Prokop byl znovu u vážné havárie, špatnou náladu mu na Dakaru zlepšoval jeho tým

Radek Vičík Radek Vičík
21. 1. 2020 20:35
Martin Prokop byl s letošním účinkováním na Rallye Dakar spokojen tak napolovic. Dvanáctým místem sice nedosáhl kýženého umístění v top 10, ale na druhou stranu ho potěšila velká soudržnost a duch jeho týmu MP-Sports.

"Se sportovní částí úplně spokojeni nejsme. Auto nejelo úplně podle představ. Bohužel jsme se v žádné etapě nedostali do první desítky," uvedl jihlavský jezdec na úterním setkání s novináři.

Téměř v cíli každé etapy po zhlédnutí výsledků upadl do trudomyslnosti, ze které ho ale rychle dostali jeho vlastní lidé. "Tým fungoval skvěle. Dokázal mě držet nad vodou v dobrých i špatných časech. K večeři jsem chodil zamlklý a končili jsme ji zvesela. Vždycky bylo čemu se zasmát," pochválil pilot Fordu partu v bivaku.

Vrásky přibyly Prokopovi ještě před startem soutěže. Jeho plánovaná dvojka, Martin Kolomý, rozbil svůj vůz v poslední testu už na území Saúdské Arábie.

"Ta zprávě mě hodně zaskočila. Snad ani ne to, že Martin boural, ale v jakém byl stavu. Po zkušenostech po naší velké havárce v Maroku jsem hned vzal našeho týmového lékaře a jeli jsme co nejrychleji za Martinem. Když jsem viděl, že je nad tím prasklý ochranný rám, bylo jasné, že auto nebude moci startovat. Ale pro nás bylo důležité, aby celá posádka byla v pořádku," uvedl jezdec, který letos slaví deset let spolupráce se značkou Ford.

Cestou za zraněným Kolomým a jeho navigátorem Jiřím Strossem závodník  neplánovaně splnil sen týmovému lékaři. "Vždycky se chtěl svézt v závodním autě. Ale určitě ne za takových okolností," dodal.

Týmu MP-Sports tak rázem zbyl jediný vůz a jeho lídr musel měnit strategii. "Z toho, jak jsem Martina pomáhal nakládat to vrtulníku, jsem byl hodně špatný. Je to jako když osiříte, musela přijít na řadu jiná strategie. Když jsem odstartoval do závodu, už jsem na to nemyslel, ale pořád jsem měl na paměti to, že člověk není nesmrtelný," zafilozofoval závodník.

Při říjnové nehodě v Marocké rallye Prokop přišel o zraněného navigátora Jana Tománka, kterého narychlo nahradil Viktor Chytka. "Moc nechválím. U mě je pochvala, když mlčím. Tak tady budu výrazně mlčet," pobavil jezdec novináře, když přišla řeč na jeho kopilota.

Prokop je letos také členem Teamu Orlen, který zformoval polský vlastník české distribuční sítě pohonných hmot a motorových olejů Benzina. V pondělí shrnuli první Dakar na Blízkém východě a 37letý jezdec tak mohl porovnat zájem o tuto soutěž v Česku a Polsku.

"Popularita Dakaru u nás je extrémní, lidé nesledují ani tak výsledky, jako všechny naše příběhy. V Polsku se to fanoušci zatím učí," uvedl Prokop.

Navigátor Chytka přišel s nečekaným poznatkem, kde všude letošní Rallye Dakar v Česku sledovali. "Mám klienta v pankrácké věznici, k němuž docházím asi už půl roku. Když jsem tam teď přišel, všichni mi gratulovali k našemu výsledku," uvedl profesí advokát.

Čeští jezdci na Dakaru Martin Šoltys, Josef Macháček a Martin Prokop tolik kamenů co v Saúdské Arábii na trati ještě nezažili. | Video: Buggyra Brand, Martin Prokop Official
 

Právě se děje

před 14 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy