Macík je na Dakaru už třetí, také Prokop stoupá

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 12. 1. 2023 13:28
Martin Macík dojel v 11. etapě Rallye Dakar druhý za Martinem van den Brinkem, v celkovém pořadí kamionů je dál třetí. Už jen těsně vede Van Kasteren. Martin Prokop byl v denním hodnocení desátý, posunul se na šesté místo pořadí automobilů. Motocyklový jezdec Martin Michek dnes obsadil 16. místo a v celkovém pořadí si o jednu příčku pohoršil na 13. pozici.

Macík prohrál s Martinem van den Brinkem o 18 minut. "Na 80. kilometru jsem si vybral špatnou stopu a v plný rychlosti jsme skočili do asi dvoumetrové díry a pak zase a zase. Naštěstí auto vydrželo, nevydržely ale tlumiče v kabině. Jeli jsme bez nich asi 200 kilometrů, v dunách jsme jeli krokem. Ale neudělali jsme žádnou chybu, zatímco ostatní ano," popsal Macík průběh etapy.

Nechal za sebou i průběžného lídra Januse van Kasterena, který převzal vedení po odstoupení Aleše Lopraise v důsledku tragické srážky s divákem. Van Kasteren dojel čtvrtý před Jaroslava Valtra a v čele pořadí se jeho náskok na Martina van den Brinka smrskl na minutu a 22 sekund. Macíkova ztráta činí 47:46, Průběžně čtvrtý Valtr následuje s více než dvouapůlhodinovým odstupem na lídra.

"Dneska to byly duny, duny, duny. Sem tam nějaký přejezd v soliskách. Naštěstí byla tvrdá, takže nikdo nemusel kopat. Pro mě to byla taková upracovaná etapa, protože člověk musí dát na auto velký pozor. Kam se zhoupne, kam chce lehnout," řekl Valtr z týmu Tatra Buggyra ZM Racing.

Účastníci dálkové soutěže dnes absolvovali 273 kilometrů rychlostní zkoušky a celkem 426 km na trase z Šajbá do Ardá. Etapa měla přívlastek maratonská. Na rozdíl od té první letošní neměli závodnici k dispozici vůbec žádnou technickou podporu a v bivaku ve čtvrté největší poušti na světě Rub al-Chálí jsou sami bez dalších členů týmů.

Automobilové třídě počtvrté za sebou a popáté v ročníku kraloval Sébastien Loeb, k obhajobě prvenství a celkově pátému triumfu dál směřuje Katařan Násir Attíja.

Prokop s navigátorem Viktorem Chytkou se podruhé letos probojovali do první desítky, lepší výsledek zaznamenali jen ve druhé etapě, v níž skončili osmí. Ve středeční výsledkové listině nakonec místo původního devátého místa figurovali až jako třináctí.

Český pilot tentokrát za slavným Francouzem zaostal o 10 minut a 39 sekund a v průběžném pořadí předstihl jiného francouzského rivala Romaina Dumase, který měl více než dvojnásobnou ztrátu. Prokop teď má proti němu téměř čtyři minuty k dobru, před ním je nejbližším soupeřem Jihoafričan Giniel de Villiers, vítěz Rallye Dakar z roku 2009.

Pilota buginy Josefa Macháčka dnešní profil etapy mírně zaskočil. "Bylo to trošku překvapení. Mysleli jsme, že dny budou stejné jako včera. Byly suché, ale poměrně zrádné. Sjezdy byly prudké. Duny tvořily často krátké zuby, kde se muselo dávat pozor na to, aby člověk neudělal chybu," popsal poušť šestinásobný vítěz Dakaru z týmu Buggyra.

Mezi motocyklisty si třetí etapové prvenství připsal Argentinec Luciano Benavides. Jeho bratr Kevin musel po jediném dnu opět přepustit průběžné vedení americkému soupeři Skyleru Howesovi.

Michek měřený úsek zvládl o 9:06 minuty pomaleji než vítěz, v průběžném pořadí se před něj o 12 sekund posunul Argentinec Franco Caimi. "Je to neuvěřitelně vyrovnané. Dojel jsem šestnáctý, přitom na prvního jsem ztratil jenom devět minut. Fakt šílená vyrovnanost, jede se tu pila až na hrot. Dneska na maratonské etapě budu dobíjet baterky," uvedl Michek na sociálních sítích.

Rychlostní zkouška byla podle něj hodně písková. "Všude samé měkké duny. Kvůli tomu to bylo docela dost ostrý, protože motorka se tam hodně zapichovala. Jsem rád, že jsem to dojel v klidu a v pohodě, vyřídil jsem také servis stroje," popsal Michek.

Howes se vrátil do čela díky čtvrtému času a má náskok pouhých 28 sekund na Australana Tobyho Price, který dojel třetí. Argentinský vítěz soutěže z roku 2021 Kevin Benavides tentokrát za oběma konkurenty zaostal o více než čtyři minuty a na třetím místě má teď na čelo pořadí manko 2:44.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy