Macík byl čtvrtý ve zkrácené etapě Rallye Dakar, trápení Tater pokračuje

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 7. 1. 2017 8:14
Porpvé v letošním ročníku Rallye Dakar zasáhlo do programu soutěže počasí, kvůli hrozbě záplav se v pátek jela jen jedna část měřeného úseku. Po něm není v první desítce hodnocení kamionu už ani jeden český zástupce. Nejlepší Martin Kolomý si drží 13. pozici.
Martin Macík v LIAZu.
Martin Macík v LIAZu. | Foto: Big Shock Racing

Oruro - Martin Macík mladší zvládl z českých účastníků Rallye Dakar nejlépe pátou etapu, kterou v pátek poznamenalo počasí a rychlostní test byl zkrácen téměř na polovinu.

Jezdec LIAZu zajel čtvrtý nejlepší čas, když na vítězného Gerarda de Rooye v Ivecu ztratil 16 minut. Nizozemec si tak udržel vedení v soutěži o 2:23 minuty před Eduarden Nikolajevem v Kamazu. Za ním jsou seřazeni další dva piloti ruské značky.

"Byla to pecka, užíval jsem si to! Nejdřív hory, kde jsme dotáhli asi 7 kamionů, pak dost rozbitý a prašný úsek zakončený trochu větší navigátorskou kachnou, která byla pro většinu peklem. My to zvládli spolu s dunami na konci a je z toho super výsledek!" liboval si Macík na facebooku po nejlepším etapovém umístě své dakarské kariéry.

Velmi dobře měl etapu rozjetou Martin Kolomý v Tatře, zpočátku vedl, ale pak přišly znovu problémy a vítěz první etapy letošního Dakaru nakonec nabral téměř 53 minut a byl dnes klasifikovaný jako dvacátý.

Nehorázná smůla pronásleduje Aleše Lopraise v druhém voze v barvách týmu Buggyra. Ten musel třetí den po sobě opravovat servo pumpu a do cíle rychlostního testu dorazil se ztrátou hodiny a 43 minut.

To znamená, že celkově se propadl na čtrnáctou pozici, hned za Kolomého. Macík je po pátku šestnáctý. Karel Trněný v MANu rychlé asistence aliance týmů Buggyra a MP-Sports na start etapy nenastoupil.

Zkrácená etapa přinesla z tuzemských motocyklistů nejlepší výsledek opět Ondřeji Klymčiwovi, jenže si v bolívijských Andách připsal 24. čas dne a celkově je na patnácté pozici. Druhý dne po sobě se měnil lídr, do čela se dostal Sam Sunderland na KTM.

Martin Prokop ve Fordu nenavázal na velmi dobré časy z předchozích etap a byl klasifikován na 28. pozici se ztrátou 70 minut na vítězného Sébastiena Loeba. Vedení v kategorii automobilů ale získal Loebův týmový kolega z Peugeotu Stéphane Peterhansel. A to na úkor dalšího jezdce francouzského týmu, Cyrila Desprese. Ten v pátek obsadil čtvrté místo, a celkově klesl na pozici třetí ještě za Loeba. Prokop je na 16. pozici.

Do cíle v městě už dorazili také zbývající čtyři Češi v jedné stopě a čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

Nováček Tomáš Kubiena v páté etapě vzdal.¨"Ani tým MRG netuší, co se mu přihodilo. Tomáš pouze poslal zprávu, že letí z Uyuni do Oruro a dnes by měl dorazit do bivaku," napsali podle ČTK zástupci týmu Moto Racing Group, za který Kubiena startoval.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

Další zprávy