Macík byl čtvrtý ve zkrácené etapě Rallye Dakar, trápení Tater pokračuje

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 7. 1. 2017 8:14
Porpvé v letošním ročníku Rallye Dakar zasáhlo do programu soutěže počasí, kvůli hrozbě záplav se v pátek jela jen jedna část měřeného úseku. Po něm není v první desítce hodnocení kamionu už ani jeden český zástupce. Nejlepší Martin Kolomý si drží 13. pozici.
Martin Macík v LIAZu.
Martin Macík v LIAZu. | Foto: Big Shock Racing

Oruro - Martin Macík mladší zvládl z českých účastníků Rallye Dakar nejlépe pátou etapu, kterou v pátek poznamenalo počasí a rychlostní test byl zkrácen téměř na polovinu.

Jezdec LIAZu zajel čtvrtý nejlepší čas, když na vítězného Gerarda de Rooye v Ivecu ztratil 16 minut. Nizozemec si tak udržel vedení v soutěži o 2:23 minuty před Eduarden Nikolajevem v Kamazu. Za ním jsou seřazeni další dva piloti ruské značky.

"Byla to pecka, užíval jsem si to! Nejdřív hory, kde jsme dotáhli asi 7 kamionů, pak dost rozbitý a prašný úsek zakončený trochu větší navigátorskou kachnou, která byla pro většinu peklem. My to zvládli spolu s dunami na konci a je z toho super výsledek!" liboval si Macík na facebooku po nejlepším etapovém umístě své dakarské kariéry.

Velmi dobře měl etapu rozjetou Martin Kolomý v Tatře, zpočátku vedl, ale pak přišly znovu problémy a vítěz první etapy letošního Dakaru nakonec nabral téměř 53 minut a byl dnes klasifikovaný jako dvacátý.

Nehorázná smůla pronásleduje Aleše Lopraise v druhém voze v barvách týmu Buggyra. Ten musel třetí den po sobě opravovat servo pumpu a do cíle rychlostního testu dorazil se ztrátou hodiny a 43 minut.

To znamená, že celkově se propadl na čtrnáctou pozici, hned za Kolomého. Macík je po pátku šestnáctý. Karel Trněný v MANu rychlé asistence aliance týmů Buggyra a MP-Sports na start etapy nenastoupil.

Zkrácená etapa přinesla z tuzemských motocyklistů nejlepší výsledek opět Ondřeji Klymčiwovi, jenže si v bolívijských Andách připsal 24. čas dne a celkově je na patnácté pozici. Druhý dne po sobě se měnil lídr, do čela se dostal Sam Sunderland na KTM.

Martin Prokop ve Fordu nenavázal na velmi dobré časy z předchozích etap a byl klasifikován na 28. pozici se ztrátou 70 minut na vítězného Sébastiena Loeba. Vedení v kategorii automobilů ale získal Loebův týmový kolega z Peugeotu Stéphane Peterhansel. A to na úkor dalšího jezdce francouzského týmu, Cyrila Desprese. Ten v pátek obsadil čtvrté místo, a celkově klesl na pozici třetí ještě za Loeba. Prokop je na 16. pozici.

Do cíle v městě už dorazili také zbývající čtyři Češi v jedné stopě a čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

Nováček Tomáš Kubiena v páté etapě vzdal.¨"Ani tým MRG netuší, co se mu přihodilo. Tomáš pouze poslal zprávu, že letí z Uyuni do Oruro a dnes by měl dorazit do bivaku," napsali podle ČTK zástupci týmu Moto Racing Group, za který Kubiena startoval.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy