Michek před Dakarem bojoval o zdraví, Engel si zřídil vlastní posilovnu

Radek Vičík Radek Vičík
26. 11. 2020 12:17
Český tým Orion - Moto Racing Group se chystá na osmý Dakar. V nadcházejícím ročníku sice zůstává jen v jedné stopě, ale Milan Engel a Martin Michek mají mezi motocyklisty velké ambice.

Zkušený manažer Ervín Krajčovič během roku přišel o dva jezdce. Úspěšný autokrosař Václav Fejfar místo premiéry v bugině kategorie SSV řešil zdravotní problémy a další potenciální nováček, freestyle motokrosař Libor Podmol, se nakonec rozhodl jít vlastní cestou.

I tak má stáj MRG velké ambice. "Umístění v top 20 je pro nás oba reálné. Letos jsme se tam v polovině závodu pohybovali. Oba jsme závodníci a chceme se prát o nejvyšší příčky," věří Milan Engel, jenž v lednu obsadil 26. příčku.

Pak se ale on i celá stáj potýkal s problémy kolem koronavirové pandemie. Ta se dotkla také motoristického sportu.

"Po návratu z Dakaru jsme měli nějaké plány, ale kvůli covidu vzaly za své. Většina závodů byla zrušena, podařilo se nám objet aspoň něco. Musím poděkovat našim partnerům, kteří i v této náročné době za námi stojí," uvedl manažer Krajčovič.

Nejen, že byla rušena jedna rallye za druhou, ale sami závodnici přišli o možnost chodit do posiloven či bazénů. "Jak jsem to řešil? Koupil jsem si cvičební stroje a připravoval se doma. Bohužel byla omezená i možnost svézt se na tréninkových tratích," popsal Engel domácí přípravu.

"Jsem bojovník"

Martin Michek letos bojoval nejen s různými omezeními, ale hlavně o své zdraví. V červnu ho během motokrosového závodu v Dalečíně zaskočil kolaps jater. Jezdec skončil na jednotce intenzivní péče a další kariéra byla v ohrožení. Nakonec i díky výborné kondici se 32letý motocyklista vrátil k přípravě na Dakar.

"Jsem rád, že se mi ten boj podařilo vyhrát. Jsem bojovník v osobním a sportovním životě. Každá výzva je pro mě povzbuzení. Za dva měsíce jsme s doktory udělali šílený kus práce. Říkali, že takhle dobře a rychle se zotaví jeden z patnácti pacientů s takovými problémy. Mám před sebou poslední měsíc programu, teď jsem absolvoval fyzické testy," uvedl Michek.

Rallye i přes prodělanou nemoc a fakt, že na dakarské motorce seděl naposledy letos v lednu, bere vážně. "Do Saúdské Arábie chci jet závodit a podat svoje maximum. Může to být desáté i třicáté místo. Dakar je nevyzpytatelný. Letos jsem nastavil nějakou laťku, kterou chci udržet," dodal jezdec, jenž na slavné soutěži tento rok debutoval a skončil třiadvacátý.

Vedle týmu Orion - Moto Racing Group bude opět reprezentovat také značku Czech Motosport, kterou využívá Autoklub ČR k propagaci českého motoristického sportu.

S airbagy proti tragédiím

Týmový kolega Engel je z novinek v pravidlech nejvíc zvědavý na omezený počet zadních gum  "Největší obavy máme z toho, že na celou soutěž je jen šest zadních pneumatik. Musíme jet hlavou a ne po celou dobu na plný plyn," vysvětlil. Nerad by si zopakoval letošní kousek, kdy jednu etapu dojížděl na ráfku.

Zkušený dakarský matador velmi oceňuje další letošní premiéru, airbagové vesty. "Ještě  s ní nemám takovou zkušenost. Jsem ale rád, že organizátor šel tímto směrem a chce zabránit tragickým nehodám," sdělil 29letý závodník.

Koronavirová pandemie prakticky znemožnila trénink v pouštních dunách. Přesto Engel ze zrádného písku nemá strach. "Na duny jsem natěšený. Hodiny na motorce v písku chybějí. Ale doufám, že první etapy nám to oživí," dodal závodník z Jablonce nad Nisou.

Jezdec Moto Racing Group Milan Engel ztratil možnost dojet dakarskou rallye na dobré pozici. Ve čtvrté etapě musel sundat gumu zadního kola. | Video: Moto Racing Group
 

Právě se děje

před 28 minutami

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil Debenhams

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil za 55 milionů liber zkrachovalý maloobchodní řetězec Debenhams. Zaměstnance ale nechce, ohroženo je tak 12 000 pracovních míst.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Veterináři na Táborsku prověří kvůli ptačí chřipce chovy drůbeže

Veterináři dnes zkontrolují drobné chovy drůbeže v Dlouhé Lhotě na Táborsku, kde se minulý týden prokázal výskyt ptačí chřipky. Zkontrolují i tři velké komerční chovy v okruhu deseti kilometrů od obce. Prověřují také několik úhynů volně žijících ptáků v kraji, řekl v pondělí za Státní veterinární správu Petr Majer. O situaci v pondělí jednal i krizový štáb kraje, jak řekla Hana Brožková z kanceláře hejtmana.

Veterináři vytvoří soupis komerčních chovů v pásmu deseti kilometrů kolem místa nálezu, zkontrolují i komerční chovy. O víkendu dostaly podniky informace, jak chovy víc zabezpečit. V Dlouhé Lhotě utratili 23. ledna 17 ptáků z malochovu s potvrzenou ptačí chřipkou.

"V současné době jsou (na místě) dvě skupiny veterinárních inspektorů, z nichž ta první působí přímo v obci Dlouhá Lhota. Jsou v kontaktu se starostkou a během dne obcházejí místní drobné chovatele a prověřují zdravotní stav drůbeže a to, jak jsou chovy zabezpečené proti kontaktu s volně žijícími ptáky, zejména s vodními, kterých je v okolí hodně," řekl Majer. Těchto chovatelů by mělo být v obci okolo dvaceti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy