Češi drží na Dakaru pozice. Macík je čtvrtý, Prokop na šestém místě

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 13. 1. 2023 14:25
Martin Macík obsadil ve 12. etapě Rallye Dakar čtvrté místo mezi kamiony a průběžně je nadále třetí. Vedení si upevnil Nizozemec Janus van Kasteren. Automobilový jezdec Martin Prokop byl dnes sedmý, i po nejlepším výsledku ve 45. ročníku slavné soutěže je průběžně šestý. Vede obhájce prvenství Násir Attíja z Kataru. Motocyklista Martin Michek se i nadále drží na 13. místě průběžného pořadí.

Macíkův odstup od druhého Martina van den Brinka z Nizozemska se dnes zvýšil na 47 minut. Jezdec týmu MM Technology se v průběhu etapy dlouho držel na druhém místě, 20 km před cílem testu ale ztratil asi 20 minut opravou kamionu Iveco a klesl na 4. místo. Nakonec zaostal za dnes nejrychlejším Nizozemcem Janusem van Kasterenem o 32:21 minuty.

"Jeli jsme opatrně, ale extrémně rychle. Bohužel nás trošku zradila technika a ke konci nám vypovědělo jedno čidlo. Bojovali jsme s tím během etapy a museli jsme to vyřešit," řekl mechanik posádky David Švanda.

"Tohle k tomu patří. Každý má nějaké problémy a jde o to, jak se s nimi vyrovná," dodal navigátor František Tomášek.

Nejlepší Češi mezi kamiony sice výrazně ztratili na vedoucího Van Kasterena, druhý Martin van den Brink se jim ale vzdálil jen o 30 sekund. "Jako posádka jsme to zvládli perfektně. Důležité je, že jsme v cíli. Jsme v Top 3, ale ztratili jsme drahocenný čas. Budeme ale bojovat," řekl Macík.

Prokop,člen týmu Orlen Benzina, snížil ztrátu na pátého Jihoafričana Henka Lategana na 26 minut.  "Bylo to malinko těžší než ve čtvrtek, protože jsme jeli v protisměru a některé výjezdy (na duny) byly obzvlášť vypečené. Hned na začátku jsme jeden nedali a bylo jasné, že den bude složitý," řekl Prokop na facebooku.

I přes nejlepší letošní etapové umístění prý jel moc opatrně. "Moc klidné tempo. Bylo to sice v pohodě, ale Kuba Przygoński nás chytil, předjel a já si řekl, že tohle si od týmového kolegy nenechám líbit. Začali jsme tahat a kousek před cílem jsme ho předjeli. Super boj a je vidět, že v dunách ještě něco ukázat můžeme," pochvaloval si Prokop.

Nešťastný pátek třináctého

Pátek s datem 13. ledna příliš nepotěšil tým Buggyra. Nejprvě měl pilot buginy Josef Macháček problémy s organizátory. "V pátek 13. nám začala etapa tím, že kontrolovali nehořlavé prádlo a já jsem si vzal starý ponožky. Tak jsem se musel pro ty správné vracet," uvedl šestinásobný vítěz Dakaru, který pak ještě musel ve svém Can-Amu opravovat cívku.

12. etapa Rallye Dakar 2023: havárie Tatry Jaroslava Valtra
12. etapa Rallye Dakar 2023: havárie Tatry Jaroslava Valtra | Foto: Reuters

Ještě hůře se "prokleté datum" podepsalo na výsledku Jaroslava Valtra. Ten svoji Tatru Phoenix v dunách položil na bok.

Ráno vstanu, kouknu na mobil a vidím pátek třináctého. Tak si říkám: To jsme asi v pasti. Přišel asi patnáctý kilometr a nájezd do dun.Našel jsem si stopu, kterou to on zřejmě projel, ale dokázal ten trychtýř nějakým způsobem projet. Byl strašně úzký a já do něj lehnul. Tatru jsme tahali dvěma kamiony. Postavili jsme ji, vytáhli ven a jeli dál," popsal záchranou operaci jezdec týmu Tatra Buggyra ZM Racing.

Jen o pár desítek kilometrů dál se v problémech ocitl jeho týmový kolega Martin Šoltys. "Po další asi 30 km vidíme na té nejvyšší duně známé kombinézy. To tam pro změnu zase ležel Marťas," prohodil stoicky Valtr, který i tak v průběžném pořadí stále drží na páté pozici.

Šoltys navíc "lehnul" dnes ještě jednou. "Jsem naštvaný na sebe. Podělal jsem to dneska dvakrát. Za šest let jsem neudělal tolik chyb jako v této etapě," sypal si v cíli popek na hlavu řidič Tatry 815.

Motocyklista Martin Michek se i nadále drží na 13. místě průběžného pořadí. Nejlepší český jezdec v kategorii byl dnes sedmnáctý se ztrátou 5:11 minuty na nejrychlejšího Chilana Josého Ignacia Corneja Florima. Novým lídrem se stal vítěz z let 2016 a 2019 Australan Toby Price.

"Umístění i pětiminutová ztráta na vítěze je bomba. Všichni jedou naplno, úplně na krev. Dneska byly měkké duny, jelo se v nich rychle a těžce. Velká makačka, jsem moc rád, že jsem v cíli," řekl Michek na sociálních sítích. "Máme za sebou dvanáct etap, což je takový malý Dakar. Normálně by bylo všechno hotovo, nicméně před námi jsou ještě dvě etapy. Musím to dotáhnout fyzicky a motorka technicky," dodal jezdec týmu Orion Moto Racing Group.

Účastníky Dakaru dnes čekala druhý část maratonské etapy, po čtvrtku neměli k dispozici pomoc mechaniků. V poušti Rub al-Chálí absolvovali 185 km dlouhou rychlostní zkoušku, po které se vrátili do bivaku v Šajbá.

Florimo byl o 49 sekund rychlejší než druhý Australan Daniel Sanders a o 1:58 minuty než Price. Oběma jeho soupeřům ale pořadatelé vylepšili čas bonusy za nevýhodnou startovní pozici. V celkovém hodnocení Price předstihl Skylera Howese z USA, jenž dnes ztratil téměř tři minuty.

Michek je dál nejlepším jezdcem bez tovární podpory, na dvanáctého Argentince Franca Caimiho ztrácí 53 sekund.

Video: Martin Šoltys v Tatře v saúdskoarabské poušti (12.1.2023)

Podívejte se, jak si Martin Šoltys v Tatře 815 poradil se saúdskoarabskou pouští. | Video: Buggyra
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy