Macík byl čtvrtý ve zkrácené etapě Rallye Dakar, trápení Tater pokračuje

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 7. 1. 2017 8:14
Porpvé v letošním ročníku Rallye Dakar zasáhlo do programu soutěže počasí, kvůli hrozbě záplav se v pátek jela jen jedna část měřeného úseku. Po něm není v první desítce hodnocení kamionu už ani jeden český zástupce. Nejlepší Martin Kolomý si drží 13. pozici.
Martin Macík v LIAZu.
Martin Macík v LIAZu. | Foto: Big Shock Racing

Oruro - Martin Macík mladší zvládl z českých účastníků Rallye Dakar nejlépe pátou etapu, kterou v pátek poznamenalo počasí a rychlostní test byl zkrácen téměř na polovinu.

Jezdec LIAZu zajel čtvrtý nejlepší čas, když na vítězného Gerarda de Rooye v Ivecu ztratil 16 minut. Nizozemec si tak udržel vedení v soutěži o 2:23 minuty před Eduarden Nikolajevem v Kamazu. Za ním jsou seřazeni další dva piloti ruské značky.

"Byla to pecka, užíval jsem si to! Nejdřív hory, kde jsme dotáhli asi 7 kamionů, pak dost rozbitý a prašný úsek zakončený trochu větší navigátorskou kachnou, která byla pro většinu peklem. My to zvládli spolu s dunami na konci a je z toho super výsledek!" liboval si Macík na facebooku po nejlepším etapovém umístě své dakarské kariéry.

Velmi dobře měl etapu rozjetou Martin Kolomý v Tatře, zpočátku vedl, ale pak přišly znovu problémy a vítěz první etapy letošního Dakaru nakonec nabral téměř 53 minut a byl dnes klasifikovaný jako dvacátý.

Nehorázná smůla pronásleduje Aleše Lopraise v druhém voze v barvách týmu Buggyra. Ten musel třetí den po sobě opravovat servo pumpu a do cíle rychlostního testu dorazil se ztrátou hodiny a 43 minut.

To znamená, že celkově se propadl na čtrnáctou pozici, hned za Kolomého. Macík je po pátku šestnáctý. Karel Trněný v MANu rychlé asistence aliance týmů Buggyra a MP-Sports na start etapy nenastoupil.

Zkrácená etapa přinesla z tuzemských motocyklistů nejlepší výsledek opět Ondřeji Klymčiwovi, jenže si v bolívijských Andách připsal 24. čas dne a celkově je na patnácté pozici. Druhý dne po sobě se měnil lídr, do čela se dostal Sam Sunderland na KTM.

Martin Prokop ve Fordu nenavázal na velmi dobré časy z předchozích etap a byl klasifikován na 28. pozici se ztrátou 70 minut na vítězného Sébastiena Loeba. Vedení v kategorii automobilů ale získal Loebův týmový kolega z Peugeotu Stéphane Peterhansel. A to na úkor dalšího jezdce francouzského týmu, Cyrila Desprese. Ten v pátek obsadil čtvrté místo, a celkově klesl na pozici třetí ještě za Loeba. Prokop je na 16. pozici.

Do cíle v městě už dorazili také zbývající čtyři Češi v jedné stopě a čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

Nováček Tomáš Kubiena v páté etapě vzdal.¨"Ani tým MRG netuší, co se mu přihodilo. Tomáš pouze poslal zprávu, že letí z Uyuni do Oruro a dnes by měl dorazit do bivaku," napsali podle ČTK zástupci týmu Moto Racing Group, za který Kubiena startoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

před 1 hodinou

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

před 1 hodinou

Britský premiér Boris Johnson podle svého exporadce Dominika Cummingse věděl o tom, že se v jeho rezidenci během koronavirové uzávěry konal večírek

Cummings uvedl, že je ochotný to odpřisáhnout. Svého někdejšího nadřízeného tak obvinil ze lhaní v parlamentu, napsala agentura Reuters.

Novináři z britských médií doposud informovali, že v Johnsonově sídle v Downing Street 10 nebo na dalších místech se v období od května 2020 do loňského dubna konalo nejméně 11 společenských setkání. Šlo o období, kdy nejen v Anglii kvůli pandemii covidu-19 platila přísná omezení mezilidských kontaktů.

Johnson se minulý týden omluvil v parlamentu za to, že se předloni 20. května zúčastnil setkání, kam si lidé měli donést vlastní alkohol. Tvrdil ovšem, že myslel, že jde o pracovní schůzku. Dominic Cummings, architekt britského odchodu z Evropské unie a bývalý Johnsonův blízký poradce, z Downing Street odešel v atmosféře rozjitřených emocí v listopadu 2020. Nyní na twitteru uvedl, že premiér souhlasil s tím, aby se večírky konaly. "Nejen já, ale další svědci by odpřisáhli, že takto se věci děly," napsal Cummings.

před 1 hodinou

Portugalská komise pro vyšetřování případů sexuálního zneužívání nezletilých v církvi dostala za pět dní 102 oznámení

Vytvoření nezávislé komise k vyšetřování případů sexuálního zneužívání nezletilých v církvi oznámila portugalská biskupská konference loni v listopadu. Před týdnem zveřejnila tato komise plán své práce. Zabývat se chce činy od 50. let minulého století, které mohli spáchat představitelé církve či její zaměstnanci například v církevních školách. Oznámení lze podávat telefonicky, mailem či přes zabezpečenou webovou stránku. Komise bude prověřovat i případy, na něž upozornila média či různé organizace.

Komise má fungovat rok a svá zjištění pak předá justici. Kromě psychiatra Pedra Strechta ji tvoří socioložka Ana Nunesová, exministr spravedlnosti Álvaro Laborinho Lúcio, psychiatr Daniel Sampaio, rodinná terapeutka Filipa Tavaresová a filmařka Catarina Vasconcelosová.

Další zprávy