Macík byl čtvrtý ve zkrácené etapě Rallye Dakar, trápení Tater pokračuje

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 7. 1. 2017 8:14
Porpvé v letošním ročníku Rallye Dakar zasáhlo do programu soutěže počasí, kvůli hrozbě záplav se v pátek jela jen jedna část měřeného úseku. Po něm není v první desítce hodnocení kamionu už ani jeden český zástupce. Nejlepší Martin Kolomý si drží 13. pozici.
Martin Macík v LIAZu.
Martin Macík v LIAZu. | Foto: Big Shock Racing

Oruro - Martin Macík mladší zvládl z českých účastníků Rallye Dakar nejlépe pátou etapu, kterou v pátek poznamenalo počasí a rychlostní test byl zkrácen téměř na polovinu.

Jezdec LIAZu zajel čtvrtý nejlepší čas, když na vítězného Gerarda de Rooye v Ivecu ztratil 16 minut. Nizozemec si tak udržel vedení v soutěži o 2:23 minuty před Eduarden Nikolajevem v Kamazu. Za ním jsou seřazeni další dva piloti ruské značky.

"Byla to pecka, užíval jsem si to! Nejdřív hory, kde jsme dotáhli asi 7 kamionů, pak dost rozbitý a prašný úsek zakončený trochu větší navigátorskou kachnou, která byla pro většinu peklem. My to zvládli spolu s dunami na konci a je z toho super výsledek!" liboval si Macík na facebooku po nejlepším etapovém umístě své dakarské kariéry.

Velmi dobře měl etapu rozjetou Martin Kolomý v Tatře, zpočátku vedl, ale pak přišly znovu problémy a vítěz první etapy letošního Dakaru nakonec nabral téměř 53 minut a byl dnes klasifikovaný jako dvacátý.

Nehorázná smůla pronásleduje Aleše Lopraise v druhém voze v barvách týmu Buggyra. Ten musel třetí den po sobě opravovat servo pumpu a do cíle rychlostního testu dorazil se ztrátou hodiny a 43 minut.

To znamená, že celkově se propadl na čtrnáctou pozici, hned za Kolomého. Macík je po pátku šestnáctý. Karel Trněný v MANu rychlé asistence aliance týmů Buggyra a MP-Sports na start etapy nenastoupil.

Zkrácená etapa přinesla z tuzemských motocyklistů nejlepší výsledek opět Ondřeji Klymčiwovi, jenže si v bolívijských Andách připsal 24. čas dne a celkově je na patnácté pozici. Druhý dne po sobě se měnil lídr, do čela se dostal Sam Sunderland na KTM.

Martin Prokop ve Fordu nenavázal na velmi dobré časy z předchozích etap a byl klasifikován na 28. pozici se ztrátou 70 minut na vítězného Sébastiena Loeba. Vedení v kategorii automobilů ale získal Loebův týmový kolega z Peugeotu Stéphane Peterhansel. A to na úkor dalšího jezdce francouzského týmu, Cyrila Desprese. Ten v pátek obsadil čtvrté místo, a celkově klesl na pozici třetí ještě za Loeba. Prokop je na 16. pozici.

Do cíle v městě už dorazili také zbývající čtyři Češi v jedné stopě a čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

Nováček Tomáš Kubiena v páté etapě vzdal.¨"Ani tým MRG netuší, co se mu přihodilo. Tomáš pouze poslal zprávu, že letí z Uyuni do Oruro a dnes by měl dorazit do bivaku," napsali podle ČTK zástupci týmu Moto Racing Group, za který Kubiena startoval.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy