Macík byl čtvrtý ve zkrácené etapě Rallye Dakar, trápení Tater pokračuje

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 7. 1. 2017 8:14
Porpvé v letošním ročníku Rallye Dakar zasáhlo do programu soutěže počasí, kvůli hrozbě záplav se v pátek jela jen jedna část měřeného úseku. Po něm není v první desítce hodnocení kamionu už ani jeden český zástupce. Nejlepší Martin Kolomý si drží 13. pozici.
Martin Macík v LIAZu.
Martin Macík v LIAZu. | Foto: Big Shock Racing

Oruro - Martin Macík mladší zvládl z českých účastníků Rallye Dakar nejlépe pátou etapu, kterou v pátek poznamenalo počasí a rychlostní test byl zkrácen téměř na polovinu.

Jezdec LIAZu zajel čtvrtý nejlepší čas, když na vítězného Gerarda de Rooye v Ivecu ztratil 16 minut. Nizozemec si tak udržel vedení v soutěži o 2:23 minuty před Eduarden Nikolajevem v Kamazu. Za ním jsou seřazeni další dva piloti ruské značky.

"Byla to pecka, užíval jsem si to! Nejdřív hory, kde jsme dotáhli asi 7 kamionů, pak dost rozbitý a prašný úsek zakončený trochu větší navigátorskou kachnou, která byla pro většinu peklem. My to zvládli spolu s dunami na konci a je z toho super výsledek!" liboval si Macík na facebooku po nejlepším etapovém umístě své dakarské kariéry.

Velmi dobře měl etapu rozjetou Martin Kolomý v Tatře, zpočátku vedl, ale pak přišly znovu problémy a vítěz první etapy letošního Dakaru nakonec nabral téměř 53 minut a byl dnes klasifikovaný jako dvacátý.

Nehorázná smůla pronásleduje Aleše Lopraise v druhém voze v barvách týmu Buggyra. Ten musel třetí den po sobě opravovat servo pumpu a do cíle rychlostního testu dorazil se ztrátou hodiny a 43 minut.

To znamená, že celkově se propadl na čtrnáctou pozici, hned za Kolomého. Macík je po pátku šestnáctý. Karel Trněný v MANu rychlé asistence aliance týmů Buggyra a MP-Sports na start etapy nenastoupil.

Zkrácená etapa přinesla z tuzemských motocyklistů nejlepší výsledek opět Ondřeji Klymčiwovi, jenže si v bolívijských Andách připsal 24. čas dne a celkově je na patnácté pozici. Druhý dne po sobě se měnil lídr, do čela se dostal Sam Sunderland na KTM.

Martin Prokop ve Fordu nenavázal na velmi dobré časy z předchozích etap a byl klasifikován na 28. pozici se ztrátou 70 minut na vítězného Sébastiena Loeba. Vedení v kategorii automobilů ale získal Loebův týmový kolega z Peugeotu Stéphane Peterhansel. A to na úkor dalšího jezdce francouzského týmu, Cyrila Desprese. Ten v pátek obsadil čtvrté místo, a celkově klesl na pozici třetí ještě za Loeba. Prokop je na 16. pozici.

Do cíle v městě už dorazili také zbývající čtyři Češi v jedné stopě a čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

Nováček Tomáš Kubiena v páté etapě vzdal.¨"Ani tým MRG netuší, co se mu přihodilo. Tomáš pouze poslal zprávu, že letí z Uyuni do Oruro a dnes by měl dorazit do bivaku," napsali podle ČTK zástupci týmu Moto Racing Group, za který Kubiena startoval.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 1 hodinou

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy