. Český jezdec Martin Prokop se za nadšeného jásotu přihlížejících fanoušků naháněl v 6. etapě s továrním vozem Audi, o kterém automobilka tvrdí, že představuje budoucnost závodění.
Krásný souboj na Dakaru. Prokop před poblázněnými fanoušky naháněl elektrickou bestii. | Video: Facebook/Martin Prokop

"Dojel nás Mattias Ekström a zkusil jsem se ho chytit, což se mi povedlo. Jel jsem mu vyloženě na nárazníku, viděl jsem, jak brzdí, a bylo to sranda. Kluci z toho měli taky veselo, protože jsme si hráli, jako kdybychom nebyli na Dakaru a bylo nám jedno, co děláme," pousmál se Prokop, který pod jedno ze svých videí z tohoto souboje napsal: "Shreka nahání elektrická bestie."

Český jezdec jede rallye se svým upraveným Fordem Raptor (nazývaným Shrek), který má klasický spalovací motor, kdežto koncern Audi vyrazil do saúdskoarabské pouště s hybridem. Každou nápravu jeho závodního speciálu RS Q e-tron pohání jeden elektromotor, pro dobíjení se pak používá spalovací motor. Benzinový motor tak nepohání kola, ale slouží jako generátor vyrábějící elektřinu. Technologie auta převedlo Audi z formule E.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy